שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה: המדינה תשלם פיצויים למילואימניקים שנפצעו

לאחר מאבק ממושך של חיילי המילואים אישרה הממשלה את הצעת החוק לפיה תשלם המדינה ישירות קיצבאות למילואימניקים שנפגעו במהלך שירותם. האוצר ומשרד הביטחון התכוונו לרכוש למילואימניקים פוליסות ביטוח בחברות פרטיות

הממשלה אישרה הבוקר (א') בישיבתה השבועית את הצעת חוק הקיצבאות של חיילי המילואים שהגישו ראש הממשלה, אריאל שרון וסגנית שר הביטחון, דליה רבין פילוסוף. סגנית השר הודיעה כי החוק יובא לאישור הכנסת במהלך חודש פברואר.
החוק אמור להסדיר תשלום פיצויים וקיצבאות לחיילי מילואים ולבני משפחותיהם במקרה של מוות או נכות בעקבות שירות המילואים. בשבוע שעבר קיים שרון דיון בעניין החוק והורה למשרד הביטחון להכין את הצעת החוק להצבעה בכנסת בהליך מזורז.
בהליך האישור קיבלה הממשלה את יוזמת החקיקה עליה נאבקו ארגוני אנשי המילואים, לפיה תישא המדינה באופן ישיר בתשלום הקיצבאות לאנשי המילואים שייפגעו, וזאת בניגוד להצעה הקודמת של משרד הביטחון לחוקק "חוק ביטוח" לפיו אמורה היתה המדינה לרכוש עבור אנשי המילואים פוליסות בחברות ביטוח אזרחיות. ארגוני חיילי המילואים התנגדו להצעה זו מתוך חשש שחברות הביטוח האזרחיות ישאפו ויצליחו להתחמק מתשלום דמי הביטוח מסיבות שונות בכל מקרה חריג. מקרים חריגים רבים מסוג זה פורטו בפוליסות השונות: מותם של למעלה מ-60 חיילים בשנה, גיוס של למעלה מרבע מכוח האדם בצה"ל למילואים, פלישה למדינה זרה או לשטחי A.
משרדי הביטחון והאוצר מצידם, חששו שהכרה ישירה באחריות לתשלום הקיצבאות מתקציב המדינה תגרור גל תביעות רטרואקטיביות של אלפי משפחות שכולות ונכי צה"ל. הצעת החוק שניסה המשרד להעביר ושאושרה לפני כחצי שנה בועדת השרים לחקיקה, היתה חלקית והסדירה כאמור את ביטוח אנשי המילואים באמצעות חברות אזרחיות. בשבועות האחרונים השתכנעו אנשי משרד הביטחון והאוצר שהתביעות הרטרואקטיביות עשויות להגיע לסכומים נמוכים יחסית של כמה עשרות מליוני שקלים בלבד, והסירו את התנגדותם.
הבוקר, כאמור, אישרה הממשלה את יוזמת חוק הקיצבאות. סגנית שר הביטחון אמרה הבוקר כי אישור הצעת החוק בידי הממשלה הוא "נדבך נוסף בשורת ההטבות שאישרה הממשלה לחיילי המילואים, ולהכרה בחשיבות שמייחסות הממשלה ומערכת הביטחון לשירות המילואים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי שריר
חייל מילואים
צילום: אפי שריר
מומלצים