שתף קטע נבחר

יוזמה: פריימריס רבנים לסנהדרין חדש

פרסום ראשון: חברי אגודת "השיבה שופטינו" מתכננים לערוך בט"ו בשבט פריימריס לבחירת 71 חברי "בית הדין הגדול". המועמדות פתוחה לכל יהודי שומר ומצוות, לא כולל נשים. בעולם החרדי מסרבים להתרגש מהיוזמה והרבנים הגדולים לא צפויים להשתתף בה

פרסום ראשון: אגודה בשם "השיבה שופטינו" יוזמת פריימריס להקמת סנהדרין מחודש - "בית דין גדול", כבר בחודשים הקרובים. האגודה מתכננת לערוך פריימריס שבו אמורים להשתתף רבנים מכל זרמי היהדות האורתודוקסית. עם זאת, ראשי הקהילה החרדית אינם מתייחסים ברצינות ליוזמה, מפני שעל פי השקפתם אין להקים את הסנהדרין, שחדל לפעול כמה עשרות שנים לאחר חורבן בית שני. הסנהדרין תפקד כמוסד שהכריע בכל העניינים הנוגעים לעם ישראל.
בצמוד למנשרי הסבר על היוזמה החדשה שחולקו בשבת האחרונה בבתי כנסת רבים ברחבי הארץ, חולקו טפסים להצעת מועמדים לכהונה ב"בית הדין הגדול", עם ספח בו צריך המועמד לאשר את מועמדותו. המועד האחרון להגשת טפסי המועמדות הוא ערב חנוכה, בעוד פחות מחודש.
בט"ו בשבט מתכננים חברי האגודה את עריכת הפריימריס בין הרבנים שיציגו את מועמדותם. הם מבטיחים כי בדומה לבחירות הכלליות הנערכות בארץ יוקמו ועדות בחירה אזוריות ואחרות ובפריימריס הפתוחים לבחירת 71 חברי "הסנהדרין" יורשה להשתתף כל מי שיצהיר על עצמו כעל יהודי שומר תורה ומצוות, לא כולל נשים.
מזכיר הארגון, דב שטיין, אומר כי בסוגיות כמו הצבעת נשים יוכל בית הדין הגדול להכריע, לאחר כינונו.

ייחשבו כתמהונים

גם יוזמי כינון "בית הדין הגדול" מודים כי אין סיכוי שהפריימריס הפתוחים יהפכו לזירה בה יהיו התמודדויות מסקרנות על אהדת הציבור בין אישים כגון מנהיגה הרוחני של ש"ס הרב עובדיה יוסף לבין "פוסק הדור" הרב יוסף שלום אלישיב, או בין המנהיגים הליטאיים הרב אהרון לייב שטיינמן והרב שמואל אוייערבך.
לעת עתה הם גם מתעלמים מהעובדה שהיוזמה החדשה צפויה לזכות במקרה הטוב לגילויי בוז השמורים לתמהונים ובמקרה הרע להתקפות חריפות מצד אידיאולוגים חרדים המתנגדים לכל יוזמה מסוג חידוש הסנהדרין או חידוש מעמד ההקהל.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
בחירות לבית הדין הגדול? אילוסטרציה
צילום איי פי
מומלצים