שתף קטע נבחר

ענק הכימיה מונסנטו עסק בזיהום הסביבה

אף כי מחקרים גילו כי ערוץ נהר אלבאמה הפך למקום קטלני מבחינת דגים ובעלי-חיים

תאגיד Monsanto בארה"ב זיהם כנראה במשך עשרות שנים את ערוץ נהר אלבאמה.
הזיהום בוצע בחשאי, וכלל השלכת כימיקלים רעילים מאוד לתוך בורות פתוחים בקרבת הנהר. מדובר במיליוני ליטרים של חומרים מצננים לשימוש תעשייתי (PCB) – אשר מחקריו של התאגיד עצמו הוכיחו, כי הם קטלניים לדגה בנהר עצמו ולבקר בסביבתו הקרובה. כך דיווחו כתבי היומון Washington Post, שטוענים כי הם מתבססים על מסמכים מתקופה שהחלה לפני 40 שנה וכנראה עדיין נמשכת.
העיתון דיווח כי התאגיד הוציא 40 מיליון דולר על ניקוי השטח; בשטח היו ונותרו בורות מבעבעים. למרות הביעבוע, ולמרות פעולות הניקוי – תושבי אניסטון (Aniston) לא חשדו בשום-דבר מיוחד.
עם זאת, היו גורמים שהגיבו. התאגיד הוציא 80 מיליון דולר על הסדרתן של תביעות משפטיות. כמו-כן מחכה לו תביעה שהגישו 3,600 תובעים; היא תידון החל מיום שני הקרוב.
העיתון ציין כי כבר בשנת 1966 הוכנסו דגים לתוך הנהר – והם התפגרו ("בטן כלפי מעלה") בתוך 10 שניות, לאחר שירקו דם והשילו את העור. כל זאת, בנוכחות בכירי התאגיד. בכירי התאגיד התעלמו מתוצאות שנגרמו עקב יצירת ריכוזים שהיו רעילים פי 7,500 יותר מרמה המותרת. יש טענות כי הם שינו מסקנות של מחקרים, אשר הוכיחו כי PCB הוא "גורם מסרטן" בעכברי-מעבדה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים