שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  להיות מובטל: מה תקבל, מהן חובותיך

  250 אלף אנשים בישראל חיים מחוץ למעגל העבודה, והמספר הזה עוד יגדל בשנה הקרובה. לרבים מהם לא נותר אלא להסתפק בחתימה הדו-שבועית בלשכת התעסוקה לקבלת דמי אבטלה. מי זכאי לדמי אבטלה, למשך כמה זמן, כמה מקבלים, ואילו זכויות אפשר לנצל בנוסף לתשלומי האבטלה. מדריך

  204 אלף דורשי עבודה בלשכות התעסוקה, 250 אלף (רבע מיליון) מובטלים - זה המצב בישראל נכון לחודש דצמבר 2001, והוא לא עומד להיות קל יותר בחודשים הבאים. בדצמבר חל זינוק חד של 2.6% באבטלה, ויותר מ-5,000 בני-אדם הצטרפו למעגל. מתחילת השנה זה קרה ל-40 אלף אנשים, שהעלו את מספר דורשי העבודה ב-13.2% לעומת השנה הקודמת.
  לעומת הכמות העצומה הזאת של מחוסרי עבודה, מספר הצעות העבודה שהתקבלו בחודש דצמבר בלשכות התעסוקה הגיע ל-15,900 בלבד. זו אמנם עלייה של 12.9% לעומת החודש הקודם, אבל עדיין טיפה בים.
  שירות התעסוקה הפנה למשרות האלה לא פחות מ-44,900 אלף אנשים, 9,000 מתוכם מצאו עבודה. בשירות התעסוקה צופים כי האבטלה תעמיק גם בחודשים הקרובים, אם כי בקצב מתון יותר יחסית לחודשים האחרונים.
  לכל מי שנכנס, או יש סיכוי שייכנס בקרוב, לסטטיסטיקה הזאת, להלן מדריך מקוצר לזכויות המובטל:

  מי מוכר כמובטל?

  מי שזכאי לקבל דמי אבטלה צריך לענות על מספר תנאים: הוא צריך להיות תושב ישראל, או תושב ארעי עם אשרת שהייה בישראל. עליו להיות בגיל 18 עד 65 ושכיר, שמעסיקו משלם ביטוח לאומי עבורו. חייל משוחרר משירות חובה זכאי לדמי אבטלה בשנה הראשונה לאחר שחרורו גם אם אינו שכיר.

  מי לא מוכר כמובטל?

  עצמאים: אחת הבעיות הכאובות ביותר בישראל. עשרות-אלפי עצמאים שעסקיהם נסגרו אינם זכאים לדמי אבטלה, למרות ששילמו כל חייהם ביטוח לאומי. הסיבה - חוק הביטוח הלאומי אינו מכיר בהם כזכאים. במשך השנים קמו ועדות שונות כדי לבחון את הנושא ולתקן את המעוות, אך עד כה ללא הצלחה. עם זאת, לאחרונה נרשם תקדים משפטי, כשבית-הדין לעבודה קבע כי בעל חברה שנותר ללא עבודה זכאי לדמי אבטלה מביטוח לאומי. בעל החברה היה למעשה גם המנהל והעובד היחידי בה. כך שיש טעם לנסות לתבוע. כל בקשה של עצמאי לדמי אבטלה תיבחן על-ידי הביטוח הלאומי.
  אנשים נוספים שאינם זכאים לדמי אבטלה הם אנשים שאינם עובדים כלל, חברי קיבוץ וחברי מושב שיתופי, עובדים שכירים אצל מעסיקים שאינם ישראלים, ועובדים שכירים לפי שעות שעבדו פחות מיומיים בחודש או פחות מארבע שעות בשבוע.

  מהם התנאים לקבלת דמי אבטלה?

  אם אתם שכירים, ובמהלך השנה האחרונה עבדתם חצי שנה ברציפות ומעסיקכם שילם עבורכם ביטוח לאומי, אתם זכאים לדמי אבטלה. בעבודה לפי ימים, אם בשנה האחרונה עבדתם 150 יום ברציפות, אתם זכאים לדמי אבטלה. כדי לממש את זכאותכם עליכם להירשם בלשכת התעסוקה כדורשי עבודה ולהתייצב על מנת לקבל עבודות שהשירות יציע.
  סירוב להצעת עבודה יהפוך אתכם לסרבני עבודה ויביא לשלילת זכאותכם לדמי האבטלה. לעומת זאת, אם נשלחתם על-ידי שירות התעסוקה ללימודי הכשרה לקראת רכישת מקצוע חדש, או נשלחתם לעבודה שאינה מתאימה לכם מבחינת השכר אך בכל זאת אתם עובדים בה, תהיו זכאים גם במקרה כזה לדמי אבטלה מלאים או חלקיים. את התביעה לתשלום דמי האבטלה מגישים בסניף הביטוח הלאומי הקרוב למקום המגורים.

  התפטרתם. האם אתם זכאים לדמי אבטלה?

  מי שהתפטר מעבודתו, או סירב לקבל עבודה חדשה שהוצעה לו בשירות התעסוקה, יקבל דמי אבטלה רק שלושה חודשים לאחר יום התפטרותו, או יום סירובו (ומי שסירב לקבל עבודה יופחתו לו 30 יום ממניין הימים המגיעים לו).
  מי שהפסיק את עבודתו בגלל סיבה מוצדקת, כמו מצב בריאותי שלו, של בן זוגו או של ילדיו, או בעקבות הרעת תנאים במקום העבודה, צריך להמציא מסמכים המאשרים זאת, ואם טענתו תתקבל הוא יהיה זכאי לדמי אבטלה.

  במשך כמה זמן מקבלים דמי אבטלה?

  החל מחודש ינואר 2000 נקבעה תקופה מרבית לקבלת דמי אבטלה, לפי קבוצות אוכלוסיה: מובטלים שמלאו להם 45, או מובטלים שמלאו להם 35 והם מפרנסים שלושה אנשים, בהם בן זוג שאינו עובד וילדים עד גיל 18, יקבלו דמי אבטלה למשך תקופה של 175 יום לכל היותר.
  מובטלים שמלאו להם 35, או לא מלאו להם 35 אבל הם מפרנסים שלושה אנשים כנ"ל, יקבלו דמי אבטלה למשך 138 יום לכל היותר.
  מובטלים בני פחות מ-35 שאינם מפרנסים שלושה אנשים כנ"ל זכאים לדמי אבטלה במשך 100 יום לכל היותר.
  חיילים משוחררים, או בנות שסיימו תקופת התנדבות בשירות הלאומי, יקבלו בשנה הראשונה לאחר שחרורם דמי אבטלה למשך 70 יום. אם החייל עבד לאחר תקופת שחרורו והשלים תקופת אכשרה, ישולמו לו דמי אבטלה עבור 100 ימים.

  כמה כסף מקבלים?

  חישוב סכום דמי האבטלה ליום הוא לפי 75% מהשכר היומי הממוצע שקיבל המובטל ב-75 הימים האחרונים לפני שהפסיק לעבוד. אבל לסכום הזה יש תקרה מקסימלית: בעד 125 ימי הזכאות הראשונים התקרה היא 279 שקלים ליום (השכר היומי הממוצע במשק), ומהיום ה-125 ואילך - 186 שקלים ליום.

  כמה דמי אבטלה מקבלים בסיבוב שני?

  אם עברה שנה מאז שקיבלתם בפעם האחרונה דמי אבטלה, ואתם שוב מובטלים, זכותכם לתבוע שוב דמי אבטלה ולקבלם, אם עמדתם בתנאים. אבל החל מינואר 2002 יקבלו המובטלים בסיבוב השני פחות כסף, ועבור פחות ימים. על-פי החוק החדש, מובטלים שטרם מלאו להם 40 ויתבעו דמי אבטלה יותר מפעם אחת בתקופה של ארבע שנים, יקבלו בפעם השנייה רק 80% ממספר הימים המירבי לו הם זכאים. גם גובה דמי האבטלה נפגע: הוא יעמוד על 85% מדמי האבטלה ששולמו בסיבוב הראשון.

  אתם מקבלים קיצבאות או כספים ממקורות אחרים. האם אתם זכאים לדמי אבטלה?

  מובטל שמקבל אחד מהתשלומים הבאים לא יהיה זכאי לדמי אבטלה: דמי פגיעה עקב תאונה בעבודה, דמי לידה.
  מובטלת בהריון תמשיך לקבל דמי אבטלה עד ללידה. מובטל המשרת במילואים לא יקבל במהלך ימי שירותו דמי אבטלה. גם מי שפוטר אך מקבל דמי חופשה, לא יקבל בימים אלה דמי אבטלה. תשלום אחר הניתן לעובדים שפוטרו, כמו תשלום בגין אי-הודעה במועד על פיטורים, או תשלום אחר שנועד לפצות על הפסד, ימנע מהמובטל קבלת דמי אבטלה. מובטלת בת 60 עד 65, שזכאית גם לדמי אבטלה וגם לקיצבת זיקנה, תקבל את הגימלה הגבוהה מבין השתיים. מי שאינו מסוגל לעבוד ומקבל קיצבה (קיצבת נכות וכו') לא יקבל דמי אבטלה, אלא רק את הקיצבה. אחרים, שעובדים אך הכנסתם נמוכה משכר המינימום, יקבלו דמי הבטחת הכנסה.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  דרושים. זכאות שניה יותר קטנה
  דרושים. סרבנות עבודה מונעת דמי אבטלה
  מומלצים