שתף קטע נבחר

ועדת החוקה בעבודה: פריימריס פתוחים לפני הבחירות הבאות

ועדת החוקה דחתה את הצעות שני המתמודדים. הצעתו של בן אליעזר לערוך בחירות חוזרות ב-46 קלפיות בעייתיות, והצעתו של בורג לערוך בחירות חוזרות בכל הקלפיות נדחו. הוועדה החליטה: לפני הבחירות הבאות לכנסת ייערכו פריימריס פתוחים. הוועדה המליצה כי גוף שיפוטי מצומצם יבדוק את סוגיית הזיופים. ההכרעה תתקבל במרכז המפלגה בשבוע הבא

ועדת החוקה של מפלגת העבודה החליטה היום (יום ד') להמליץ למרכז המפלגה שלא לבטל את תוצאות הפריימריס, אלא לערוך בירור מהיר של עתירות שני המטות – בורג ובן אליעזר – בגוף שיפוטי שיוקם במיוחד, ויורכב משלושה 3 משפטנים.
הוועדה הודיעה כי חברי המרכז והמתמודדים יכולים להביא לישיבת המרכז הצעות חלופיות. המזכ"ל רענן כהן טרם הודיע אם יביא לאישור המרכז בשבוע הבא את הצעתו לפריימריס חדשים עוד שנה וביטול תוצאות הבחירות שהתקיימו לפני חודשיים.
בניגוד לאמור לעיל, המהווה המלצה או "הוראת שעה", כפי שניסחו זאת חברי הוועדה, הוועדה החליטה שלא תביא לאישור המרכז: בחירות נוספות לראשות המפלגה יתקיימו לפני הבחירות הכלליות לכנסת ולראשות הממשלה.
הוועדה דחתה את הצעת מטה שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, לקיים בחירות ב-46 קלפיות שעליהן הוגשו ערעורים וכן דחתה את הצעת מטה יו"ר הכנסת, אברהם בורג, לבטל את תוצאות הפריימריס ולערוך בחירות חדשות ליו"ר המפלגה בהקדם האפשרי.
"מבחינה משפטית יש פה 'קפיצת דרך לוגית', שהרי ויכוח מעין זה היה אפשרי רק אם המתמודדים היו מסכימים ביניהם שכל הערעורים התקבלו והיו נחלקים ביניהם רק לגבי התוצאות", מסביר בהחלטה יו"ר ועדת החוקה, עו"ד חנן מלצר. לדבריו, סיבה נוספת להחלטת הוועדה היא הודעתו של יוסי שלוש יו"ר ועדת הבחירות, שאמורה היתה לבדוק את הערעורים אך לא הצליחה, כי מבחינתו עבודת הוועדה הסתימה וכעת ישנה חקירה משטרתית.
בשולי הדברים העירו חברי ועדת החוקה נגד ההתבטאויות של בורג כנגד המוסד לבירור עתירות של המפלגה והעומדת בראשו – עו"ד שפרה גליק, וקראו למועמדים הניצים "לעשות מאמץ עליון לפיוס, על-מנת שיושג מחדש שלום בית במחננו, כדי שיהיה לנו העוז לתמורה בטרם פורענות".
בורג ובן אליעזר מסרו בתגובה כי החלטת הוועדה מקובלת עליהם, אך במטה בורג ציינו כי בכל זאת יש לערוך בהקדם פריימריס חדשים כיוון שיש לשמור על "ניקיון הכפיים של מפלגת העבודה ולתת לגיטימיות ועוצמה לכל מנהיג נבחר".
מרכז מפלגת העבודה שיתכנס בשבוע הבא בתל-אביב יכריע בסוגיה, וההערכה היא כי יאשר את המלצת הוועדה.לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלי תיבון
הגיש הצעה. רענן כהן
גלי תיבון
מומלצים