שתף קטע נבחר

החמאס הכריז רשמית על השעיית הפיגועים

ארגון החמאס הודיע שפיגועי ההתאבדות בישראל וירי המרגמות ברצועה מושעים עד להודעה חדשה. עדיין לא ברור אם גם הג'יהאד האיסלמי יפסיק את פיגועי ההתאבדות. הרשות הפלסטינית שיבחה את ההחלטה. פרס בתגובה: "הטרור כולו חייב להיפסק". בעימותים בין פעילי החמאס והג'יהאד לבין שוטרים פלסטינים נהרגו שישה פלסטינים ויותר מ-80 נפצעו

ארגון החמאס פרסם אתמול (ו') הודעה לפיה החליט להשעות את פיגועי ההתאבדות בשטחי ישראל ואת ירי המרגמות ברצועה. באשר לעמדת הג'יהאד האיסלמי קיימת עדיין עמימות מסויימת. גורמים בג'יהאד בשטחים טוענים כי הארגון ישעה זמנית את הפיגועים, אולם בכירים ב'גהאד השוהים מחוץ לישראל אומרים כי הפיגועים יימשכו.

החמאס: הפסקה טקטית וזמנית

בהודעה שנשלחה לסוכנויות הידיעות עם חותמת רשמית של החמאס נאמר כי השעיית הפיגועים וירי המרגמות תהיה בתוקף "עד להודעה חדשה". בהודעה קוראת הנהגת החמאס לאנשי הזרוע הצבאית של התנועה, עז א דין אל קאסם, לציית להחלטה (לשון ההודעה בערבית בקישור מצד ימין).
ד"ר מחמוד א-זהאר, מראשי החמאס, אמר בתגובה כי "זוהי הפסקה זמנית וטקטית, שנועדה למנוע הרג פנימי ומלחמה פנים פלסטינית, ואינה בשום פנים ואופן הפסקה מוחלטת של הפעולות הצבאיות נגד ישראל". גם דוברים אחרים של החמאס הבהירו כי "המלחמה עם ישראל היא מלחמה פתוחה, ויש להשתמש בכל הכלים במסגרתה".
גורמים בכירים ביותר בחמאס אמרו ל-ynet כי ההודעה התקבלה כדי למנוע מלחמת אחים בין הרשות לאופוזיציה הפלסטינית. לדברי הבכירים, ההחלטה התקבלה בעקבות לחצים כבדים שהופעלו על החמאס מכל הפלגים הפלסטיניים, ובמיוחד מראשי הרשות הפלסטינית. הבכירים הוסיפו כי אם ישראל לא תכבד את החלטת החמאס, שומרת התנועה לעצמה את הזכות להגן על עצמה ולהגיב על פעולות ישראל. כמו-כן הבהירו שאין שינוי במדיניות התנועה בכל הקשור לפעולות נגד חיילים ומתנחלים בשטחי 1967.
הרשות הפלסטינית שיבחה אמש את הצהרת ארגון החמאס כי יפסיק את הפיגועים בישראל. לדברי גורמים ברשות מדובר בהחלטה אחראית וחשובה שמתחשבת במצב של הציבור הפלסטיני.
הזרוע הצבאית של החמאס, גדודי אל קסאם, אומרת כי היענות אנשיה לדרישת הדרג המדיני של החמאס להפסיק את הפיגועים בישראל "תלויה בהימנעות האוייב הציוני מביצוע פעולות החיסול נגד פעילים פלסטינים והימנעות מפגיעה באזרחים פלסטינים". בחמאס אומרים כי אם שני התנאים לא ימולאו, אזי אנשי התנועה ישובו לבצע פיגועים בישראל ולשגר מרגמות.

הג'יהאד האיסלמי: ההנהגה בחו"ל תכריע

בכיר בג'יהאד האיסלמי אמר הבוקר (שבת) בביירות כי אין בכוונת תנועתו לנקוט בצעד זהה לזה של החמאס ולהודיע על השעיית פיגועי ההתאבדות. אבו עימאס אל ריפאעי אמר לכתב סוכנות הידיעות הצרפתית: "אין כל שינוי בעמדתנו. תנועתנו מתכוונת להמשיך בפיגועי ההתאבדות בישראל".
בכיר אחר בג'יהאד האיסלמי, נאפז עזאם, אמר אמש כי אירגונו החליט להשעות את הפיגועים זמנית, עד לקבלת החלטה סופית בנושא. עזאם אמר עוד כי באירגונו שוקלים ללכת בדרכו של החמאס (השעיית הפיגועים לתקופה ממושכת יותר) וכי "הסוגיה תוכרע בסופו של דבר על-ידי ההנהגה בחו"ל".
לדברי עזאם, החלטת הג'יהאד נובעת מתוך "דאגה לאחדות הפלסטינית ומאי רצונו להיות הגורם למתיחויות פנימיות ולחיכוכים".
נציג של הג'יהאד האיסלאמי הודיע בכינוס של פעילים פלסטינים ברמאללה כי אירגונו "שוקל לנקוט באותה עמדה בה נקט החמאס וכי הם פיגועי ההתאבדות הוקפאו עד לקבלת החלטה בנושא. דברי הנציג הובאו על-ידי איש "החזית הדמוקרטית לשיחרור פלסטין" שנכח בכינוס.

הרשות הפלסטינית: הכדור במגרשה של ישראל

בכיר הרשות הפלסטינית, סאיב עריקאת, אומר כי שוחח אמש עם שר החוץ פרס. עריקאת אמר לפרס כי כעת הגיע הזמן שישראל תשוב לשולחן המו"מ.
עריקאת אמר לרשת BBC כי לאחר שהארגונים הפלסטיניים הודיעו על השעיית הפיגועים, הצעד הבא לקראת פתרון הסכסוך במזרח התיכון נתון בידיה של ישראל: "הכדור נמצא כעת במגרשה של ישראל, שצריכה לעצור את כל פעולות התוקפנות", אמר עריקאת.
הוא דרש מישראל להפסיק את כל ההתנקשויות ולהסיר את הסגר מעל אזורי הרשות הפלסטינית.

פרס: "הטרור כולו חייב להיפסק"

שר החוץ, שמעון פרס, אמר בתגובה להודעת החמאס כי "הדברים ייבחנו במעשים בשטח". עוד אמר פרס כי "עמדתה של ישראל ברורה, ולפיה הטרור כולו חייב להיפסק".
גורם מדיני אמר בתגובה: "עמדת ישראל, שצריך להביא לפירוק מוחלט של תשתיות ארגוני הטרור, לא השתנתה. מדינות ישראל שומרת על זכותה להגנה עצמית ולפירוק את תשתיות ארגוני הטרור. אסור לעשות הבחנה בין הרג חפים מפשע בעמנואל לבין פיגועים בתל אביב או בירושלים. הטרור הוא חסר גבולות, ומטרתו להרוג אנשים חפים מפשע בלי הבחנה. כל עוד ארגון החמאס ימשיך לפעול משטח הרשות הפלסטינית, הרשות תהיה אחראית לכל מעשיהם".
מועצת יש"ע דרשה מראש הממשלה "להבהיר חד משמעית, כי ישראל דוחה על הסף את רעיון העוועים של הפסקת אש חלקית, במסגרתה יותר דמם של מתיישבי יהודה, שומרון וחבל עזה". בהודעת מועצת יש"ע נאמר: "אנו משוכנעים, שהממשלה לא תיתן ידה להפליה בלתי מוסרית בין דם לדם, והיא תיאבק נגד הטרור בכל מקום ובכל שעה".

ארה"ב: הרשות צריכה לדאוג שהם לא יבצעו פיגועים

ארה"ב מביעה ספקות באשר לכוונת החמאס והג'יהאד האיסלמי לחדול מפיגועי טרור. דובר מחלקת המדינה, ריצ'רד באוצ'ר, אמר: "אני מבין שהם אמרו שהם לא יבצעו פיגועי התאבדות. זה צריך להוביל למסקנה שיום אחד הם יאמרו שהם יבצעו פיגועים. הנקודה היא שהרשות הפלסטינית צריכה לדאוג שהם לא יוכלו לבצע פיגועים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רוייטרס
פעיל חמאס. משעים את הפיגועים
צילום רוייטרס
מומלצים