שתף קטע נבחר

הקבינט החליט: להתעלם מערפאת

הקבינט המדיני-ביטחוני שהתכנס הלילה בעקבות הפיגועים בעמנואל ובנווה-דקלים, החליט כי "ערפאת אינו רלוונטי עוד מבחינתה של מדינת ישראל, ולא יהיה עוד כל קשר עמו". עם זאת, הוחלט שלא לפגוע בערפאת ולא למוטט את הרשות. השרים פרס וסנה הסתייגו מן ההחלטה. צה"ל ביתר הלילה את רצועת עזה

הקבינט המדיני-ביטחוני, שהתכנס עד אחרי השעה 01:30 בלילה (יום ה') לדיון חירום בתל אביב, החליט כי "יאסר ערפאת אינו רלוונטי עוד מבחינתה של מדינת ישראל, ולא יהיה עוד כל קשר עמו". עם זאת, הוחלט שלא לפגוע בערפאת ולא למוטט את הרשות הפלסטינית (על פיגוע הדמים בעמנואל - ידיעות בקישור מימין).
בהחלטת הקבינט נאמר עוד: "ממשלת ישראל רואה את ערפאת אחראי ישיר לסדרת פיגועים זו. הקבינט הביטחוני מאשר את הפעולות הביטחוניות שנקבעו במטבחון. אין בהחלטת הקבינט כל הוראה לפגיעה בערפאת".
שר החוץ, שמעון פרס, ושר התחבורה, אפרים סנה, הביעו התנגדות להחלטות הקבינט. לעומתם, סברו חלק משרי הימין שההחלטה מתונה מדי, וקראו למוטט את הרשות הפלסטינית ולסלק את ערפאת. סיעת האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו אף איימה לפרוש מהממשלה אם לא יוחלט להיכנס לשטחי A ולמוטט את הרשות הפלסטינית.
על החלטת הקבינט נמסר הלילה במסיבת עיתונאים. יועץ התקשורת של ראש הממשלה, ארנון פרלמן, אמר כי "ערפאת אינו רלוונטי עוד, ולא יתקיים כל קשר עמו. צה"ל יערך לפעולות בגדה וברצועה, יבצע מעצרים ויחרים נשק". לדבריו, "ממשלת ישראל רואה את הרשות הפלסטינית ואת העומד בראשה כאחראים ישירות למצב האוכלוסייה". הוא הדגיש, כי המחבלים שביצעו את הפיגוע הופיעו ברשימת 33 השמות שהעבירה ישראל לשליח האמריקני זיני על מנת שהרשות תעצור אותם. "ערפאת בחר שלא לעשות דבר, ובכך אפשר את הפיגוע", אמר.

שטרית: "הגענו לנקודת האל-חזור"

שר המשפטים, מאיר שטרית, אמר בעקבות ההחלטה כי "מדינת ישראל הגיעה לרגע האמת במלחמתה בטרור". במסיבת עיתונאים שהתקיימה לאחר ישיבת הקבינט המדיני ביטחוני, אמר שטרית, כי "ישראל הגיעה לנקודת האל-חזור, לאחר חודשים ארוכים של ריסון תגובות צה"ל לפיגועי הטרור". לדבריו, "ערפאת לא יהווה עוד כתובת מבחינתה של ישראל, ונעשה כל שנדרש כדי להגן על ביטחוננו ולחסל את תשתית הטרור".
עוד אמר שטרית, כי "היום נוכחנו, שערפאת אינו יכול להיות שותף בתהליך השלום, ואין לנו על מי לסמוך - אלא על עצמנו בלבד". בתשובה לשאלה, אמר השר המשפטים כי "ישראל לא ביטלה את הסכמי אוסלו, והפלסטינים הם שפגעו בהסכמים".
שטרית ציין, כי ישראל תעשה כל שביכולתה כדי להקל על סבלה של האוכלוסייה האזרחית הפלסטינית, שנמצאת "במצב בלתי נסבל בשל מדיניותו של ערפאת". הוא קרא לרשות לקבל החלטה אסטרטגית בדבר הפסקת הטרור והסבל, וסיכם כי "ישראל אינה סוגרת את הדלת על תהליך השלום".
ראש אגף מבצעים במטכ"ל, האלוף דן הראל, אמר כי "צה"ל תקף באמצעות כוחות אוויריים וקרקעיים שורה של מתקנים ומפקדות של כוח 17 ושל המשטרה הפלסטינית, שאנשיהם אחראיים באופן ישיר ועקיף לפעילות טרור נגד ישראלים". לדבריו, הפעילות הקרקעית נועדה לאפשר לצה"ל להגיע לשליטה טובה יותר בצירים ובשטחים רגישים.
רצועת עזה בותרה הלילה לשלושה חלקים. כוחות צה"ל חסמו לתנועה פלסטינית את צומת נצרים ואת צומת גוש קטיף והם מונעים בכך תנועה בין העיר עזה לאזור מחנות הפליטים של מרכז הרצועה ולאזור חאן יונס ורפיח.
כוחות שריון וחי"ר פעלו הלילה גם באזור רמאללה: צה"ל השתלט על שכונת א-טירה שבמערב העיר, על תל א-נצבה בדרום העיר וכן על רכס תחנת השידור "קול פלסטין" בצפון העיר. יצויין כי תחנת השידור סגורה כבר כמה חודשים והשידורים מתבצעים ממקום אחר ברמאללה אולם מדובר באקט סמלי (ידיעה מורחבת על פעולות צה"ל - בקישור מימין).

ארה"ב: ערפאת חייב לפעול

הבית הלבן גינה אמש את הפיגועים בעמנואל ובנווה דקלים. בהודעה שפורסמה נאמר, כי על יו"ר הרשות הפלסטינית ערפאת לנקוט בכל הצעדים כדי לשים קץ לטרור ולהתקפות נגד ישראל. יש לציין, שההודעה יצאה בטרם פורסמו החלטות הקבינט המדיני-ביטחוני.
דובר מחלקת המדינה האמריקנית, ריצ'רד באוצ'ר, גינה גם הוא בחריפות את הפיגועים. "אנו מגנים לחלוטין את גל הטרור של היממה האחרונה. שוב אנו מדגישים כי יו"ר הרשות הפלסטינית ערפאת חייב לפעול נגד האחראים לאותן פעולות מעוררות אימה, ולדאוג שהם ייעצרו ויועמדו לדין". באוצ'ר ציין כי השליח האמריקני אנתוני זיני יישאר באזור בעתיד הקרוב.
הגנרל זיני הוציא הודעה מיוחדת שבה גינה בחריפות את התקפת הטרור נגד ישראל ושלח את תנחומיו למשפחות ההרוגים ואיחולי החלמה לפצועים. "ערפאת והרשות", אמר זיני, "חייבים לעצור מיידית את האחראים להתקפת הטרור ולפעול לפירוק תשתית ארגוני הטרור שתומכים בהם. דו קיום עם אירגונים כאלה או תמיכה בפעילותם פשוט אינו מקובל. הפלסטינים חייבים לפעול נגדם ועכשיו".

בהכנת הידיעה השתתפו עלי ואקד ולינוי בר-גפן

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אי פי
יאסר ערפאת. אינו רלוונטי, לפי החלטת הקבינט
אי פי
צילום איי פי
אריאל שרון. לנתק כל קשר עם ערפאת
צילום איי פי
צילום איי פי
הפיגוע בעמנואל. 10 הרוגים
צילום איי פי
מומלצים