שתף קטע נבחר

צה"ל הביע צער על מות הילדים הפלסטינים בחאן יונס

ממצאים ראשונים של התחקיר שערך צה"ל עולה כי מטען החבלה הונח על ידי יחידה מובחרת לפני כשבוע. מפקד אוגדת עזה ערך את התחקיר על האירוע, אף שסביר להניח שהוא עצמו היה מעורב בהחלטה על הנחת המטען. שריד: "מישהו בצבא יצטרך לשלם בראשו"

ארה"ב דורשת שישראל תערוך חקירה מקיפה לגבי הנסיבות בהן נהרגו חמשת הילדים הפלסטינים בחאן יונס ביום חמישי.
בהודעת דובר מחלקת המדינה, פיליפ ריקר, שפורסמה הלילה (שבת) נאמר כי "התקרית הזו, כמו מקרי מוות של כל האזרחים החפים מפשע, ישראלים או פלסטינים, מהווה תזכורת מדוע שני הצדדים צריכים לעשות כל שהם יכולים לשים קץ לאלימות, להפחית את המתיחות ולחדש את המו"מ".

צה"ל מביע צער על מות הילדים

צה"ל הביע היום (שבת) צער על מותם של הילדים הפלסטינים. בהודעת דובר צה"ל נכתב עוד כי "המקום בו נהרגו הילדים הינו שטח פתוח. ממקום זה יורים המחבלים פצצות מרגמה, אש נגד טנקים ואש מנשק קל לעבר אזרחים וכוחות צה"ל".
מתחקיר ראשוני של צה"ל מתברר שאת המטען הניחה לפני כשבוע יחידה מובחרת של צה"ל בעמדת שקי חול פלסטינית. מדובר במטען רב עוצמה בעל מנגנון הפעלה מונחה מרחוק, שמופעל כאשר תצפית מזהה אנשים שנכנסים לעמדה. במרה זה לא הופעל המטען אל ידי צוות תצפית אלא פעל ככל הנראה לחר שהילדים שיחקו בו וטילטלו אותו. הסיבה להפעלת המטען שלא על ידי החיילים, נבדקת כעת בצה"ל. "אין מדובר בטעות בזיהוי, ובהפעלה מכוונת של המטען כלפי האנשים הלא נכונים, אלא ככל הנראה בבעייה במטען עצמו שהופעל על ידי הילדים ולא על ידי המפעילים", אמרו גורמים בפיקוד דרום.
את השלב הראשון בתחקיר ערך מפקד אוגדת עזה, תא"ל ישראל זיו, ומאוחר יותר יועבר התחקיר גם לאלוף הפיקוד דורון אלמוג, לרמטכ"ל ואף לשר הביטחון בנימין בן-אליעזר. גורמי צבא ציינו כי כל האנשים שיבצעו תחקירים ויבחנו אותם היו מעורבים באופן אישי גם במבצע הנחת המטען. "כל מבצע חודר לשטחי A מקבל אישור מן הרמה המטכלית" הסבירו גורמים בפיקוד דרום, "וחלקם אף מאושרים על ידי הדרג המדיני".

השר סנה: לחקור "באומץ ובהגינות"

השר אפרים סנה, החבר בקבינט המדיני-בטחוני, אומר כי את האירוע בחאן יונס צריך לחקור באומץ ובהגינות ולהגיע למסקנות. לדבריו, גם אמינות דובר צה"ל תיבדק לפי התוצאות. מצד שני, אסור לראות את האירוע במנותק ממעשי הטרור הפלסטיניים.
ראש האופוזיציה, ח"כ יוסי שריד, תובע לקבל עד לראשית השבוע את הגרסה הרשמית והמוסמכת של צה"ל בדבר נסיבות מותם של חמשת הילדים. לדברי שריד, "אם יתברר ששוב הולכנו שולל על ידי הודעה ראשונית חסרת שחר של דובר צה"ל, מישהו שם למעלה בצבא יצטרך לשלם בראשו, כי הפעם אי אפשר לחמוק פעם נוספת מאחריות".
גורם מדיני מתח ביקורת על ההודעות הסותרות שיצאו מדובר צה"ל בנוגע לפרשה ואמר כי אם גם אמינות ההסברה הישראלית וההסברה של דובר צה"ל עומדות בסימן שאלה, לישראל ישנה בעיה קשה, שמוטב שתחקור אותה בהקדם.
ח"כ צבי הנדל ממפלגת האיחוד הלאומי כינה את התגובות בשמאל להרג הילדים בחאן יונס: "דמגוגיה מזויפת המנסה להשוות בינינו לבין המרצחים הפלסטינים". הנדל הוסיף כי "המציאות כופה עלינו מלחמה, ובמלחמה לצערנו נפגעים גם חפים מפשע".

אלפים השתתפו בהלוויה; נער פלסטיני נהרג במהומות

הילדים שנהרגו היו בדרכם לבית הספר, באזור החממות ממערבית לחאן יונס, כשהתפוצץ המטען. תחילה טענו הפלסטינים שמדובר בפגז שירה צה"ל; לאחר-מכן הניחו שמדובר בנפל של פגז, שנורה על ידי צה"ל, או במוקש שהתפוצץ. רק מאוחר יותר התברר שמדובר במטען שהניח צה"ל במקום בכוונה לפגוע במחבלים.
כל ההרוגים הם בני משפחה אחת. החמישה הם האחים אכרם אל-אסטל, בן 7, ומוחמד בן 13; אניס אל אסטל, קרוב משפחה, בן תשע ואחיו עומר בן ה-12. הרוג נוסף הוא מוחמד אל אסטל, בן 13. כמו כן, נפצעו שני בני משפחה נוספים, בן 22 ובן 15.
הילדים הובאו למנוחות ביום שישי בבוקר במחנה הפליטים חאן יונס. אלפים השתתפו בהלוויה, במהלכה נורו יריות באוויר, ונשמעו קריאות גנאי נגד ישראל ונגד ראש הממשלה שרון.
הפלסטינים מדווחים כי נער בן 15 נהרג בעימותים שהיו בין צה"ל לפלסטינים ברפיח בתום הלוויה. שלושה נערים נוספים נפצעו.
משרד החינוך הפלסטיני הכריז על יום שבת הקרוב כיום אבל לאומי, בעקבות מותם של חמשת הילדים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
מוחמד אל-אסטל, אחד מהילדים שנהרגו בפיצוץ
צילום איי פי
צילום איי פי
הלוויית הילדים בחאן-יונס
צילום איי פי
מומלצים