שתף קטע נבחר

החמאס מבטיח "נקמה כואבת" בת"א

ישראל התנקשה במחמוד אבו-הנוד, מראשי החמאס בגדה, הנחשב למי שתיכנן את הפיגועים בסבארו ובדולפינריום. שני ניסיונות התנקשות קודמים באבו-הנוד נכשלו. רבבות פלסטינים השתתפו במסע הלוויה. החמאס מבטיח: "הנקמה שלנו תבוא בקרוב מאוד, היא תהיה קשה ובתל אביב". המשטרה נערכת בכוחות מוגברים

הזרוע הצבאית של החמאס עז א-דין אל קאסם פרסמה אתמול (שבת) הודעה בה היא מתחייבת לנקום את ההתנקשות בבכיר הארגון מחמוד אבו-הנוד. "הנקמה שלנו בישראל תבוא בקרוב מאוד, היא תהיה קשה ובתוך תל אביב" נאמר בהודעה שפירסם הארגון. גורמים בחמאס אמרו ל-ynet שההבנות עם הרשות הפלסטינית על הפסקת האש "חוסלו עם חיסולו של אבו הנוד".
השייח' חסן יוסף, מראשי החמאס, אומר ל-ynet כי זכותה של תנועתו להגיב על "הפשע הישראלי" שגרם לחיסולם של שני פעילי חמאס, וכן להריגתם של שני פעילי פתח מוקדם יותר. "זכותם של הפלסטינים להגן על עצמם. הפעולה הישראלית היא מסר לאמריקנים שישראל מצפצפת על העולם, ממשיכה במדיניות החיסולים ואינה מעוניינת בהפסקת האש", אמר יוסף והוסיף כי "כל רצונה של ממשלת ישראל הוא לגרור את האזור למעגל דמים ואלימות רחב עוד יותר".
גורמים רשמיים ברשות הגיבו בחריפות על ההתנקשות. נביל אבו רודיינה, יועצו של יו"ר הרשות ערפאת, אומר כי "ישראל חצתה את כל הקווים האדומים, כאשר הרגה 12 פלסטינים בשטחים בתוך יומיים". אבו רודיינה מאשים את ישראל ב"המשך התוקפנות נגד העם הפלסטיני, וזאת במהלך השבוע שהוגדר כ'פסק זמן' לקראת בואם של השליחים האמריקנים לאזור".

המשטרה: כוננות מוגברת בתל אביב

בעקבות איומי החמאס לבצע פיגוע גדול בתל אביב, תיערך היום (א') המשטרה בכוחות מתוגברים ברחבי הארץ, בין היתר בתל אביב. במסגרת ההיערכות יוקמו מחסומים בכניסות לערים, יוצבו שוטרים ומאבטחים במקומות הומי אדם כמו קניונים ושווקים ויתוגברו הסיורים ברחבי הערים. עם זאת, אומרים גורמים במשטרה, אין התראות ספציפיות על פיגוע ומדגישים כי ההיערכות המוגברת מתבצעת מדי יום א' מזה חודשים רבים.
עוד אומרים במשטרה כי לא ברור אם ההיערכות המוגברת תיושם גם בימים הבאים וכי המשטרה תחליט על המשך ההיערכות על סמך הידיעות המודיעיניות והערכות המצב המתקיימות מדי ערב.

ישראל אישרה שהתנקשה באבו-הנוד

ישראל אישרה כי התנקשה ביום שישי בשלושה פעילי חמאס, בהם המבוקש מספר אחת של הזרוע הצבאית של הארגון בגדה, מחמוד אבו-הנוד, סמוך לכפר א-פארעה מצפון לשכם. מסוקים שיגרו טילים לעבר הרכב בו נסעו השלושה.
יחד עם אבו-הנוד נהרגו עוזרו, פעיל החמאס איימן חשייקה, בן 34 מהכפר טלוזה, ואחיו מאמון חשייקה, בן 28, אף הוא מהכפר. מאמון, ששימש גם כנהגו של אבו-הנוד, היה מבוקש על ידי כוחות הביטחון הישראליים והוחזק במעצר במשך שישה חודשים בידי הרשות הפלסטינית.
הפעולה בוצעה בשטח A. עדי ראייה דיווחו, כי שני מסוקי אפאצ'י, שחגו באזור החל מהשעה 19:00, שיגרו שבעה טילים לעבר המכונית. על פי אחד הדיווחים, שניים מהפעילים נהרגו מפגיעת טיל ברכב, ואדם נוסף שנמלט מהרכב נורה על ידי המסוקים ונהרג.
גורמים פלסטיניים רשמיים מסרו לעיתון "ניו יורק טיימס" כי פניו של אבו-הנוד הושחתו לחלוטין בפיצוץ. הוא זוהה סופית רק כמה שעות לאחר ההתנקשות בהסתמך על מידת נעליו, צלקת מניתוח שעבר בגבו ופציעה בכתפו מהאינתיפאדה הראשונה.

הפגנות המוניות בעת מסע הלוויה של אבו-הנוד

אתמול (שבת) יצא מג'נין מסע הלווייתם של מחמוד אבו-הנוד ושני עוזריו, איימן ומאמון חשייקה. מסע הלוויה, בה השתתפו לפי הערכות כ-30 אלף בני אדם, עשתה את דרכה לשכם. בראש מסע הלוויה צעדו פעילי חמאס ורעולי פנים שהבטיחו כי תגובת החמאס תהיה "מיידית, כואבת ומרתיעה ביותר". בשכם נערכה עצרת מרכזית ואחריה המשיך מסע הלוויה לכפר הולדתו של אבו-הנוד, עסירה א-שמליה. גופותיהם של שני עוזריו נלקחו לקבורה בכפרי הולדתם.
בעזה השתתפו יותר מ-10,000 פלסטינים בצעדת מחאה. כמה רעולי פנים ירו באוויר וקראו את הודעת הזרוע הצבאית של החמאס הקוראת לנקמה. בין המפגינים היה אחד מראשי החמאס, ד"ר עבד אל עזיז רנטיסי.

אבו הנוד - המבוקש מספר 1

מחמוד אבו-הנוד, בן 34, תושב הכפר עסירה א-שמאליה, היה בכיר מבוקשי החמאס בשטחים. אבו-הנוד, מראשי הזרוע הצבאית של החמאס, היה מעורב בשורת פיגועי תופת נגד אזרחים ישראלים, והיה ממכווני הפעילות הצבאית ביהודה ושומרון.
אבו-הנוד היה מעורב בפיגועי תופת שבוצעו בירושלים בקיץ 97', במסגרתם שלח חמישה מחבלים מתאבדים. בספטמבר 99' שיגר מחבלים לטבריה ולחיפה לביצוע פיגועים, בהם נפצעה ישראלית באורח קשה. שלושה מן המחבלים נהרגו.
אבו-הנוד היה מראשי מתכנני הפיגועים במסעדת "סבארו" ובמועדון ה"דולפינריום", ואף עמד מאחורי המחבלים שחוסלו לאחרונה בטול כרם על ידי כוחות הביטחון. גם בימים אלו תכנן אבו-הנוד לבצע פיגועים נוספים בישראל.
באוגוסט 2000, בעת ניסיון לעצור את אבו-הנוד בעסירה א-שמאליה, נהרגו שלושה חיילים מיחידת דובדבן מאש חבריהם. באירוע נפצע אבו-הנוד ונעצר על ידי הפלסטינים. במאי 2001 שוחרר מן הכלא, ומאז נעלמו עקבותיו. במהלך שהותו בכלא תקף חיל האוויר את המבנה בו שהה באמצעות מטוסי F-16 במטרה לחסלו, אולם על פי דיווחי הפלסטינים, אבו-הנוד נפצע באורח קל בלבד.

בהכנת הכתבה השתתף: אטילה שומפלבי

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רויטרס
מחמוד אבו-הנוד
צילום רויטרס
צילום רויטרס
המונים מתגודדים סביב הגופה
צילום רויטרס
צילום רויטרס
הרכב שנפגע מטילים
צילום רויטרס
מומלצים