שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שרון ביקש ופרס שינה את נוסח נאומו באו"ם
  פרס אמר כי הציבור בישראל תומך בהקמת מדינה פלסטינית אולם, אין זו "עדיין" עמדתה הרשמית של הממשלה. בעקבות הנאום דורש הימין משרון לפטר את פרס

  שר החוץ שמעון פרס אמר שלשום (ה') בנאומו בפני עצרת האו"ם שהציבור בישראל תומך בהקמת מדינה פלסטינית ובמתן עצמאות לעם הפלסטיני. קודם לנאום שוחח מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אורי שני עם מנכ"ל משרד החוץ, אבי גיל. בעקבות השיחה שינה פרס את נוסח נאומו.
  שרון הסתייג מכוונתו של פרס להצהיר על תמיכתה של ישראל בהקמת מדינה פלסטינית. בעקבות ההסתייגות אמר פרס בנאומו כי הציבור בישראל תומך בהקמת מדינה פלסטינית עצמאית אולם זו "עדיין" אינה עמדתה של ממשלת ישראל.
  "איננו רוצים לשלוט בפלסטינים, אנחנו רוצים שהם יהיו חופשיים, ישגשגו כלכלית ויהנו מחינוך ברמה הגבוהה ביותר. רק כך יושג ביטחון באזור. עבור ישראל עדיפים שכנים טובים מרובים טובים" אמר פרס.
  פרס הזכיר בנאומו את פיגועי הטרור בארה"ב וציין כי בין לאדן טוען שהוא נלחם למען עצמאות פלסטינית, אולם בפועל הוא רק פוגע במאבק הפלסטיני. פרס הדגיש שישראל היא "לוחמת ותיקה בטרור" ונאלצת להתמודד עם פיגועים כמעט מדי יום, ומתח ביקורת על התנהלות הרשות הפלסטינית. "אם סמכות שלטונית פועלת עם שותפים חמושים, לא יכולה להיות לא דמוקרטיה ולא ביטחון" אמר שר החוץ והוסיף: "הרשות הפלסטינית, שהיא מדינה בהתהוות, חייבת לבסס שלטון אחד על כל הזרועות, הצבאיות ומשתמשי הנשק שבתחומה. עליה לעשות זאת לא בשביל שלומה ובטחונה של ישראל אלא בשביל השלום ובשביל להבטיח את גורלם שלהם".

  מחאות בימין

  גורמים בימין מתחו ביקורת נוקבת על תוכן דבריו של פרס. השר דני נווה אמר שלפרס לא היה מנדט להגיד את הדברים. "העובדה שזו הפעם הראשונה שמנהיג ישראלי מביע הסכמה מעל בימת האו"ם למדינה פלסטינית, בעיצומו של מסע טרור קשה נגדנו, היא משגה חמור ואבדן עשתונות", אמר נווה.
  שר התיירות בני אלון דרש מראש הממשלה לפטר את שר החוץ פרס ולהסתייג בפומבי מדבריו. לדברי אלון, פרס אינו מבטא את קווי היסוד של הממשלה: "צריך למוטט את הרשות ולהכריעה הכרעה צבאית", אמר שר התיירות.
  יו"ר סיעת חרות ח"כ קליינר הגיש הצעת אי אמון בממשלה על רקע דבריו של פרס. "רעיון המדינה הפלסטינית מעולם לא קיבל מנדט מהציבור הישראלי" אמר קליינר והוסיף "פרס מסדר לנו סכנה קיומית. מקומו במטבח של סוניה ולא במטבחון של שרון".
  מועצת יש"ע קוראת לראש הממשלה שרון לפטר את פרס. במועצת יש"ע אומרים כי כל תגובה אחרת מלבד פיטורי שר החוץ תוכיח כי שרון שותף מלא לדבריו של פרס. "שום תירוץ ושום הסבר לא יפתרו את שרון מאחריותו המלאה להצהרת פרס בעד מדינה פלסטינית. שרון נבחר כדי להחזיר את הביטחון, ולא כדי לתת פרס לערפאת בדמות מדינה פלסטינית" נאמר בהודעת מועצת יש"ע.
  יו"ר המפד"ל, הרב יצחק לוי, אמר כי פרס מדבר בשם עצמו בלבד ואין לו מנדט להכריז על הסכמה ישראלית למדינה פלסטינית. "אם ממשלת שרון-פרס מכירה במדינה זו עליה ללכת על כך לבחירות", דברי לוי.
  השר נתן שרנסקי אמר כי "הקמת מדינה פלסטינית בעת הזו פירושה הקמת מדינת טרור. הדברים צריכים להיעשות בתהליך מדיני מסודר". שרנסקי אמר כי הוא מסכים שראוי שהפלסטינים יקבלו בסופו של התהליך את כל הזכויות המגיעות להם, "פרט לזכות להשמיד אותנו, אולם על הדבר להיעשות במסגרת מו"מ בין הצדדים ובתהליך מדיני מסודר".
  יו"ר האופוזיציה, ח"כ יוסי שריד, אומר כי הוא מצטער ומאוכזב מכך ששר החוץ פרס נמנע ברגע האחרון מלהודיע על עמדתה של הממשלה בזכות מדינה פלסטינית. "חבל מאוד ששוב מסתפק פרס באמירות כללית ובלתי מתחייבות רק כדי לצאת ידי חובה ולא כדי למלא חובה", אמר שריד. הוא ציין כי "זה היה עוד נאום מבוזבז ועוד הזדמנות בינלאומית שהוחמצה".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום שחר עזרן
  כולם בעד פלסטין. פרס
  צילום שחר עזרן
  צילום איי פי
  מסתייג. שרון
  צילום איי פי
  מומלצים