שתף קטע נבחר

"כמאה מעובדי הכור בדימונה לקו בסרטן"

עשרות מהם מתו מהמחלה. הנהלת הכור והמדינה מסרבות להכיר בהם כנפגעי תאונות עבודה. גורמים במערכת הפוליטית דרשו אתמול: לחקור. בכיר בכור: המקום בטוח, הבאתי את הבן שלי לעבוד כאן

עשרות מבין 100 מעובדי הכור הגרעיני בדימונה שלקו בסרטן מתו ממחלתם - כך עולה מתחקיר ששידר ערוץ 2.
לפי התחקיר, אירעו בכור במהלך השנים תקלות רבות, שכללו גם שריפות של חומרים מסוכנים, בלי שהעובדים יהיו מצוידים באמצעי מיגון ראויים. עשרות עובדים חלו, חלק נפטרו, אולם הנהלת הכור ומדינת ישראל מסרבות להכיר בהם כבנפגעי קרינה גרעינית. העובדים החולים תובעים בימים אלה את הביטוח הלאומי, כדי שיכירו בהם כנפגעי תאונות עבודה.
"היו שריפות כמעט יום-יום, ואנחנו נשמנו את אדי החומרים הגרעיניים המסוכנים", סיפר אחד העובדים שחלו. חולה אחר מעיד: "כמה פעמים הייתי בתוך עננה צהובה של חומר רעיל".
יהודה קאליפא (68) עבד בכור מ- 1959. לפני כ- 12 שנים חלה בסרטן. הנהלת הכור טענה כי לא בא במגע עם חומרים גרעיניים. אולם ממסמך שנמצא בתיקו האישי התברר כי היה מעורב בלפחות שלוש תאונות גרעיניות.
בכיר בכור אמר אתמול: "אני הכנסתי את הבן שלי לעבדו בקריה למחקר גרעיני. כמוני עשו ועושים מאות בקמ"ג. הייתי מכניס את הבן שלי לעבוד במקום מסוכן?"
פרשה נוספת שעלתה בתחקיר נוגעת לדליפה של מים רעילים ושל פסולת גרעינית לתוך המכתש הקטן. הדליפה נודעה לשר איכות הסביבה דאז, יוסי שריד, והוא התכוון להגיע לביקור. העובדים סיפרו כי קיבלו הוראה להעלים את הפסולת הגרעינית.
אחד העובדים העיד: "ירדתי למכתש, הכשרתי את הקרקע, כיסיתי את הפסולת ואת הזיהום הרעילים ואחר כך שתלנו שתילים כדי שיהיה יפה. אחרי שכיסינו הביאו את השר כדי להוכיח שהכל נקי".

יוסי שריד: אני קובע שהכור בטוח

בתגובה לסיפור מסר אתמול מנכ"ל המשרד לאיכות הסביבה, יצחק גורן: "בבדיקות שנעשו בזמנו במכתש לא נמצאו ריכוזים חריגים של חומרים רדיואקטיביים. מאז מבצע המשרד לאיכות הסביבה בדיקות תקופתיות מדוקדקות סביב הקריה למחקר גרעיני, ובכל הבדיקות לא נתגלו ואירועים חריגים".
שריד עצמו לגלג אמש על דברי העובד וטען: "מי שמבין קצת בנושא, יודע שלא ניתן כך סתם לכסות בעפר אזור נגוע בקרינה. לו נעשה מעשה כזה, היינו מבחינים לפחות בסימנים. אני קובע שהכור בטוח".
בניגוד לדברי שריד תבעה ח"כ נחמה רונן בסוף השבוע להקים ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא, וח"כ רן כהן תבע לקיים דיון מהיר בוועדת החוץ והביטחון.

בהכנת הידיעה השתתף כתב ידיעות אחרונות, יצחק בר-יוסף

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רויטרס
הכור בדימונה
צילום רויטרס
מומלצים