שתף קטע נבחר

הבורסה סגרה בעליה; היציג שוב שבר שיא - 4.473 ש'

שיא נוסף לדולר היציג, לאחר שזינק היום ב-0.81%; קליין: לא נתערב במסחר במט"ח; שלום: הפיחות הוא בשורה טובה למשק

אפקט הפחת הריבית במשק נמשך. גם היום (ה') נמשכה מגמת העליות, שאפיינה את המסחר בת"א בתקופה האחרונה. בנוסף, הדולר ממשיך לשבור שיאים.
מדד ת"א 100 עלה ב-0.44% לרמה של 466.3 נקודות; מדד המעו"ף טיפס ב-0.5% לרמה של 480 נקודות; מדד התל-טק נסגר בירידה של 0.27% לרמה של 283.2 נקודות; מחזור המסחר הסתכם ב-674 מיליון שקל.

הדולר לא עוצר

במסחר במט"ח רשם היום הדולר עלייה נוספת של 0.81%, ושערו היציג נקבע על רמה של 4.473 - שוב שיא חדש של כל הזמנים. במהלך המסחר אף חצה הדולר את רמת ה-4.5 שקל. בבנקים מעריכים, כי הדולר ימשיך להתחזק בטווח הקרוב. רונית שוורץ, מנהלת חדר עסקאות המט"ח בבנק אגוד, אמרה היום ל-ynet: "השוק מאד רגיש, והמסחר ער. הביקושים גדולים, בעיקר מצד בנקים. גם הציבור מגלה עניין, ומחפש אלטרנטיבה להשקעה בפקדונות השקליים, אך בפירוש אין פאניקה".
מוטי שושן, מנהל חדר העסקאות בבנה"פ, אמר כי עדיין אין רצון של משקיעים לממש רווחים בגין העליות האחרונות, והדולר ייסחר בטווח הקרוב בין 4.4 ש' ל-4.5 שקל לדולר. עם זאת ציין שושן, כי לא מדובר בפאניקה של הציבור.להערכת כלכלני מנורה גאון, בסוף 2002 ייסחר הדולר בטווח של 4.55 שקל עד 4.6 שקל.

שלום: הפיחות חיובי; קליין: לא אתערב

שר האוצר, סילבן שלום, אמר היום כי הפיחות בשער השקל בשבועיים האחרונים הוא אחת הבשורות הטובות ביותר שהיו למשק זה זמן רב. אנחנו רואים מה קורה בבורסה ומה קורה בשוק מטבע החוץ, אומנם מוקדם לדעת אם זו מגמה או אירוע חד-פעמי אבל מדובר בבשורה גדולה למשק, בעיקר ליצואנים, אמר שלום.
נגיד בנק ישראל, ד"ר דוד קליין, אומר כי לא יתערב בשוק המט"ח משום שאינו רוצה להתערב ב"משחק השוק". לדבריו, עליית שער הדולר הוא פועל יוצא של המצב. קליין הדגיש כי לבנק ישראל אין קו אדום בנושא הדולר וכל זמן שאין עליית מחירים זה דבר חיובי למשק. לדבריו, הבנק יתערב רק כאשר התחזיות לאינפלציה השנתית יעלו על היעד שקבעה הממשלה ולא מדד בודד של חודש כזה או חודש אחר.
בשיחה עם עיתונאים במהלך האסיפה הכללית של איגוד תעשיות האלקטרוניקה המתקיים בשעה זו בת"א, התייחס קליין גם לנושא התקציב ואמר כי אין לסתום עליו את הגולל, וכי יש להתאזר בסבלנות וכי הוא משוכנע שראש הממשלה יצליח להעביר אותו בכנסת.

מניות בולטות בת"א

טבע הוסיפה 0.5% במחזור של 73 מיליון שקל - הגבוה בשוק. סאיטקס זינקה ב-3.6% ופרטנר הוסיפה 3.6% לערכה. אלביט הדמייה עולה ב-1.9%. מניות ה-1 של הפניקס קפצו ב-6.2%. פניקס הודיעה היום כי בעלי השליטה בחברה, יוסי חכמי וניצה קנפר, קרובים להשלמת מכירת אחזקותיהם (57%) לחברת מאיר שבבעלות מאיר קז ויעקב שחר.
מניות הבנקים ריכזו גם היום עניין בקרב המשקיעים, לאחר שהיום פורסם בתקשורת כי מרבית הבנקים החברים בקונסורציום למימון רכישת מניות בזק ע"י גד זאבי, נוטים להיענות להצעה שהגיש להם זאבי, על פיהה ישלם זאבי מיידית את חובו בגין ריבית בסך 45 מיליון דולר, אותו היה אמור לשלם לפני שבועות אחדים, והבנקים יאריכו את ההלוואה בשנתיים נוספות. מניות הפועלים ירדו ב-0.1% במחזור המסחר השני בגודלו בשוק. מניות לאומי ודיסקונט עולות במחזורים ערים.
מניות בזק ירדו ב-0.8%. היום פורסם בתקשורת, כי משרד התקשורת שוקל בחיוב לבטל את ההפרדה המבנית בין בזק בינלאומי לבזק, ולאפשר את מיזוגה של בזק בינלאומי לתוך בזק. מניות כור עולות ב-1.3%, לאחר שמניית אי.סי.אי טלקום פתחה את יום המסחר הראשון של 2002 בזינוק של 11.73%, לרמה של 6 דולר.
אלביט מערכות איבדו 1.43%, לאחר שהודיעה היום לבורסה בת"א, כי העליות שרשמו מניות החברה בשנת 2001 יובילו להוצאה נטו של 7 מיליון דולר (כ-31 מיליון שקל). מניות החברה זינקו מתחילת השנה בבורסת הנאסדא"ק בכ-45% לרמה של 18.5 דולר למניה. הסיבה להוצאה היא תגמול עובדי החברה בגין אופציות "פאנטום" המצויות ברשותם.
מניות לאומי למשכנתאות ירדו בכמחצית האחוז. הבנק הודיע היום לבורסה על טעות חישוב שנפלה בדו"חות הרבעון השלישי בנושא יחס הלימות ההון (היחס בין ההון לבין נכסי הסיכון). בדו"חותיו הכספיים דיווח הבנק על יחס הלימות הון של 9.32% ב-30.9.01, וכעת התגלה בבדיקה שגרתית שביצע, כי יחס ההון עמד על 8.7% בלבד.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ישראל הדרי
קליין. לא נתערב
צילום ישראל הדרי
הדולר. קונים בלבד
מומלצים