שתף קטע נבחר

בן אליעזר: ייתכן שההקלות לפלסטינים סייעו לפיגוע

שר הביטחון סייר הבוקר במוצב שבו נהרגו אתמול ארבעה חיילים, ונפגש עם חברי ההרוגים. לדבריו, ייתכן שההקלות שניתנו לפלסטינים, דוגמת חופש תנועה רב יותר בדרום הרצועה, סייעו לפיגוע. למרות זאת, הוא אמר כי על שולחנו מונחות הצעות שונות להקלות נוספות לאוכלוסייה הפלסטינית, והוא בוחן אותן באופן חיובי

שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, וסגנית השר, דליה רבין פילוסוף, ביקרו הבוקר (ה') במוצב "אפריקה" סמוך לקיבוץ כרם שלום, שבו נהרגו אתמול ארבעה חיילי צה"ל. בביקור, שהתנהל תחת גשם שוטף, השתתף גם הרמטכ"ל, רב אלוף שאול מופז.
השר בן אליעזר קיבל סקירה ממפקד אוגדת עזה, תת אלוף ישראל זיו. במהלך הסיור לא התירו המאבטחים לבן אליעזר להיכנס לתוך העמדה, משום שפתח המוצב פונה חלקית לגדר המערכת המקיפה את רצועת עזה.
לאחר מכן נפגש השר עם חבריהם של החיילים שנהרגו. "אני מלא הערכה והוקרה לחיילים האלה", אמר השר, "צה"ל בודק ומנסה להפיק לקחים מכל אירוע, אולם יש לזכור, שהחיילים נמצאים במקום במטרה להגן על אוכלוסייה אזרחית".
בן אליעזר האשים את הרשות הפלסטינית, באומרו כי "הפיגוע הוא עדות נוספת לכך שהרשות אינה עושה דבר כדי להילחם בטרור". עם זאת, אמר שר הביטחון, כי "הפעילות הצבאית יכולה לסכל ולמנוע פיגועים, אך הפתרון האמיתי יושג רק באמצעות משא ומתן על שולחן הדיונים".
שר הביטחון אמר עוד, כי מונחות על שולחנו הצעות שונות להקלות נוספות לאוכלוסייה הפלסטינית, והוא בוחן אותן באופן חיובי, "אך ייתכן שההקלות שכבר ניתנו, דוגמת חופש תנועה רב יותר בדרום הרצועה, סייעו לפיגוע הזה, ולכן מי שמעכב את ההקלות הם הפלסטינים עצמם".

המחבלים טלטלו את הגדר

את הפיגוע הקשה ביצעו שמונה מחבלים מהחמאס, שביצעו פעולת הטעיה מתוחכמת: שישה מהם טלטלו את גדר המערכת במקומות שונים ויצרו "התראות מדומות", שאפשרו לשני המחבלים הנוספים לחדור מהרצועה לישראל ולהסתער על המוצב. בישראל טענו כי המחבלים זכו לשיתוף פעולה מצד הרשות הפלסטינית.
ההרוגים הם: מפקד הפלוגה, רב סרן אשרף הואש מזריב, בן 28 מבית זרזיר; רב סמל איברהים חמיידה, בן 23 מריחניה; סמ"ר מופיד סוואעד, בן 25 מאבו סנאן (קרוב משפחתו של החייל החטוף עומר סוואעד); רב סמל עלי אבו ע'אנם, בן 25 מחיפה, בן הדת הנוצרית. (ידיעות נוספות על הפיגוע בקישורים מימין).
רב סרן אשרף הואש ייטמן בשעה 11:30 בחלקה הצבאית של בית העלמין ביישוב זרזיר.
רב סמל איברהים חמיידה יובא למנוחות בשעה 12:15 בחלקה הצבאית של בית העלמין ברחנייה.
רב סמל אלי אבו ע'אנם ייטמן בשעה 16:00 בחלקה הצבאית של בית עלמין בחיפה.
סמל ראשון מופיד סוואעד הובא למנוחות אתמול בכפר אבו סנאן.

צה"ל הרס עמדות של הרשות וסגר שלוחות של הכוח הימי

בתגובה ראשונה לפיגוע חדרו הלילה כוחות שריון והנדסה של צה"ל לשטח A והרסו שתי עמדות של הביטחון הלאומי הפלסטיני באזור רפיח, מול כרם שלום. לדברי צה"ל, בסמוך לעמדות האלה עברו המחבלים בדרכם למתקפה על מוצב "אפריקה". כמו-כן סגרו הכוחות שלוש שלוחות של המשטרה הימית הפלסטינית במעגנות רפיח וחאן-יונס, במוואסי, וכן בצפון הרצועה.
לפנות בוקר דיווחו עדי ראייה פלסטינים לסוכנות הידיעות הצרפתית כי כוח הנדסה של צה"ל הרס מספר בתים ברפיח תוך כדי חילופי אש כבדים בין חיילי צה"ל לפלסטינים. גורמים מדיניים הבהירו "שתהיה תגובה עניינית נגד תשתיות טרור, ולא תגובה לשם תגובה בלבד".
מקורות פלסטיניים אומרים כי לאחר התקרית ננטשו מפקדות של הכוח הימי וכן של מנגנוני ביטחון נוספים ברצועה. ברשות מעריכים כי ישראל תבחר להגיב בהפצצת מפקדת הכוח הימי, בעקבות פרשת ספינת הנשק הפלסטינית "קארין אי".

שרון: המדיניות תיבחן

ראש הממשלה אמר כי "בתוך מספר ימים תצטרך ישראל להחליט על מדיניותה ביחס לרשות הפלסטינית, וזאת לא רק לאור מה שקרה היום, אלא גם בעקבות ספינת הנשק, שתפיסתה מנעה התפתחויות חמורות". שרון הוסיף כי "ישראל רואה ברשות הפלסטינית אחראית מלאה לתקרית הירי בדרום הרצועה". לדבריו, "פיגוע הטרור הוא המשך ישיר לסדרת הפיגועים, המבוצעים כתוצאה מאסטרטגיית הטרור שיזם ערפאת". בהתייחסו לגינוי של ערפאת לפיגוע אמר רה"מ: "אנחנו עייפים מגינויים ומהבטחות. המלים מיותרות. מדובר כאן באימפריה של שקר. המבחן הוא לא בדיבורים, אלא במעשים".
בימים הקרובים אמורות להתחדש פגישות התיאום הביטחוני, ע"פ בקשת השליח האמריקני, אנתוני זיני. גורמים אמריקניים אומרים שהמתקפה על מוצב צה"ל אינה משנה את תוכניותיו של זיני, והוא לא מתכוון להפסיק את שליחותו. זיני צפוי להגיע לאזור ככל הנראה בסוף החודש. עם זאת, הביעו האמריקנים חשש שהאירועים האחרונים יגרמו לביטול ההקלות בחיי הפלסטינים, שניתנו עם הגעתו של זיני לאזור.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רויטרס
מקום החדירה ברצועה
צילום רויטרס
צילום רוייטרס
שני המחבלים שחדרו לישראל
צילום רוייטרס
מומלצים