שתף קטע נבחר

בלבול בש"ס: האם השאיר הרב עובדיה פתח לדרעי

הצהרתו של הרב עובדיה כי אלי ישי "יאריך ימים על ממלכתו" זכתה להצלחה חלקית בלבד במאמץ לביצור מעמדו של ישי בציבור של ש"ס. אפילו חבר מועצת החכמים, הרב בעדני, אמר השבוע כי "עדיין לא נפלה החלטה". בינתיים תומכי דרעי מסבירים מדוע לא יצייתו ל"דעת תורה" של הרב עובדיה, אם יקים דרעי מפלגה חדשה. זוהי פרשת השבוע

בלבול בש"ס: למרות הצהרתו של הרב עובדיה יוסף בשבוע שעבר, כי אלי ישי "יאריך ימים על ממלכתו", אפילו היחיד מבין שלושת חברי מועצת החכמים שהתבטא בנושא בפומבי, הרב שמעון בעדני, אומר כי עדיין לא נפלה החלטה באשר לחזרתו האפשרית של דרעי לש"ס.
הצהרתו של הרב עובדיה יוסף בכינוס המיוחד של בכירי ש"ס, שנערך בביתו בשבוע שעבר, נועדה להרגיע את התסיסה בש"ס, להבהיר כי ישי יישאר בתפקיד יו"ר ש"ס גם לאחר שחרורו של דרעי מהכלא, ולחזק את מעמדו. ההצהרה הצליחה למלא את ייעודה בכל הקשור לכלי התקשורת החילוניים, אך זכתה להצלחה חלקית בלבד במאמץ לביצור מעמדו של ישי בציבור של ש"ס.
נאמני דרעי וחלק מהעיתונים החרדיים נאחזו בעובדה שהרב עובדיה לא אמר דברים מפורשים, כדי להסביר כי הרב השאיר פתח לחזרתו של דרעי לתפקיד יו"ר ש"ס. ביטוי לדברים נמצא בדבריו של חבר מועצת החכמים, הרב שמעון בעדני, שהתראיין השבוע בתחנת הרדיו הפיראטית "כל האמת", ואמר דברים מהם השתמע כאילו כלל לא נפלה החלטה לגבי חזרתו של דרעי לש"ס לאחר שחרורו מהכלא. "כל הדבר הזה שעלה לדיון הוא מוקדם, עוד לא הגיע הזמן לדון בזה באופן רציני, וצריך לחכות ולראות שהדברים יתלבנו", אמר הרב בעדני.
דברי הרב בעדני נאמרו כתשובה לשאלתו של השדר שמואל בן עטר, שהסגיר את הבלבול בו מצויים תומכי ש"ס בכל הקשור לשאלת חזרתו של דרעי לש"ס. בן עטר שאל בהססנות בולטת את חבר מועצת החכמים: "לא יצאה איזושהי הודעה מסודרת, הציבור פשוט רוצה לדעת, אנשים, פשוט, אולי אפשר להבין מהדברים של מרן בשבוע שעבר שכביכול כשיחזור רבי אריה למשל מהכלא, אז כבר הוא לא יהיה יותר יו"ר תנועת ש"ס, איך אפשר להבין את הדברים?".
גם על שאלה אחרת שעסקה בעתידו של דרעי בש"ס, ענה הרב בעדני: "למה לדבר על זה כשהדבר עדיין רחוק, כשיגיע הזמן נדון בזה על פי הנתונים ועל פי המצב, היום מוקדם לדון בזה... יבוא היום שנצטרך להכריע בדברים האלה, וה' ינחנו בעצה נכונה". דבריו של הרב בעדני העידו כי למרות שעמדתו של הרב עובדיה - המעוניין שאלי ישי ימשיך בתפקידו - ברורה, עדיין יש חשש בהנהגת ש"ס מלומר לציבור הש"סניקי במפורש שאריה דרעי לא יחזור לש"ס.
חלק נרחב מהראיון עם הרב בעדני, שהרעיף שבחים על דרעי, הוקדש לעניין חובת הציות ל"דעת תורה", גם כאשר זו אינה מובנת לציבור. הדבר מעיד על כך שבתנועה החרדית ספרדית יש בעיה אמיתית בכל הקשור להטמעת אחת מהאידיאות החרדיות הגדולות של הדורות האחרונים: הציות העיוור ל"דעת תורה".

הציות ל"דעת תורה"

סמכות הרבנים בציבור החרדי בנויה על הטמעת הערך של הציות ל"דעת תורה" בכל מקרה ובכל נושא - "אפילו יאמרו לך על ימין שהוא שמאל ועל שמאל שהוא ימין". הציבור מחונך על כך שלרבנים יש יכולת לפסוק בעניינים ציבוריים אפילו בלא להסתמך על מקורות תורניים. למרות זאת, הרבנים ערים לתחושות הציבור, ובנושאים מסוימים הם לא גוזרים גזירות שהציבור לא יעמוד בהן. כך למשל, הרב עובדיה יוסף לא הורה להצביע בבחירות לראשות הממשלה עבור שמעון פרס למרות נטיות לבו. החלטתו של הרב יוסף להעדיף את אלי ישי בתפקיד יו"ר ש"ס מעמידה את הציבור של ש"ס בפני המבחן הגדול - במיוחד אם הקרע בש"ס יתגלגל עד לכדי פילוג והקמת מפלגה חדשה בהנהגת דרעי שתתמודד מול ש"ס.
כדי להחדיר לציבור את הציות העיוור ל"דעת תורה" זכו לעדנה בדורות האחרונים האמרה "כל הנוטל עצה מן הזקנים אינו נכשל", המושג "אמונת חכמים", ונשק ההרתעה המיסטי: ה"קפידא". על פי התפיסה החרדית, ה"קפידא" היא קללה המוטלת על מי שפוגע בכבודו של תלמיד חכם, לא כל שכן בכבודו של "גדול הדור". הטיעון הנפוץ באשר לסיבה שבגללה לא יעז דרעי לצאת נגד הרב עובדיה, הוא כי דרעי יחשוש מ"קפידא" של הרב עובדיה, שכן הוא משוכנע שכל הצרות שבאו עליו הן בעקבות "הקפידא" שהוטלה עליו, בשל העובדה שפגע ברב שך כשש"ס שיתפה פעולה עם השמאל בתחילת שנות התשעים, נגד דעתו של המנהיג הליטאי. למרות שמדובר באמיתה רווחת, אין בנמצא שום אדם רציני שיעיד כי שמע מדרעי שאכן הוא חושב כך. דרעי עצמו, גם בשיחות אישיות, סירב לאשר את הדברים.
הקושי של דרעי לצאת נגד הרב עובדיה הוא אחר. "אריה דרעי הוא שלימד אותנו לציית ל'דעת תורה'", חוזר ומדגיש אלי ישי בכל הזדמנות. בעקיצה הקטנה הזו הוא חושף את המלכוד בו מצוי דרעי, שערך הציות ל"דעת תורה" היוצאת מפיו של הרב יוסף הוא יבוא אישי שלו מהמחוזות האשכנזיים בהם למד, אל הציבור הספרדי. דרעי, שהעצים בקרב ההמונים את דמותו של הרב עובדיה יוסף, חושש לעקור את שורש אמונתם ולגרום להם למשבר רוחני ונפשי, וזו הסיבה הערכית המרכזית בגללה יתקשה לצאת נגד הרב עובדיה.

"אריה דרעי זה סוף הדרך"

בדרך כלל נהוג לחלק את מוקדי הכוח בש"ס בצורה הבאה: שלושה ארבעה מנדטים של בני תורה ספרדים-חרדים, שיישארו נאמנים לרב עובדיה בכל מקרה, וכ-13 מנדטים פוטנציאליים נוספים, המורכבים מציבור מזרחי - מסורתי ומבעלי תשובה אשר בקרבם ההערצה לדרעי גוברת על ההערצה לרב עובדיה.
מדובר בטעות כפולה: ראשית, לשם גיוסם של חלק מבעלי התשובה, שהפנימו את עניין הציות ל"דעת תורה", ואשר עבורם הרב עובדיה הוא דמות מופת, דרעי יזדקק לגב רבני מוצק שיעמוד אחריו. שנית, מוקד הכוח המרכזי של דרעי מצוי דווקא בקרב בני התורה הספרדים, שמקובל לחשוב כי לא יהינו לצאת נגד הרב עובדיה. בני הישיבות הם הם החיילים הכי נאמנים של דרעי. אחדים מהם סיפקו השבוע הסברים שונים כשנדרשו להסביר כיצד זה ייתכן שאם יהיה פילוג בש"ס הם יילכו עם דרעי נגד הרב עובדיה. רובם התקשו לתת הסבר הלכתי אמיתי והסתפקו בניסוחים דוגמת: "הרב עובדיה זה מרן, אבל אריה דרעי הוא זה שהחזיר לנו את הכבוד, אריה דרעי זה סוף הדרך", אחד אמר: "בהפוך על הפוך דווקא בזה שאני אתמוך ברבי אריה אני אמלא את רצונו האמיתי של הרב עובדיה".
באופן אולי מפתיע נראה כי בכלל הציבור החרדי, הספרדי והאשכנזי, ככל שמדובר במישהו שהוא יותר "בן תורה", כך הוא לוקח בעירבון יותר מוגבל את המחויבות לציות עיוור ל"דעת תורה". אברך ליטאי שנדרש לנושא, הסביר: "שנים מחנכים אותנו בישיבה לחשיבה עצמאית, להתפלפלות ולביקורת, לכן גם בעניינים פוליטיים כשיש לנו ודאות גמורה בצדקת דרכנו אנחנו מרשים לעצמנו לחלוק על דעת הרבנים".
אם יעז דרעי לצאת נגד הרב עובדיה ייחשף לעין כל כי הוא כשל בהחדרת המושג "דעת תורה" דווקא אל תוך היכלי הישיבות. אם יגיע רגע המבחן רבים מבני הישיבות הספרדים ינשקו את תמונתו של הרב עובדיה, ימשיכו להעריך את גדלותו התורנית של מרן, אך יתגייסו למען דרעי.

יציאת השבת

במסגרת הדיונים על חובת הציות לרבנים, ניסה אחד מבחורי הישיבות להסביר כיצד זה הוא לא מקבל את פסקיו ההלכתיים של אחד מגדולי הדור, שידוע כפוסק נוקשה ומחמיר, ואמר: "במקום לפסוק הלכה פשוטה הוא מחמיר; זה לא רב, זה גינקולוג - הוא חושב שבכל נושא הוא צריך לחלק אמצעי מניעה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:דודו בכר
הרב עובדיה. להרגיע את התסיסה?
צילום:דודו בכר
צילום ערוץ 1
דרעי. חשש מקפידא?
צילום ערוץ 1
מומלצים