שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  הערכות: הבנקים ימכרו במשותף את מניות זאבי בבזק
  הסיבה: אי עמידתו של זאבי בהחזר הלוואה שלקח לצורך רכישת 20% ממניות בזק

  הבנקים צפויים להחזיק בכ-20% ממניות בזק, ולנסות למכור את החבילה במשותף בשוק. זאת, בעקבות אי עמידתו של זאבי בהחזר הלוואה שלקח לצורך רכישת מניות בזק. כך העריכו אתמול בנקאים בכירים. בשוק ההון העריכו אתמול כי הבנקים יתקשו למצוא קונה לחבילה.
  היום הוא המועד האחרון בו אמור זאבי לשלם לבנקים כ-45 מיליון דולר, על חשבון תשלום ריבית בהלוואה שנטל בדצמבר 99'. היקף ההלוואה הכולל מוערך בכ-700 מיליון דולר. בשבועות האחרונים התקיימו דיונים קדחתניים בין הבנקים המרכיבים את הקונסורציום שהעמיד את האשראי לזאבי, בין הבנקים לקבוצת זאבי ובתוך כל בנק בנפרד. ההחלטה צפויה להתקבל בבנקים במהלך סוף השבוע או בשבוע הבא. במקרה שתתקבל החלטה לתפוס את המניות, ימנו הבנקים כונס נכסים למניות בזק שיטפל בנושא.
  כפי שפורסם ב"ידיעות אחרונות", זאבי ביקש להאריך את ההלוואה בשנתיים נוספות. בבנקים אמרו כי טרם התקבלה החלטה כיצד ינהג כל בנק. במקרה בו זאבי ישלם היום את הריבית, דבר אותו הגדירו בבנקים כבעל סיכוי נמוך ביותר, עדיין צריכה להתקבל החלטה אם לאשר לזאבי להאריך את ההלוואה. גם אם ההלוואה תוארך, ההערכה היא כי יהיה זה לתקופה קצרה של עד שנה.
  המדינה מציעה למכירה כ-50.1% ממניות בזק שהיא מחזיקה, ובשוק ההון מעריכים שהבנקים יתקשו למכור במקביל חבילה של 20%. בנוסף, חלק מתוכנית ההתייעלות של בזק מבוססת על העובדה שהיא תצא בעתיד בהנפקה לממן אותה. כמו כן הוחלט כי אסור לחלק דיבידנד מקרן עודפים שנצברה עד ההפרטה בבזק. הקונה הפוטנציאלי של חבילת המניות, במדה ותוצע למכירה, יצטרך להביא בטחונות של כ-20%. ככל הידוע מדובר במקרה ראשון בו קונסורציום בנקאי עשוי לקבל לידיו מניות חברה שלקח כבטוחה לאשראי. בשוק ההון אמרו כי הבנקאים נפלו קורבן לשיטה של מרווח מאוד נמוך, והראיה היא שמרבית הבנקים נטלו חלק בקונסורציום.
  מקורבים של איש העסקים מיכאל צ'רנוי מסרו ל"ידיעות אחרונות", כי זאבי ביקש מצ'רנוי לממן את הריבית על הערבויות לעיסקת מניות בזק, בסך 45 מיליון דולר. לדבריהם, לא הוחלט עדיין אם זאבי יקבל את ההלוואה. עו"ד רם כספי, המייצג את צ'רנוי, מסר בתגובה כי הוא לא רוצה להגיב בעניינים הקשורים ללקוחותיו.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "הערכות: הבנקים ימכרו במשותף את מניות זאבי בבזק"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים