שתף קטע נבחר

ברק: הסדר ביניים נוסף יהיה שגיאה

ראש הממשלה הבהיר כי בניגוד לפרסומים, אין כל הסכמות בנושא, והוא אף נוטה להתנגד לכך. והוא לא היחיד: בכירים פלסטינים טוענים כי ערפאת מתנגד בזעם להסדר שלא יכלול את נושא ירושלים

ראש הממשלה ברק אמר אתמול (יום א') בישיבת הממשלה כי הוא נוטה להתנגד לאופציה של הסדר ביניים במקום הסדר קבע עם הפלסטינים. "זו תהיה שגיאה מצידנו להציע חלופה בדמות המשכם של הסדרי הביניים שיהיו כרוכים בהמשך נתינת נכסים מצדנו - ולא תהיה בהם קבלת תמורה ממשית", אמר ברק לשרים. הוא הדגיש כי "ראוי להיזהר מהענקת הזדמנות לערפאת להימנע מקבלת ההכרעות החשובות בפניהן כולנו עומדים".
עם זאת, אמר ברק כי למרות שהאפשרות העדיפה, מבחינת ישראל, היא יישוב כל המחלוקות ופתרון כל הסוגיות, הוא אינו מוציא מכלל אפשרות השגת הסכם כולל ומקיף לגבי מרבית הנושאים, ואילו לגבי חלק קטן מהם יוגדרו מנגנון וטווח זמן לסיכומם במו"מ. לדבריו, מוצו מרחבי התמרון והגמישות, ו"אנחנו מתקרבים לרגע האמת".
עמדה זו של ברק מחזקת את ההערכה כי הצעת הסדר הביניים שפורסמה מוקדם יותר היום היתה "בלון ניסוי" מצד ישראל, שנתקל בהתנגדות פלסטינית חריפה.

גם ערפאת כועס

יאסר ערפאת זעם על הפרסומים לפיהם על שולחן המו"מ נידון הסדר ביניים ללא סוגיית ירושלים. כך אמרו בכירים פלסטינים. יועצו המדיני של ערפאת, נביל אבו רודיינה, אמר כי הרשות הפלסטינית דחתה הצעות ישראליות שלא לכלול את נושא ירושלים בהסכם, ולהשאירו למועד מאוחר יותר.
לדברי אבו רודיינה, הוצאת ירושלים פירושה שמדובר בהסכם חלקי, והפלסטינים אינם מוכנים עוד להסכמים חלקיים נוספים: "אנו דורשים הסכם כולל עם פתרון לכל הבעיות, או שלא יהיה הסכם בכלל. כל הנסיונות האלה של ישראל שכבר נדחו על ידינו בקמפ דייויד, מעידים כי ישראלי ממשיכה לדבוק במדיניות של בזבוז זמן".
השר לענייני התנחלויות ברשות הפלסטינית סלאח תעמרי, אמר ל-ynet כי הוא חושש שארה"ב תגייס תמיכה בינלאומית לרעיון של הסדר ללא ירושלים, או הסדר עם ירושלים בריבונות של האו"ם.
הפלסטינים, נמסר, דחו הצעה של ישראל לקבל עשרה אחוז מהשטחים באופן מיידי תמורת הסכמתם להסכם ביניים שלא יכלול את ירושלים. יחד עם זאת אמר בכיר המקורב ללשכתו של ערפאת, כי בהעדר תמיכה איסלמית ערבית ובינלאומית, ייתכן והפלסטינים יסכימו להסכם ביניים שלא יכלול את ירושלים. לדבריו, ערפאת, בשיחותיו עם מנהיגי יהדות ארה"ב בסוף השבוע, אמר כי הופתע מעצם העלאת רעיון ירושלים ע"י ברק ושהוא ציפה לפתור לפנ יכן את שאר הסוגיות להסדר הקבע ורק לאחר מכן לדון בסוגית ירושלים.

לא יוגש

בתוך כך, החליט הנשיא קלינטון לא להגיש בימים הקרובים את מסמך הגישור האמריקני, שכן הוא סבור שהפערים בין הצדדים עדיין גדולים מדי. הגשת המסמך הוקפאה לתאריך לא ידוע.
ראש הממשלה, אהוד ברק, ינסה להיפגש השבוע עם יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת. ברק הזמין את ערפאת לפגישה אך טרם נענה. ערפאת נוטה שלא לקיים מפגש, אולם היום (יום א') יערכו הפלסטינים התייעצויות כדי לקבל החלטה בעניין.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו פריד
ברק. שיגר בלון ניסוי?
צילום: דודו פריד
צילום:רויטרס
ערפאת. מתנגד בזעם
צילום:רויטרס
מומלצים