שתף קטע נבחר

6 ח"כים בש"ס: אם דרעי יבקש, נקים סיעה חדשה

הקרע בש"ס בין אנשי דרעי וישי מעמיק: במשאל שערך ynet בין חברי הכנסת של התנועה מתברר כי שישה יפרשו מהסיעה לבקשת דרעי, שישה לא יפרשו בכל מקרה, וחמישה "מתנדנדים". אבל דרעי לא צפוי למרוד בסמכותו של הרב עובדיה ולהקים כוח פוליטי מתחרה , כשם שאינו צפוי גם לחזור ולשתף פעולה עם מנהיגה הרוחני של ש"ס. זוהי פרשת השבוע

בצלו של הקרע ההולך ומעמיק בש"ס מתברר כי לפחות 6 מחברי הכנסת של התנועה יפרשו מש"ס ויקימו סיעה חדשה אם "אריה דרעי רק יבקש".
כך עולה ממשאל טלפוני של ynet, שנערך בין חברי הכנסת של ש"ס. במשאל השתתפו 14 מבין 17 הח"כים, מלבד יו"ר התנועה אלי ישי, ח"כ נוסף המזוהה עמו אשר נמנה כתומך בו, וח"כ המזוהה עם מחנה דרעי שאותו לא ניתן היה להשיג ואשר נמנה כמתנדנד.
התמונה שעולה משקלול המשאל וההערכות היא כי ששה ח"כים יפרשו בוודאות מש"ס אם דרעי יבקש זאת, לפחות ששה אחרים לא יפרשו בשום אופן, וחמישה ח"כים מתנדנדים - מתוכם שלושה נוטים שלא לפרוש.
כמעט כל 14 חברי הכנסת של ש"ס שהשתתפו במשאל הבהירו כי אין סיכוי שדרעי יקים תנועה חדשה שתתחרה בש"ס, אך כאמור, ששה מהם השיבו ללא היסוס שאם יחליט לעשות זאת - יצטרפו אליו. שני חברי כנסת השיבו בשלילה מוחלטת לרעיון, ביניהם אחד מנאמני דרעי המובהקים ביותר, שהצהיר: "אני לא יכול לצאת נגד מרן". ששה ח"כים סירבו להשיב מסיבות שונות, אך ביניהם יש רוב לאלה שניתן להניח שלא יצטרפו ליוזמה שכזו.
השבוע האחרון בש"ס עמד בצלה של הידיעה שפרסם כתב ערוץ 1, ניצן חן, כי הרב עובדיה יוסף לא מעוניין בחזרתו של דרעי לש"ס ומעדיף את אלי ישי על פניו. העובדה אומנם היתה ידועה ואף פורסמה פעמים אחדות, אך הפיכתה להודעה חצי רשמית (עדיין לא בקולו של הרב) והקמפיין שליווה אותה, הבעירו את השטח. אנשי דרעי רתחו והוציאו הודעה בה טענו כי בשל מועד שחרורו המתקרב של דרעי מהכלא, "אלי ישי, בעזרת יועצים מהשמאל, עושים הכל כדי למנוע מאבא לתשעה ילדים לחזור הביתה". אנשי ישי דחו את הטענה מרחיקת הלכת והבהירו כי בסך הכל רצו לבצר את מעמדו של אלי ישי. "לא רצינו את המלחמה הזו, נגררנו אליה בגלל המלחמה הגלויה של אנשי דרעי. נגמרה תקופת ההבלגה", הסביר דובר ש"ס, איציק סודרי.

עניינו של דרעי יוכרע ב-17 בדצמבר

דווקא אנשי דרעי הם שייאלצו להבליג בתקופה הקרובה. בעוד חודש בדיוק, ב-17 בדצמבר תתכנס "ועדת החצי" של השב"ס, כדי להחליט האם תקופת מאסרו של דרעי תקוצר למחצית. על פי הערכת עורכי דינו של דרעי, הוא עשוי להשתחרר כבר ב-12 בינואר. לפחות עד החלטת "ועדת החצי", נאמני דרעי ייאלצו לנצור את האש - הוראה ישירה, שלא לומר תחינה, שהגיעה מכלא מעשיהו.
דרעי עדיין משוכנע כי ההחלטות המשפטיות המתקבלות במדינת ישראל לגביו, הן תולדה ישירה של עוצמת האיום שלו על הממסד. מסיבה זו חלק ממקורביו של דרעי בירכו השבוע על הפרסומים בתקשורת כי הרב עובדיה יוסף לא מעוניין שדרעי יחזור להנהיג את ש"ס לאחר שחרורו מהכלא. פעיל בולט במחנה דרעי בירך על חימום האווירה מצד אנשי ישי בנימוק ש"עכשיו רבי אריה ייצא עצבני מהכלא, ואולי פעם אחת בחיים שלו יתנהג כמו ערס, ידפוק על השולחן ויגיד: די, ש"ס נבנתה בדם שלי ובדמעות של הילדים שלי, ואני לוקח אותה בחזרה".
באופן אולי תמוה, דווקא פרסומי סוף השבוע החזירו את הצבע ללחייהם של נאמני דרעי. "אריה כועס", "אריה כועס", אמרו בחיוך. דרעי ניסה לזרוע בתקופה האחרונה ייאוש בקרב מקורביו. הוא פיזר רמזים על טיסה אפשרית לחו"ל לאחר שחרורו, ביקש להנמיך תקוות ואף רמז כי אינו מעוניין בקבלת פנים לאחר שחרורו מהכלא. "ייתכן שאצא בקול דממה דקה", אמר.
חלק מאנשי דרעי פשוט לא התרגשו וטענו כי "הוא מנסה להרדים אותנו, זה הכל". אחרים זעמו: "מי הוא בכלל שיפרוש? מה, הוא בן אדם פרטי שיכול לקום ולנטוש את המערכה? אין יותר פער עדתי? כבר כל הילדים כאן יודעים לקרוא שמע ישראל? הוא צריך לחזור להנהיג אותנו, ואם הוא לא ירצה נכריח אותו", אמר אחד ממקורביו.

האופציה לא תמומש

האופציה הפתוחה בפני דרעי - להשתחרר מהכלא ומייד להנהיג כוח פוליטי בכנסת - לא תמומש כנראה. קשה לראות את דרעי יוצא נגד הרב עובדיה יוסף. לא מדובר רק בחשש מ"קפידא" (קללה המוטלת על מי שפוגע בכבודו של רב) - מדובר בהחלטה ערכית. דרעי זרק בעבר מביתו אדם שהעז להעלות את הרעיון לצאת נגד הרב עובדיה בטענה כי "הרב עוצר את המהפכה". דרעי אמר לו בין היתר: "האיש הזה הוא הסמל של מאות אלפי יהודים ספרדים. אתה יודע איזה חורבן רוחני ונפשי ייגרם להם אם תשבור אותו?".
בינתיים, שני המחנות בש"ס מצויים במלכוד משעשע. בין אנשיו של אלי ישי יש כאלה שהיו שמחים לו יכלו לגרום לרב עובדיה לומר על דרעי "הוא לא זכאי", אך יודעים כי בכך ישימו את הרב, שבעבר הכריז "הוא זכאי", ללעג ולצחוק. אנשיו של דרעי היו שמחים לומר בקול גדול כי אלי ישי ואנשיו מטעים את הרב, וכי הוא לא יודע מה באמת קורה, אך מתקשים לעשות זאת, שכן אז ייאלצו להתגונן מול הטענות כי גם בתקופת דרעי הרב הוטעה ולא ידע מה באמת קורה. בינתיים עסוקים כולם בללכלך בשקט, ואט אט שוברים את שני המיתוסים הגדולים שלהם - דרעי והרב עובדיה.
כשם שקשה לראות את אריה דרעי יוצא נגד הרב עובדיה יוסף, כך קשה לראות את השניים מתגברים על הקרע ביניהם וחוזרים לשתף פעולה. אם אכן ניתק השילוב המרתק והכמעט מפחיד, בין הרב עובדיה יוסף, שסירב להכפיף את ראשו בפני החרדים האשכנזים, לבין אריה דרעי, שסירב להשפיל מבט מול הישראליות החילונית אשכנזית, יש הרבה אנשים שיכולים להתחיל להירגע.

יציאת השבת

דרעי כעס השבוע על הקמפיין המתוקשר נגדו, שיזמו אנשיו של אלי ישי. אחד ממקורביו, שניסה להרגיע אותו, טען כי הכל משחק לטובתו, וסיפר לו:
"אברך אחד נסע ללמוד תורה בחו"ל. לאחר כשנה קיבל הודעה מאשתו כי הוא מוזמן לברית המלה של בנם. כשתהה איך זה ייתכן שאשתו נכנסה להיריון, השיבה לו: תירגע: 'כל העוסק בתורה מלאכתו נעשית בידי אחרים'".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 1
דרעי. תחינה מהכלא
צילום ערוץ 1
צילום: גלי תיבון
ישי. "חבר לשמאל"
צילום: גלי תיבון
צילום ערוץ 1
הרב יוסף. "דרעי זכאי או לא?"
צילום ערוץ 1
מומלצים