שתף קטע נבחר

נוסייבה חזר וקרא לפלסטינים לוותר על זכות השיבה

חברי מפלגת העבודה הגיעו בהמוניהם למפגש בבית סוקולוב עם מחזיק תיק ירושלים ברשות, סרי נוסייבה, והוא שב וחזר על עמדותיו המתונות, קרא לשני העמים לדחוף את הנהגותיהם לעבר דיאלוג אמיתי, ואף ביקר את המתרחש ברשות: "לא הייתי משתמש במכניזם הפלסטיני כדוגמה לדמוקרטיה"

מחזיק תיק ירושלים ברשות הפלסטינית, סרי נוסייבה, הביע אתמול בצהריים (יום ו') שביעות רצון מהכרזת החמאס "על הפסקת הפעולות", ואמר כי הוא מאמין שהיא אכן תבוצע. בתשובה לשאלה האם לאור ההכרזה, על ערפאת להפסיק את המעצרים בקרב פעילי החמאס, אמר נוסייבה, שהחזיק בידו את עותק ההכרזה: "אם לא יהיה בחמאס מי שיעשה דבר, אין את מי לעצור, אך יש כאלה שכבר ביצעו, ובהם צריך לטפל. על ערפאת לוודא כי הפסקת האש תימשך, כי הוא האחראי לה".
בכנס של חוג "אמת 21" של מפלגת העבודה בתל אביב שב נוסייבה ואמר כי על הפלסטינים לוותר על זכות השיבה ולהכיר בשתי מדינות לשני עמים: "זכות השיבה היא רק למדינת פלסטין", אמר נוסייבה.

הטיפשים והבועה האופטימית

המפגש עם נוסייבה עורר עניין רב בקרב חברי מפלגת העבודה, שהגיעו בהמוניהם לבית סוקולוב בתל-אביב. הכנס השנוי במחלוקת אמור היה להיערך בבית המפלגה, אך המזכ"ל, רענן כהן, ביטל אותו בטיעון: "אין לי יכולת לאבטח כל כך הרבה מוזמנים". דווקא המארגנים, ובראשם יוסי ביילין, לא ציפו שרבים כל כך יבואו. נראה שההדים שעורר סירובו של המזכ"ל לארח את הכנס בבית המפלגה, סייעו להגביר את מספר המשתתפים.
יוסי ביילין פתח את הכנס בברכות "לטפשות המשותפת של שרון ופואד בן אליעזר", כלשונו, וגינה את הצהרתו של השר לבטחון פנים, עוזי לנדאו, לפיה "נוסייבה הוא הפנים הנחמדים של הטרור". "כששמעתי את הדברים", אמר ביילין, "חשבתי שבוודאי כמוהו יש ברמאללה, החושבים שאני הפרצוף הנחמד של הטרנספר".
נוסייבה, הידוע כאחד מהמתונים ביותר בקרב ההנהגה הפלסטינית, נשאר מנומס ואמר כי כששמע את ההצהרה של לנדאו, חש צער על עיוורון הצבעים שלוקים בו פלסטינים ויהודים כאחד.
"הבעיה שלנו היא שכשאנחנו מסתכלים אחד על השני, איננו מבחינים בגוונים השונים ורואים רק בשחור לבן. אנו צריכים להזכיר לעצמנו שלמרות ההבדלים התרבותיים, הדתיים והלאומיים בינינו, אנחנו בני אדם. בקונפליקט הזה העמיתים היחידים הם האויבים – אתם ואנחנו. לא ארה"ב - היא רחוקה מכאן, ולא המדינות הערביות והמוסלמיות. העמיתים היחידים שלנו זה אתם, כי רק לנו יש עתיד משותף במדינה הזו", אמר נוסייבה.
הוא קרא לשני העמים לדחוף את הנהגותיהם לעבר דיאלוג אמיתי וכן. כשנשאל על ידי הקהל מה יחסו לערפאת אמר: "לא הייתי משתמש במכניזם הפלסטיני כדוגמה לדמוקרטיה. תמיד חשבתי שמאבקי להשיג חופש ועצמאות קשור ביכולתי כאינדיבידואל להשתתף בקביעת עתידי. אם כשתקום מדינה פלסטינית לא אוכל לעשות זאת, והמצב יישאר כפי שהוא היום – הרי שהחלום הלאומי חסר משמעות. כרגע אתם תקועים עם ערפאת".
יו"ר הכנסת, אברום בורג - שחברי מפלגה טענו שהוא משתתף בכנס כקריצה למגזר הערבי המשתתף בבחירות החוזרות לראשות העבודה בעוד כמה ימים - דיבר גם הוא על "טיפשות ההנהגה הישראלית והפלסטינית". "הישראלי אוהב לנצח, אבל ניצחון ישראלי טוב הוא רק כשהצד השני לא נהנה", אמר בורג, "השלום לא יהיה טוב בעיני המאצ'ו הישראלי, אם גם הפלסטינים ייהנו ממנו. אלוהים ישמור אם הפלסטינים ייהנו מהדיבידנדים של השלום".
יו"ר הכנסת מתח ביקורת על הישארות העבודה בממשלת האחדות וטען שאין לה יכולת לרסן את הפעולות הצבאיות. לדבריו, הקולות הקוראים לדיאלוג הופכים בה חלשים, ביישנים והססנים מעצם שיתוף הפעולה עם הימין תחת כנפיה של ממשלה אחת.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
נוסייבה. ערפאת אחראי להפסקת האש
צילום גלי תיבון
מומלצים