שתף קטע נבחר

תזורז הצעת החוק לפדיון שבויים

החוק יאפשר להחזיק בדיראני ועובייד כקלפי מיקוח בחילופי שבויים

בתום דיון סוער, החליטה ועדת הכנסת לזרז את הטיפול בהצעת החוק לפדיון שבויים, שהגיש ח"כ דני נווה (ליכוד). מטרת הזירוז לאפשר את החלת החוק על העצורים מוסטפא דיראני והשייח עובייד.
לפי הצעה החוק, רשאי שר הביטחון להורות על מעצרו של אדם, אף אם לא נשקפת ממנו סכנה לביטחון המדינה, אם יש יסוד סביר להניח שאחזקתו עשויה לקדם החזרת שבויים. החוק יעלה להצבעה בכנסת ביום שני הקרוב, ולא יעוכב במזכירות 45 יום, כמו בהליך רגיל של הצעת חוק.
בעת הדיון על הצעת החוק היו חילופי דברים קשים בין ח"כ גדעון עזרא (ליכוד) ליו"ר הוועדה, ח"כ סאלח טאריף (ישראל אחת). ח"כ עזרא צעק על טאריף כי מאחר שהוא ערבי הוא "רוצה ברעת ישראל" ולכן הצביע כפי שהצביע. טאריף השיב כי הוא רוצה בהחזרת השבויים בדיוק כמותו, וביקש ממנו לצאת מחדר הוועדה. ח"כ עזרא סירב לצאת, ונציגי משמר הכנסת נאלצו להוציאו בכוח.
בתום הדיון אמר ח"כ טאריף בהתייחסו לעזרא: "מי הוא שיטיף לי מוסר, הטמבל הזה? הוא חושב שאם אני לא יהודי, אני לא רשאי להיות ח"כ ויו"ר ועדה? אני אגיש נגדו תלונה בוועדת האתיקה של הכנסת". "הצבעתי נגד זירוז החוק", הסביר, "כיוון שבאופן כללי אין זה תקין לזרז חוקים, אלא אם כן מדובר בסיבה ביטחונית".
הח"כיות זהבה גלאון ונעמי חזן (מרצ) מחו על זירוז החוק ועל "כוונתם של גורמים מסוימים לעוות ולכופף את תקנון הכנסת". הן הוסיפו כי לא ייתכן שהכנסת תתערב בנושא שנמצא בעיצומו של הליך משפטי. "אם למדינה יש טענות נגד דיראני ועובייד, עליה להעמידם לדין, ולא להשתמש בהם כקלפי מיקוח במשא ומתן לחילופי שבויים", ציינו.

לפנייה לכתב/ת
פיטר רוזנברג
זהבה גלאון. מעוותים את תקנון הכנסת
פיטר רוזנברג
מומלצים