שתף קטע נבחר

הערב בשבע וחצי: פרסום המסקנות בעניין נתניהו

היועץ המשפטי לממשלה החליט להקדים ולפרסם את המסקנות, בעקבות ההדלפות מתוך החלטתו. במילים קשות, תוקף רובינשטיין את המדליפים ומשווה את המעשה ל"הדלפה מתוך טיוטה של בית דין"

היועץ המשפטי לממשלה החליט לפרסם כבר הערב (יום ד') את החלטתו בעניין ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו.
בהודעה שנמסרה הערב נאמר: "כפי שנמסר, הכוונה היתה לפרסם את ההודעה בעניין ראש הממשלה לשעבר מר נתניהו מחר. בשל הדלפות בלתי ראויות, שבאו לאחר שטיוטת ההחלטה הועברה לעיון מספר מצומצם של אנשים, שהשתתפו בדיונים, כדי לאפשר להם להעיר הערות, ובעקבות פרסומים על סמך קטעי דברים נטולי הקשר, החליט היועץ המשפטי לממשלה להקדים את פרסום ההחלטה לשעה שבע וחצי הערב".
היועץ תוקף בהודעתו את ההדלפות ומוסיף: "הדלפות אלה משולות במידה מסוימת להדלפות מתוך טיוטה של פסק דין בבית משפט, וגורמות להצגתה בעיני הציבור של תמונה הכוללת סילופים ועיוותים".

ההמתנה להחלטה

"בינתיים עוד לא שמעתי שסוגרים את התיק": בהתבטאות קצרה זו הגיב הבוקר (יום ד') ראש הממשלה אהוד ברק לידיעות על כוונת היועץ המשפטי לממשלה לסגור את התיק נגד בנימין נתניהו בפרשת עמדי.
חבר הכנסת סילבן שלום, מבכירי הליכוד, הגיב הבוקר לראשונה על חזרתו הצפויה של נתניהו. בסיור שערך בשוק בשכונת התקווה, אמר שלום: "אני מברך על כל תיק חקירה שנסגר, ועל כל כוח שיצטרף לליכוד כדי להפיל את ממשלת ברק".
בש"ס הגיבו היום בשמחה על זיכויו של נתניהו, ח"כ אלי סוויסה אמר "אנחנו שמחים בשמחת ביבי ומקווים לשמוח בקרוב גם בשמחתו של אריה. אותם אלה שרדפו את אריה הם אלו שרדפו את ביבי". ח"כ הרב אריה גמליאל אמר "האשכנזים יוצאים נקיים. אם ביבי היה ש"סניק היה יוצא כתב אישום חמור מאד".
בנימין נתניהו עצמו החליט להקדים את שובו לארץ, וככל הנראה יגיע כבר מחר אחר הצהרים. במערכת הפוליטית מעריכים כי בעקבות הודעת היועץ, תיפתח רשמית הספירה לאחור ל"קאמבק" הפוליטי שלו.
רוחמה אברהם, שהיתה מזכירתו של נתניהו, אמרה כי "אני אמרתי מלכתחילה שאני בטוחה שהפכו זבוב לפיל. אמנם לקח המון זמן, אבל הצדק לא רק נעשה, אלא גם נראה. אם עמדי הוא אמין או לא – יש אנשים שמתמחים לקבוע את זה מבחינה משפטית, אבל מההיכרות שלי עם שרה ובנימין נתניהו, היכרות ארוכה ועמוקה של 7 שנים, אני יודעת שהם אנשים הגונים, וטפלו עליהם עלילה".

ממתינים לנתניהו

רוני מאנה, איש העסקים המקורב לנתניהו, כבר פותח שמפניה: "לא יהיה כתב אישום נגד ביבי, ולא נגד שרה. אני תמיד האמנתי בחפותם". מסיבת נצחון הוא לא מתכנן. "ביבי לא יעשה ארועים ולא יהיה שמח יותר מדי, כי הוא כל הזמן ידע שהוא חף מפשע".
מי שמתכננים חגיגה הם אנשי הפורום למען חזרת נתניהו, ובראשם חיים כהן, שמצהיר כי עשרות מחבריו לפורום יגיעו מחר למשרד המשפטים כדי להביע את תמיכתם במנהיגם האהוב. בשבוע הבא מתכנן כהן מסיבה מרובת משתתפים שתערך ככל הנראה ביום ב' במלון רמת אביב. "ליווינו את ביבי מהרגע הראשון, ולנו זהו סופו של תהליך עצוב מאוד. אנחנ ומקווים שהיועץ המשפטי יאשש את מה שאנחנו אומרים כבר שנה - לא היתה שום אמת בטענות נגדו ולא היתה בכלל סיבה לחקור. גם אם היינו יודעים בבטחון מלא שביום חמישי רובינשטיין יודיע שהוא החליט להגיש כתב אישום, עדיין היינו מגיעים למשרד המשפטים להביע הזדהות. הוא יחזור לפוליטיקה ויחזור להיות ראש ממשלה".
כהן זועם על רצונה של פרקליטת המדינה, עדנה ארבל, בכתב אישום, והשמועות על כוונתה לכתוב דו"ח ציבורי על נתניהו, גורמות לו להתפרץ בכעס: "לצאת כנגד החלטת הבכיר במערכת זו פגיעה ביוקרתו המקצועית של רובינשטיין, וזו אפילו חתרנות. כן, כן, אמרתי חתרנות. חתרנות מתוך חשיבה פוליטית שמאלנית של ארבל נגד נתניהו. ההתנהגות הזו שלה, שנעשית בפומבי, במסגרת ויכוח מקצועי, פוגעת בהגמוניה של המשרד, וזה חמור בצורה חסרת תקדים. אם היא תמשיך לחשוב ולהתבטא כך אנחנו נזכיר לכולם, שהיא קיבלה הצעת עבודה מברק, ונזכיר את העמדות השמאלניות שלה, ואז נראה כמה היא אמיצה".
ברגע של רוחב לב מוסיף כהן: "אבל למרות הכל אנחנו סולחים לכולם. דרכנו לא נקמנית. מה שנתניהו עבר כנראה יחזק במשהו את הדמוקרטיה, ואת שלטון החוק, ואולי זוהי תרומתו לנושא".

שרון יהיה בהר הבית

במערכת הפוליטית יש מי שמחכים לנתניהו אך יו"ר הליכוד הנוכחי, אריאל שרון, אינו אחד מהם. שרון מתכוון לבקר בזמן הודעת היועץ המשפטי לממשלה - בהר הבית. יו"ר ש"ס, אלי ישי, מצידו שולח ברכות ואיחולים ומביע תקוה שנתניהו יעבור בהצלחה את מבחן היועץ. דובר ש"ס, איציק סודרי, הפנה אותנו היום לדברים שאמר לפני כמה שבועות הרב עובדיה יוסף, בראיון לאדם ברוך: "אם נתניהו ירוץ, נתמוך בו". וכוונת המשפט היא לא רק לריצה לראש הממשלה, אלא גם לריצה הפנימית להנהגת המפלגה. "ש"ס תתמוך במי שיהיו לו מרבית הסיכויים לנצח את ברק" אומר סודרי.
ח"כ ישראל כץ חש הקלה: "אני שמח ובטוח בזיכויו, אני בטוח בחזרתו לחיים הפוליטיים, הוא יעמוד בראש הליכוד ויהיה ראש ממשלה", אומר כ"ץ.
גם ח"כ יובל שטייניץ מהליכוד טוען כי נעשה לנתניהו עוול, וחזרתו לחיק ההנהגה קרובה מאי פעם. לעומתם, ח"כ מיכאל איתן מהליכוד מתבצר בעמדתו, כי אסור לנתניהו לשוב לראשות המפלגה. "הוא לא מתאים כי הוא נכשל, ואני אומר את זה בפעם האלף - הוא נכשל. אין שום קשר לפרשה הנוכחית, לזיכוי או לאשמה - נתניהו פשוט לא מתאים!"

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משה שי
נתניהו. יקדים לחזור
צילום: משה שי
ארכיון ידיעות אחרונות
סילבן שלום. מברך על כל כוח
ארכיון ידיעות אחרונות
ארכיון ידיעות אחרונות
"שלא יחזור". מיכאל איתן
ארכיון ידיעות אחרונות
צילום:דני סלומון
בעיה בעדותו? אבנר עמדי
צילום:דני סלומון
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
"אם כולם אומרים...". עורך דינו של נתניהו יעקב ויינרוט
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים