שתף קטע נבחר

ברק בדרך לממשלה חילונית

ראש הממשלה מבהיר היום סופית, כי בכוונתו להקים ממשלה שתורכב מהמפלגות החילוניות בלבד. בש"ס תוקפים: "זו ממשלה גולה של בית קפה תל אביבי". לפיד ניהל קרב צעקות עם הח"כים החרדים מעל דוכן הכנסת

ראש הממשלה אהוד ברק אישר אמש (יום ג') כי הכריע סופית בעד הקמת ממשלה חילונית, שתיישם את 'הרפורמה האזרחית': במהלך הרמת כוסית לשנה החדשה עם סיעת "ישראל אחת", אמר ברק כי כעת מתנהלים מגעים לקראת כניסת "שינוי", "מרצ", "עם אחד" וסיעתו של רומן ברונפמן לקואליציה.
ברק הבהיר כי בכוונתו להרחיב את הממשלה עוד לפני מושב החורף הקרוב שיתחיל בסוף אוקטובר.
המגעים עם "שינוי" של יוסף (טומי) לפיד נמצאים בהילוך גבוה, וייתכן שכבר בימים הקרובים ייחתם הסכם קואליציוני.
לדברי לפיד, התנאי שהתנתה שינוי לכניסה לקואליציה הוא ביטול ההצבעה על הצעת החוק טל לגיוס החרדים ויישום המהפכה האזרחית. לפיד אמר אתמול מעל דוכן הכנסת: "אינני יודע אם אנחנו מצטרפים לממשלה או לא מצטרפים אליה. אבל אם נצטרף, נצטרף כדי לחזק את אופיה של ישראל כמדינה בת חורין". הוא הוסיף: "אנחנו נתמוך ביזמתו של ראש הממשלה, שבאה באיחור של שנה וחצי, ואנחנו נלך אתו כל עוד הוא דבק במה שהודיע עליו, דהיינו במה שהוא מכנה רפורמה אזרחית ואני מכנה מהפך חילוני. זה כולל, רבותי, את חובתכם להתגייס לצה"ל".
לפיד כיוון את דבריו לח"כים החרדים שניהלו עמו קרב של קריאות ביניים בעת שנאם. לכך הגיב יו"ר שינוי: "אתם לובשים קפוטות של האריסטוקרטיה הפולנית מלפני מאה שנה, מוכרים אמולטות של קדושים נוצרים - לכל זה נקרא אצלנו יהדות".
מו"מ מואץ מתנהל גם עם סיעת "הבחירה הדמוקרטית" של רומן ברונפמן. ברונפמן אמר ל-ynet כי במשא ומתן המתנהל עם עו"ד גיורא עיני, חנן מלצר ורוני בונדי, נאמר לו כי ברק מתכוון למשוך את חוק טל - ולהקים ועדה חדשה שתמליץ המלצות אלטרנטיביות לגיוס החרדים.
יו"ר מרצ יוסי שריד, 'השותף הטבעי' לממשלת ברק, אישר כי מתנהלים גישושים לכניסה לממשלה גם עם מפלגתו, אך לדבריו, "האיש שאמור לדעת מה יעלה בגורל הגישושים האלה, כלומר ראש הממשלה, לא יודע בעצמו עדיין".
לסיעות המתדיינות במו"מ הקואליציוני גם דרישות נוספות לכניסה לממשלה - דרישות עם משמעויות כלכליות שברק יתקשה להשלים עמם. סיעת "עם אחד" של עמיר פרץ לדוגמא, דורשת שכר מינימום בסך 1000 דולר, מה שספק רב אם שר האוצר יסכים לשקול.
ובמפלגות הדתיות כבר תוקפים: יושב ראש תנועת ש"ס, חבר הכנסת אלי ישי, אמר בישיבת הסיעה כי הצטרפות "שינוי" לממשלת המיעוט של ברק, הופכת את הממשלה ל"מועדון חברים סגור, שאין לו הרבה עם החברה הישראלית רבת הפנים".
ישי הוסיף ואמר כי הממשלה שמכונן ברק היא "מתכונת לממשלה גולה בבית קפה תל אביבי ולא לממשלה של כלל החברה הישראלית".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי אף פי
לפיד וברק. זה שנכנס...
צילום איי אף פי
ארכיון ידיעות אחרונות
ישי וברק. וזה שיצא...
ארכיון ידיעות אחרונות
דודו בכר
שריד. לא בטוח שברק יודע
דודו בכר
מומלצים