שתף קטע נבחר

שרון: אנחנו במצב חירום כלכלי

ראש הממשלה הגדיר את מצב הכלכלה כ"מצב חירום", אמר כי לא יהסס לנקוט צעדים "קשים ובלתי פופולריים" והבטיח לא להעלות מיסים. הפתרון לדבריו הוא קיצוץ בתקציב השנה הבאה והגדלת הגירעון. עד אז הוא מבקש מהח"כים לגלות אחריות ומהעובדים לא לשבות

ראש הממשלה אריאל שרון הגדיר שלשום (ה') את מצבה הכלכלי של ישראל כ"מצב חירום". שרון דיבר בפני חברי התאחדות התעשיינים בישראל.
"נקלענו למצב קשה, למצב חירום כלכלי, כפי שהגדיר אותו בצדק שר האוצר" אמר שרון "אני בטוח שאם ננקוט בצעדים הדרושים, אפילו קשים ובלתי פופולריים, נחזור לימים טובים של התפתחות וצמיחה".
"עד לפני זמן נראה היה, על סמך הערכות שהכלכלה העולמית תתחיל להתאושש במהירה ושנת 2002 תהיה טובה בהרבה משנת 2001. לצערנו בשבועות האחרונים ובעיקר עקב מתקפת הטרור בארה"ב ב- 11 בספטמבר, חל מפנה לרעה בסביבה הכלכלית העולמית, ובעיקר בתחזיות הצמיחה בארה"ב ובאירופה. כלכלת ישראל מושפעת כמובן מכלכלת העולם" אמר שרון והוסיף "2002 תהיה שנה לא קלה נוספת במשק הישראלי, שנה שתציב אתגרים קשים ומורכבים בפני הממשלה, הכנסת, התעשיינים והחברה הישראלית כולה".
ראש הממשלה התייחס לתקציב 2002 ואמר "התקציב נראה עכשיו מתוח מאד, ייתכן ולא יהיה מנוס מהתאמות בהוצאות הממשלה השוטפות. דנתי על כך עם שר האוצר ומנכ"ל משרדו והבטחנו כי יש לנו את האפשרות לעשות זאת אם תהיה ירידה משמעותית בהכנסות". שרון הדגיש כי הממשלה לא תעלה מסים ולא תקצץ בתשתיות ובמקומות תעסוקה. לדבריו פעולות אלו עלולות לפגוע פגיעה קשה בסיכויי המשק לשוב לתוואי של צמיחה. "לא נעלה מסים. לא נעשה זאת" אמר שרון.
ראש הממשלה הציג בפני הנוכחים כמה אפשרויות לטיפול במיתון. "אפשרות אחת" אמר "היא לקצץ משמעותית בתקציב על מנת לשמור על יעדי הגירעון. לא אהסס לבוא לכנסת ולבקש לדחות את כל הצעות החוק הפרטיות שנתקבלו בשנתיים האחרונות למשך שנה".
אפשרות אחרת לפי שרון היא החלטת ממשלה שתאפשר חריגה מהיעדים וגירעון גדול מהמתוכנן. אפשרות שלישית אותה הציג ראש הממשלה היא שילוב של חריגה מהיעדים וקיצוץ משמעותי בתקציב.
ראש הממשלה פנה אל חברי הכנסת ואמר "אנו עומדים בפני הצבעה על תקציב 2002. זהו תקציב מהודק מאד, גם אם נרצה לא נוכל להרחיבו. זה לא שאנחנו לא רוצים, פשוט אין מאיפה". שרון פנה גם אל השובתים ואמר "אני רואה את העובדים אני שומע על הקשיים, על רצונם לפרנס בכבוד את משפחותיהם. אבל גם לעובדים אני חייב לומר היום: זה לא הזמן לשבות, זה לא הזמן לעיצומים, זה לא הזמן לנהל את המאבק הזה. אני פונה במיוחד אל אלה שיש להם מקומות עבודה קבועים ובטוחים. אנחנו לא נכנע לשובתים. איננו יכולים להיכנע לתביעות אפילו אם הן צודקות".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים