שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  במסגרת הצעדים הכלכליים: הריבית תרד ב-2%
  שרון, שלום וקליין ייכנסו ביום ראשון מסיבת עיתונאים, בה יודיעו על הפחתת הבריבית, הסרת כל המגבלות על מטבע חוץ ועל שינויים במדיניות שער החליפין; שרי העבודה יכריעו רק ביום א' אם לתמוך בתקציב המדינה

  דחייה נוספת, הרביעית במספר, במועד ישיבת הממשלה בנושא הקיצוצים בתקציב. הפעם נדחתה הישיבה המתוכננת מיום א' ליום ב' בשבוע הבא.
  לסיבה שהביאה לדחייה הנוספת של ישיבת הממשלה יש 2 גרסאות: הראשונה היא, שבשל הנתק שנוצר בין ראש הממשלה ובין שר האוצר, לא חלה היום כל התקדמות בנושא גיבוש חלופות הקיצוצים השונות, שאמור האוצר להביא לאישור הממשלה.
  אתמול (ד') התברר כי הנתק בין ראש הממשלה לבין שר האוצר עמוק ממה שנראה היה קודם לכן, והוא אינו מתמצה רק בחשדנות ההדדית שבין השניים. זאת, לאחר שהתברר ששרון ושלום חלוקים בדעותיהם בשני נושאים כלכליים כבדי משקל: שרון תומך בביטול חוקי הנגב הפרטיים, שעלותם הכוללת מסתכמת בכ-720 מיליון שקל בשנה. בנוסף לכך, תומך שרון בעמדת נגיד בנק ישראל, הדורש מהאוצר לבצע בתמורה להפחתת ריבית כמה מהלכים שיגבירו את העצמאות של בנק ישראל.
  היום (ה') הגיע הנתק בין השניים לשיא חדש ובמהלך היום אף נפוצו שמועות על כוונת שלום להפטר. בשעות הצהריים נפגש אורי שני, ראש לשכתו של ראש הממשלה, עם שלום ולאחריה שוחח שר האוצר גם עם ראש הממשלה. בסופו של דבר יושבו ההדורים בין השניים.

  מתקשים לגבש את חבילת הקיצוצים

  האוצר מתקשה מאוד לגבש את חבילת הקיצוצים, בהיקף של 6.15 מיליארד שקל, בעיקר בשל פרישתו הפתאומית של יו"ר ההסתדרות, עמיר פרץ, מהדיונים על עסקת החבילה. כשליש מהקיצוץ המתוכנן, מתכוון האוצר לבצע באמצעות הקפאת השכר בשירות הציבורי והקפאת קצבאות הביטוח הלאומי. ואולם, מהלך זה יוכל להתבצע רק בהסכמת ההסתדרות, ופרישתו של פרץ מהדיונים טרפה למעשה לאוצר את כל הקלפים.

  רוצים להפגין אחדות

  הגרסה השנייה לדחיית ישיבת הממשלה, וההגיונית יותר, היא הרצון של שרון ושלום להפגין אחדות ולהגיע לישיבת הממשלה הבעייתית באווירה נוחה יותר.
  לשם כך יכנסו שרון ושלום ביום ראשון בבוקר מסיבת עיתונאים יחד עם נגיד בנק ישראל, ד"ר דוד קליין, שבה יבשרו על ההישג היחיד המצוי כיום ברשותם: הסכמה על הורדת ריבית משמעותית במשק. ככל הנראה תשולב הפחתת ריבית זאת עם ההפחתה החודשית הרגילה המתוכננת ליום שני הקרוב ותסתכם לכן בכ-1.5%-2.
  בתמורה להפחתה הגדולה יותר בריבית יסכים האוצר לבצע כמה מהלכים: לבטל את המגבלה האחרונה הקיימת בתחום הפיקוח על מטבע חוץ (האיסור על משקיעים מוסדיים, כגון קופות גמל וחברות ביטוח, להשקיע יותר מ-5% מסך נכסיהן בחו"ל) ולבטל את תקרת ההנפקות של אגרות חוב קצרות טווח (מק"ם), שראשי בנק ישראל דורשים לבצע.
  מהלך נוסף האמור להתפרסם ביום ראשון הוא הכנסת שינויים בגבול התחתון של רצועת הניוד של שער החליפין. כיום נע גבול זה כלפי מעלה בשיעור של 2% לשנה. בנק ישראל דורש לבטל את הגבול התחתון לחלוטין. האוצר, מצדו, מתנגד לביטול מוחלט של רצועת הניוד והפשרה המסתמנת כרגע היא השארת הגבול התחתון ברמתו הנוכחית ("שיפוע אפס"), או הרחבה הדרגתית של הרצועה ("שיפוע שלילי").

  שרי העבודה יכריעו ביום א' אם לתמוך בתקציב

  שרי מפלגת העבודה שהתכנסו הערב טרם החליטו כיצד יצביעו על הקיצוץ בתקציב והם ייפגשו שוב ביום ראשון בערב כדי להחליט כיצד יצביעו.
  ראש הממשלה שרון טילפן במהלך הישיבה לשר החוץ פרס, ואמר לו שגם אם לא תהיה הסכמה עם ההסתדרות בעסקת החבילה, הרי שישנה הסכמה מוניטרית עם בנק ישראל, על הפחתה בריבית.
  בכירים במפלגת העבודה הביעו מחאה על כך שפרס לוחץ להצביע בעד התקציב. בישיבה אמר פרס, כי "המשק נמצא על עברי פי פחת ויש לנהוג בממלכתיות המתבקשת".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קיצוצים כואבים
  צילום ישראל הדרי
  שלום. מרים ידיים?
  צילום ישראל הדרי
  מומלצים