שתף קטע נבחר

שרון: לא אוותר על מועמדותי לראשות הליכוד

בנאום במצודת זאב הבהיר אריאל שרון: "אם מישהו מצפה שביום מסויים אני אחליט לאור המצב לפרוש מהמירוץ - הוא טועה ומטעה". שרון פועל להקדמת הפריימריז בתנועה

יו"ר תנועת הליכוד, אריאל שרון, הודיע אמש (יום ה') כי לא יוותר על מועמדותו בהתמודדות על ראשות הליכוד. במקביל החל שרון לפעול להקדמת הפריימריז בליכוד - מהלך שנתניהו כנראה אינו מעוניין בו.
בטקס הרמת כוסית לשנה החדה במצודת זאב בתל-אביב דחה שרון את ההערכות של בכירים בליכוד, לפיהן יוותר על מועמדותו לראשות הליכוד ויחבור לנתניהו, אם יראה שאין לו סיכוי לנצח אותו בפריימריז: "אף אחד לא יתנדב לוותר על מקומו", אמר שרון, "מי שרוצה - שיתמודד, וכולנו נחבור למנצח". לדברי שרון, "אם מישהו מצפה שביום מסויים אני אחליט לאור המצב לפרוש מהמירוץ - הוא טועה ומטעה". שרון הוסיף כי "אין פה שום דיל, ולא יהיה פה שום דיל".
כבר ביום רביעי בערב, טרם יבשה הדיו על החלטת היועץ המשפטי לממשלה שלא להעמיד את נתניהו לדין, פנה שרון ליו"ר מזכירות הליכוד, יהושע מצא, כדי שיפתח בהליכים להקדמת הפריימריז, "מסיבות פוליטיות ומדיניות". גם יו"ר סיעת הליכוד, ראובן ריבלין, תומך בהקדמת הפריימריז ומעריך כי יתקיימו בינואר 2001.
יש שמעריכים כי גם נתניהו יתמוך בהקדמת הבחירות המקדימות בליכוד, אבל בכירים במפלגה מעריכים כי יבחר דווקא להכריז על מועמדותו ולקיים את הפריימריז זמן קצר בלבד לפני הבחירות, כדי לגרוף הון פוליטי נוסף.
לכך מתנגדים אותם בכירים. "הליכוד כולו לא ייכנע לגחמותיו של נתניהו ולסקרים שבידיו", הם אומרים. לדבריהם, גם תומכי נתניהו המובהקים לא יוכלו להתנגד עניינית להקדמת הפריימריז. "אין שום היגיון בקיום הפריימריז בקיץ, כפי שנקבע. צריך מנהיגות קבועה לליכוד", ציינו.

"אם נתניהו יתמודד - לא נרוץ נגדו"

בהקדמת הפריימריז תומכים גם המועמדים הפוטנציאלים, חברי הכנסת סילבן שלום, לימור לבנת ומאיר שיטרית.
"חייבים להקדים את הפריימריז, כדי להיות מוכנים לבחירות", אומר חבר הכנסת סילבן שלום. לדבריו, הצעתו לפיזור הכנסת תעלה כבר בפתיחת מושב הכנסת הקרוב, והבחירות הן עניין של זמן קצר בלבד. "הליכוד חייב להציב מועמד מתאים ולהיערך לבחירות במועד הקרוב ביותר האפשרי. עד סיום פרשת נתניהו התנגדתי לפריימריז מוקדמים. זה לא היה הוגן כלפיו. אבל כיום הפריימריז הכרחיים".
שטרית ולבנת אומרים כי אם נתניהו יתמודד, לא יתמודדו מולו. "בליכוד יש תמיכה גורפת בנתניהו. חבל להשקיע אנרגיה וזמן בהתמודדות", ציין שטרית.
את דבריו של שטרית מאשרים סקרים פנימיים של הליכוד, שלפיהם נתניהו זוכה לתמיכה גורפת של אנשי מרכז המפלגה מול כל אחד מהמתמודדים הפוטנציאלים.

תומכי נתניהו מתנגדים להקדמת הפריימריז

מקורבי נתניהו הודיעו כי לא יסכימו להקדמת הפריימריז. חבר הכנסת גדעון עזרא, מקורבו של נתניהו, אמר ל-ynet: "הפריימריז יתקיימו בקיץ, ואם יתקיימו בחירות מוקדמות אז הם יתקיימו רק שלושה חודשים לפניהן", אמר. "אין שום סיבה להקדים אותם יותר מכך. שום תרגיל לא יעזור לכל מתנגדי נתניהו".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
מחולל סערה במערכת. נתניהו
צילום: גלי תיבון
גלי תיבון
יקדים את הבחירות המוקדמות? שרון
גלי תיבון
ארכיון ידיעות אחרונות
חייבים להקדים. סילבן שלום
ארכיון ידיעות אחרונות
ארכיון ידיעות אחרונות
הפריימריז יהיו בקיץ. עזרא
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים