שתף קטע נבחר

אלפים קראו לצאת מהשטחים והביעו תמיכה בסרבנות

בעצרת המחאה נגד הכיבוש תקפה ראש מרצ לשעבר את הממשלה והסבירה: "הוא רוצה לגרש את אלה שבאים לארצו, והממשלה רוצה לגרש את אלה שחיים כאן דורות שלמים". אלוני גם הזהירה מקריאה לפעולות ענישה קולקטיביות, "כמו הנאצים"

"הרמטכ"ל והממשלה צריכים לבקש סליחה מיורג היידר האוסטרי. הוא רוצה לגרש את אלה שבאים לארצו, והממשלה רוצה לגרש את אלה שחיים כאן דורות שלמים. הם בוגדים בנו, אלה שמדברים על השמדה, מחיקה והריגה". כך אמרה אמש (שבת) שולמית אלוני, לשעבר ראש מרצ, בעצרת המחאה שארגנו תנועות השמאל תחת הכותרת: "הכיבוש הזה הורג אותנו".
אלוני תקפה בדבריה את צה"ל ופעולותיו בשטחים ואת מי שקורא להרוג פלסטינים. היא השוותה את הקריאות הללו לפעולות הנאצים בזמן מלחמת העולם השנייה, בכפר לידיצ'ה בצ'כיה, שם, לדבריה, "הנאצים הרסו עיר שלמה בגלל שתושביה הרגו פושע נאצי אחד".
כמו כן תקפה אלוני את הרמטכ"ל שאול מופז ואמרה כי הוא נפגש עם אנשי ימין וכי "ראשו מלא פוליטיקה". לגבי שר החוץ שמעון פרס אמרה אלוני כי הוא "מטהר את השרץ".
ל-ynet אמרה אלוני כי "מאז מלחמת העולם השנייה, הנימוק 'קיבלתי פקודה' אינו מחפה על פשעים נגד אזרחים. 'קיבלתי פקודה' איננו הגנה למי שרוצח, מפיל והורס".
באשר לאירוע בצ'כיה בעת מלחמת העולם השנייה, אמרה אלוני כי "גם אצלנו רבנים, ביניהם הרב רוזן, מרבני יש"ע, הציעו למחוק ערים פלסטיניות, כמו בלידיצ'ה. אלה מעשים בלתי חוקיים בעליל ומי שביצע אותם הם הנאצים". כמו כן אמרה אלוני כי הדרג הצבאי יודע על גזילת אדמות פלסטיניות, אך לא עושה דבר בנושא.

אלפים הפגינו

בעצרת המחאה שהתקיימה ברחבת מוזיאון תל אביב, השתתפו אלפי בני אדם שקראו לצאת מהשטחים, לתמוך בסרבנות של חותמי מכתב הקצינים ולפתוח במשא ומתן מדיני. המפגינים נשאו שלטים שחורים-אדומים עם הכתובות "הכיבוש הוא עונש קבוצתי", "הכיבוש הורג את כולנו", "מאוסלו להאג", "שלום זה ביטחון", ו"הכיבוש מייצר פשעי מלחמה".
"אחרי שנה של דיכאון ודם, מתחיל הציבור הישראלי להתעורר כמו מסיוט רע, אנחנו מצדיעים לקצינים ולחיילים שהיה להם העוז לקום ולהגיד די", אמר בעצרת אורי אבנרי, פעיל שמאל ותיק וממארגני ההפגנה. "התנגדתי הרבה שנים לסירוב, אבל מכאן אני קורא לצעירים האלה, חיזקו ואמצו. אתם המצפון של ישראל".
פרופסור יהודה שנהב מאוניברסיטת תל אביב אמר בעצרת כי "אומרים שהסרבנות פוגעת בדמוקרטיה, אבל אנחנו אומרים – הכיבוש פוגע בדמוקרטיה. הסרבנים הם מצפון ומצפן, והם הדמוקרטיים האמיתיים. כולנו סרבנים של המלחמה הנפשעת הזו".
בין הנואמים היה גם ישי רוזן-צבי, שישב בכלא על סירובו לשרת בשטחים. "פגשתי בכלא אנשים שכולם אמרו – רימו אותנו", אמר רוזן-צבי, "אתה מגיע לשטחים ורואה אלפי אנשים שחיים בעוני ובהשפלה, ואתה מקבל פקודות, ומבין שאתה צריך להכניס אותם לעוני הזה עוד יותר. הממשלה הזו שלנו, היא משתלה של טרור".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רויטרס
השלטים קראו "הכיבוש הורג את כולנו. העצרת בתל אביב
צילום רויטרס
מי שמדבר על השמדה והריגה, בוגד בנו. אלוני
מומלצים