שתף קטע נבחר

נדחתה עתירתה של דנה מועד

בג"צ קבע כי ההליך שבו זוכה שפר מהטרדה מינית היה חוקי. מועד: "צה"ל לא ראוי לקצינה כמוני". עורך דינו של שפר: "זה יום חשוב לשלטון החוק"

בג"צ דחה הבוקר (יום ד') את עתירתה של סגן משנה דנה מועד, שהאשימה את סא"ל (מיל') יהודה שפר, בכיר לשעבר בפרקליטות צבאית, כי הטריד אותה מינית. מועד טענה כי ההליך בבית המשפט הצבאי שבו זוכה שפר היה לקוי, אך השופטים מישאל חשין, אליעזר ריבלין ומרים נאור, לא קיבלו את הטענה.
לאור החלטת בג"צ, החליט שר המשפטים מאיר שטרית להגיש ביום א' הקרוב לאישור הממשלה את מינויו של יהודה שפר לתפקיד ראש הרשות למלחמה בהלבנת ההון.
מועד ערערה על החלטת הצבא לשפוט את שפר בדין משמעתי צבאי פנימי, בו זוכה. מועד התלוננה במקור כי באוגוסט 2000, בעת שהיתה קצינת קישור בגדוד בפיקודו של שפר, הוא הטריד אותה מינית-מילולית. שפר הכחיש מכל וכל כי בשיחה בין השניים הייתה הטרדה כלשהי. הדין המשמעתי התקיים בפני האלוף שי אביטל שהחליט "בתום התלבטות ארוכה", כדבריו, "לזכות את הנאשם מחמת הספק".
עורכי דינה של מועד טענו בבית המשפט העליון, כי בהליך המשמעתי שקיים אביטל נפלו ליקויים רבים וכי יש לבטלו. עורך דינה של מועד קבל בין השאר על כך שאביטל איפשר לשפר לחקור בעצמו את סג"מ דנה מועד, בין היתר גם על עברה המיני.
בית המשפט העליון לא מצא ממש בטענות של עורכי הדין, אך השופטת מרים נאור מתחה ביקורת על אביטל באשר לחלק מהחלטותיו. עם זאת, נקבע גם כי "האלוף פעל ביושר, בלא משוא פנים. הוא נהג כבוד בעותרת, הוא התלבט עד הרגע האחרון כפי שהעיד על עצמו, אחרי ככלות הכל גמר בדעתו לזכות את שפר מחמת הספק. הוא אינו משפטן אך הוא איש ישר שלווה בייעוץ משפטי צמוד. התרשמותו היתה ש'אף צד אינו משכנע בכל הדברים שאמר'".

מועד: אני פורשת

סג"מ מועד אמרה בתגובה להחלטת בג"צ: "צה"ל לא ראוי לקצינה כמוני, אני עוזבת את צה"ל". עו"ד עמרי כבירי, סניגורה של מועד, אמר: "זהו יום עצוב לדנה מועד ולחיילות בצה"ל, שלא יכולות להיות בטוחות שאם יגישו תלונה, השיפוט ייעשה לגופו של עניין. מה שקרה פה הוא שהשיפוט נעשה לגופו של האיש ולדרגותיו ולא לעצם העניין. בג"ץ דחה את העתירה שלנו מנימוקים טכניים וטען שמה שהיינו צריכים לעשות זה לערער על פסק הדין ולא להביא את זה לבג"ץ. חבל שבג"ץ לא קיבל את העתירה וחבל שכך הדברים מסתיימים".
עורך דינו של יהודה שפר, דב וייסגלס, אמר בתגובה: "אני מקווה שהמערכת הצבאית תדע להתמודד בכבוד עם עזיבתה של דנה מועד. זה יום חשוב לשלטון החוק. זיכוי הוא זיכוי, תמיד יש כאלה שאינם מרוצים. בג"צ קבע היום שההליך השיפוטי היה ללא דופי. היתה פה הגזמה וצעקנות יתר שגרמו נזק לעניין הציבורי החשוב של הצורך להגן על חיילות".
בעקבות הפסיקה אמר ח"כ מוסי רז ממרצ, כי הניח לאחרונה על שולחן הכנסת הצעת חוק להחלת הוראות החוק למניעת הטרדה מינית גם בחוק השיפוט הצבאי. ח"כ רז אומר כי "הגיע הזמן שדגם הצבא יתנהג על פי הנורמה האזרחית בנושא זה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
דנה מועד
צילום גלי תיבון
צילום גלי תיבון
יהודה שפר
צילום גלי תיבון
מומלצים