שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אמני ישראל הצדיעו לדודו דותן
  מיכל דותן הפתיעה בהופעה מרגשת, הוקרן וידאו מהופעתו המאולתרת האחרונה של דותן בטורקיה, יצפאן קרא לתמיכה בתרבות וקלינטון בירך

  אולם היכל התרבות בתל-אביב היה מלא אמש עד אפס מקום באנשים שבאו לזכור ולהצדיע לשחקן, הבדרן ויו"ר איגוד אמני ישראל המנוח דודו דותן. מטרת הערב היתה להרים תרומה לקרן למען אמנים נזקקים, מפעל שהחל כיוזמה של דותן, ושלאחר מותו החליט שר המדע, התרבות והספורט, מתן וילנאי, להסב את הקרן על-שמו. הקהל המגוון שמילא את האולם היה עדות נוספת לאהבה ולהערכה לה זכה דודו דותן בחייו. באולם נכחו, בין היתר, ראשי הממשלה לשעבר אהוד ברק, בנימין נתניהו ושמעון פרס, שר האוצר סילבן שלום ושרים נוספים, חברי כנסת ואמנים רבים.
  את הערב פתח העיתונאי וחברו הקרוב של דותן, גדי סוקניק, שסיפר על המסע המשותף האחרון שלהם לטורקיה, שם נפטר דותן מהתקף לב. סוקניק סיפר על היום האחרון בחייו של דותן: "הגענו לאי קטן ומרחוק שמענו זמרת אופרה שרה. במסעדה שממנה שמענו את הקולות ישבו חבורה של טורקים, איטלקים ואוסטרים, שביניהם היה גם נשיא התזמורת הסימפונית של וינה. האישה שרה ואחרי כמה דקות דודו הצטרף אליה לדואט מדהים. חשבתי שאף אחד לא יאמין לי כשאספר שנשיא התזמורת ביקש למסור לדודו שהוא פשוט כשרון מדהים". המופע ההוא היה המופע האחרון של דותן. מארגני ערב ההצדעה הצליחו להשיג קלטת וידאו מאותו מופע אחרון, שהוקרן אמש שוב, בפעם האחרונה.

  הפתעה בשם מיכל דותן

  שורה מכובדת של זמרים באו לחלוק כבוד לדותן, ביניהם ג'וזי כץ, שביצעה את "זה קורה" בדואט משותף נפלא עם חמי רודנר; גידי גוב ודני סנדרסון, בשיר "ערב אבוד"; דקלה ומרגלית צנעני, בשיר "16 מלאו לנער"; ואתניקס עם "הפרח בגני". אסתר עופרים, שהגיע במיוחד מחו"ל לרגל האירוע, לוותה ביוני רכטר בביצועים מרגשים ל"יש אי שם" ו"דמעות של מלאכים". שושנה דמארי היתה טובה כתמיד עם "היו לילות" ו"כלניות", שגרמו לכל היושבים באולם להצטרף לשירה. את המופע סיימה יפה ירקוני, מלווה בקבוצה גדולה של אמנים, בשיר "לחיי העם הזה".
  מי שהיתה ללא ספק הפתעת הערב היא מיכל דותן, בתו של דודו, שהפתיעה בביצוע מקסים לשיר "Somewhere Over the Rainbow". מופע הבכורה המפתיע הזה גרר לחשושים בקהל, שקבעו שלמשפחת דותן מובטחת נציגה נוספת בעולם התרבות הישראלי.
  בקטע וידאו שצולם מראש סיפרה הזמרת אופירה גלוסקא על פנייתה לדותן בבקשה לסיוע לאחר שחלתה במחלת הסרטן ונאלצה להפסיק להופיע. "הקרן הזו יכולה לחולל שינויים אמיתיים בחייו של אדם", אמרה גלוסקא. גם מקומם של השחקנים והבדרנים על הבמה לא נפקד: ציפי שביט, אלי יצפאן (בקטעים מצולמים מראש), אבי גרייניק ועידן אלתרמן, אלי ומריאנו, אסי וגורי, דודו טופז, טוביה צפיר, ליה קניג, מרים זוהר, חנוך רוזן, עודד מנשה ואחרים, כולם הגיעו לחלוק כבוד לדותן.
  שני קטעי ברכה מצולמים נוספים הוקרנו אמש. האחד של ראש הממשלה, אריאל שרון, שאמר: "הקרן היא המשך ישיר למאמצו של דודו לקדם את מעמד האמנים", והוסיף כי בשל מסירותם של האמנים למקצוע הם עלולים להיקלע למצבי מצוקה וכי הוא רואה בקיום הערב יוזמה חשובה. שרון פנה לקהילת האמנים וביקש מהם "לתת ביטוי ולהציג את החיובי והטוב שבעם ישראל ובמדינת ישראל". הקטע המוקרן הנוסף היה של נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון, שבירך את משפחת דותן, את עם ישראל ואמניו ונפרד מדותן במשפט "שלום חבר".

  אלי יצפאן: "ציבור האמנים לא יהיו פראייר"

  לצד האווירה האוהבת, לא נפקדה מחאתם של האמנים נגד הקיצוצים הצפויים בתקציב משרד התרבות, המדע והספורט. אלי יצפאן, בדמות שמעון פרס, אמר: "אם דודו היה רואה איך קיצצו בתקציב הוא בטוח היה אומר 'וויי, וויי, איזה טמבלים'". מאוחר יותר, בדמות מזכ"ל ההסתדרות עמיר פרץ, אמר יצפאן: "דודו היה לאמנים כמו שאני לעובדים, רק בלי השפם", הוא קרא לשחקנים להשבית את פעילויותיהם והוסיף: "אני רוצה לומר בצורה הברורה ביותר, ציבור האמנים לא יהיו פראיירים של שר האוצר".
  חנן יובל, שהחליף את דותן בתפקידו כיו"ר אמ"י, אמר: "המדינה החליטה שדי להפנות 0.4 אחוזים מכלל תקציב המדינה לתרבות, עכשיו רוצים לקצץ גם בזה. מלבד האבטלה שתיווצר לאנשים בתחום, איזו חברה נהפוך להיות? איזה פרצוף נראה במראה למחרת הקיצוץ?". יובל פנה לשר וילנאי, שנכח באולם, ואמר: "אתה, שהיית מפקד עליון לשעבר, יש לך הרבה חיילים מאחוריך. הילחם למענם ושמור על עולם התרבות הישראלי".
  השר וילנאי אמר: "חסרונו של דודו מעיק במיוחד בימים אלה של מאבק על גורל התרבות. תקציב התרבות הוא לא 4.0 אחוזים אלא 0.16 אחוזים מכלל התקציב של ישראל. אם ניכשל במאבק הזה, הרבה גופי תרבות ייסגרו ויהיו הרבה מאוד אמנים שיתדפקו על דלתות הקרן על שם דותן. הארץ תראה אחרת. יושבים כאן הערב בקהל הרבה מאוד נבחרי ציבור ואני פונה אליכם בבקשה שתזכרו שכבוד אחרון לדודו, הוא לא רק בזה שבאתם לערב הזה, אלא בכך שתקיימו את צוואתו הרוחנית ותגנו על מה שהוא נלחם עליו בחייו – חיזוק התרבות בישראל, הגנה על יוצרים ואמנים ומניעת מצב נורא, שבו אמנים נמצאים במצוקה שמבישה אותם כפרטים ואותנו כחברה. מתבקשת קואליציה בכנסת ואיחוד כוחות לא משנה מאיזה צד של המפה הפוליטית. התרבות היא מה שמחבר בינינו, ואם זה יעשה, דודו מלמעלה יוכל לחייך".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  דודו דותן. ממשיכים בדרכו
  צילום ידיעות אחרונות
  ציפי שביט. הצחיקה כרגיל
  צילום ידיעות אחרונות
  אלי יצפאן. בין פרס לפרץ
  7 לילות
  מומלצים