שתף קטע נבחר

אופטימיות בשני הצדדים לאחר פגישת ברק-ערפאת

בפגישתם בכוכב יאיר התמקדו שני המנהיגים ביצירת אווירה חיובית לקראת יציאת משלחות המשא ומתן לוושינגטון

ראש הממשלה, אהוד ברק, אומר כי הפגישה שקיים אמש (יום ב') עם יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, הייתה 'הניסיון האחרון' להביא לפריצת דרך בתהליך המדיני. עם זאת, הוסיף ברק כי הפגישה, שהתקיימה בביתו שבכוכב יאיר, התנהלה באווירה "פתוחה ונעימה".
שר המשפטים וממלא מקום שר הדתות, יוסי ביילין, אומר שהפגישה הייתה חשובה, וכי "כל הפערים ניתנים לגישור ובסופו של דבר נחתום על הסכם שלום. היכולת להיפגש ולדבר כשלעצמה מאפשרת את המשך המשא ומתן בין הצדדים. זוהי בשורה טובה ואנו קרובים יותר מאי פעם להגיע להסדר".

אבו עלא ועריקאת אופטימיים

יו"ר הפרלמנט הפלסטיני אבו עלא אומר גם הוא כי הפגישה התקיימה באווירה חיובית וקונסטרוקטיבית. אולם לדבריו היא לא דנה בנושאים ספציפיים, אלא עסקה באופן כללי ביותר בנושאים המעכבים את התקדמות התהליך המדיני. אבו עלא אומר כי המטרה העיקרית לפגישה הייתה יצירת אווירה חיובית לקראת נסיעת שתי משלחות המשא ומתן היום לוושינגטון.
סאיב עריקאת, ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, שגם הוא השתתף בפגישה, אמר בסיומה כי היא נועדה ליצירתו מחדש של האמון בין שני הצדדים. עריקאת מסכים כי הפגישה לא עסקה בתוכן המשא ומתן, אלא בדרכים שיבטיחו את הסיכוי להגיע להסכמים בין הצדדים. לדבריו, בשיחת הטלפון שקיים קלינטון עם שני המנהיגים במהלך הפגישה דחק בהם הנשיא האמריקני להגיע להסכם.
גם נביל אבו רודיינה, יועצו המדיני של ערפאת, אומר כי עיקר הפגישה היה לנסות ולהגיע להסכמה על המשך המאמצים. אבו רודיינה מוסיף כי למרות שהפגישה היתה חיובית על האמריקנים להשקיעו יותר מאמצים כדי לדחוף קדימה את התהליך.

דחלאן מזהיר, סוריה תוקפת

מפקד הביטחון המסכל בעזה, מוחמד דחלאן, אומר טרם יציאתו לארצות הברית עם המשלחת הפלסטינית לשיחות, כי אם לא יושג בקרוב הסכם יש לצפות להתדרדרות בטחונית חמורה. "במצב כזה אנחנו לא יכולים להבטיח שהביטחון יישמר. יתכן שנצליח לשמור על הביטחון לתקופה מסויימת אבל לא לנצח", אמר דחלאן.
בתוך כך המשיכה סוריה לתקוף כל אפשרות להסכם חלקי בין ישראל והפלסטינים. העיתון אל-בעת' אומר כי ההסכמים החלקיים בין הערבים וישראל הם הסיבה למצבם המדיני הקשה של הערבים. העיתון כותב כי "הסכם חלקי יהיה מכה קשה לעמדה הערבית ומשמעותו שהאזור יתחיל לצעוד לא בכיוון השלום אלא בכיוון ההפוך. הסכם חלקי יהיה טעות קטלנית".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו פריד
אווירה פתוחה ונעימה. ברק
צילום: דודו פריד
צילום זום 77
הניסיון האחרון. ערפאת
צילום זום 77
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
אמון חדש. עריקאת
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
ארכיון ידיעות אחרונות
יש לצפות להדרדרות. דחלאן
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים