שתף קטע נבחר

העבודה חיפשה דרך מדינית - ושוב לא מצאה

בכינוס שנערך בבית מפלגת העבודה ניסו החברים לחפש את דרכה המדינית של המפלגה, ושוב ללא הצלחה מרובה. בכינוס הכריז רמון כי "הבעיה שלנו היא שאין לנו מדיניות, אין תוכנית ואין דרך". פינס הציע לפרוש מייד מהממשלה, אבל רמון התנגד וניסה לקדם את רעיון ההפרדה. ההחלטה היחידה שהתקבלה - להמשיך לחפש את הדרך

בבית מפלגת העבודה בשכונת התקווה נפגשה הבוקר (ו') הוועדה המדינית של המפלגה כדי לדון בשאלת דרכה המדינית של המפלגה - ויש שיאמרו: בהיעדר הדרך.
מאז החל ערפאת להיתפס בציבור כבלתי-רלבנטי, מחפשת המפלגה דרך מדינית כלשהי, שבשמה תוכל לפרוש מהממשלה ולרוץ לבחירות. "הבעיה שלנו היא שאין לנו מדיניות", אמר באומץ ח"כ חיים רמון בדיון. "יש כל מיני עמדות של אישים במפלגת העבודה, אבל למפלגה עצמה אין רעיון אחד כרגע, אין תוכנית, אין דרך".
"המפלגה מרוסקת, מה יש לדבר", אמר פעיל בעבודה, שהחליט שבמקום להקשיב לביילין ולדיין, מוטב לצאת ולהשתזף על הדשא, תחת שמש חורפית של יום שישי. בתוך האולם המשיכה לדבר ח"כ יעל דיין: "לא ייתכן שאנחנו נהיה בני ערובה של האישיות של ערפאת או של רצף פיגועים של החמאס", אמרה, "אני לא רוצה לשמוע יותר על קונצנזוס ומרכז, לא רוצה!"
ח"כ אופיר פינס היה הרבה יותר ברור: "צריך לעזוב את ממשלת האחדות הלאומית מייד", אמר, "וזו צריכה להיות החלטה ברורה של היונים והניצים, של כולם. הבעיה שלנו היום היא שידענו ששרון לא יוביל את הממשלה למשהו חיובי שיוכל לחסוך בחיי אדם, ובכל זאת נכנסנו".
לטענת פינס, יש לשאוף להפסקת אש עם הפלסטינים, וזו תתאפשר בהתערבות בינלאומית בלבד. "אם תהיה הפסקת אש, אברום נוסע לרמאללה, אבל רק אז", אמר פינס, "אנחנו גם צריכים לומר באומץ שהנוסחאות של מיטשל וטנט נכשלו, נוסחת שבעת הימים לא עובדת. צריך למצוא חלופה, אולי שלושה ימי שקט, לא יודע".

"המדיניות הזו היא שלנו"

לעומתו, סבור רמון כי פרישה מהממשלה תיתפס כצעד לא אמין. לבן אליעזר ולפרס יהיה קשה לקום ולטרוק כך פתאום דלתות. "אי אפשר לצאת היום מהממשלה, כשאנחנו מתווים את המדיניות. אנחנו הרוב במטבחון, המדיניות הזו היא שלנו", אומר רמון. יש לנו במטבחון יו"ר מפלגה, ועוד אחד שהוא כמו יו"ר מפלגה. בדיוק בגלל זה אנחנו מזוהים באופן מלא עם מדיניות הממשלה, שהקו שלה הוא חיסול ערפאת, חיסול הרשות וחזרה לעזה".
רמון המשיך ופירט את רעיון ההפרדה באוזני עשרות הנוכחים, שעה שהמנחה מזרז אותו: "תקצר, חיים, תקצר". "כדי להסביר את הרעיון הזה בדרך כלל דרושות לי 20 דקות", התנצל רמון ופינה את הבמה לשר התחבורה, אפרים סנה, שחושב שהמצב הקיים – פיגועי ירי ופיגועי תופת - הוא גם-כן סוג של תוכנית מדינית. "התוכנית של חיים לא נראית לי", הציע סנה את משנתו, "להוסיף 30 אחוזים מהגדה – כמו שחיים רוצה – לסמן גדר, להוסיף 100,000 פלסטינים לתחומי ישראל ולא לסלק את המוטיבציה לטרור – זה לא יועיל לנו בשום דבר". רמון מנגד לא מתרגש. "אנחנו מכירים כל-כך טוב אחד את הדעות של השני, שאני יכול להפיע במקום אפרים, ואפרים יכול להופיע במקומי".
גם מהכינוס הזה יצאה מפלגת העבודה ללא אופק מדיני, ועם שתי רגליים בתוך ממשלת האחדות. ההחלטה היחידה שבכל זאת התקבלה, הייתה לשוב ולחפש תוכנית מדינית רלבנטית בוועידת המפלגה הקרובה בחודש מאי.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 2
רמון. אין לנו דרך
צילום ערוץ 2
מומלצים