שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פעולת צה"ל בטמון: החיילים התלבטו בשאלות מצפוניות
  בתגובה לפיגוע במושב חמרה, השתלט בסוף השבוע גדוד של הנח"ל על בתים בכפר הפלסטיני טמון. המבוקשים ברחו כבר מזמן, וחיילי צה"ל ישבו בסלון הבית שתפסו, והתייסרו בשאלות שנדיר למצוא אצל חיילים בסדיר: "זו לא פעם ראשונה שאנחנו תופסים בית", אמר אחד מהם, "אבל הפעם, אני וחלק מהאנשים מרגישים לא טוב עם העניין". חייל אחר דיבר על ילדיו של בעל הבית: "בעוד כמה שנים יילכו להיות מחבלים, גם אלה שלא התכוונו. מה הם חושבים עלינו?"

  בשבת בצהריים ישב מפקד גדוד גרניט של חטיבת הנח"ל, סא"ל חן לבני, במשרדו המאולתר, שהיה שעות אחדות קודם לכן חדר הכניסה של בית משפחה פלסטינית בכפר טמון. הספות הוצאו למרפסת, ובמקומן הוכנס שולחן באורך מטר ועשרים, שכבר ביקר עם הגדוד בטול כרם, ומכיוון שמדובר הפעם במבצע "מתגלגל", הוא צפוי להיפתח שוב בחדר דומה כבר בימים הקרובים.
  המשימה שהייתה מונחת הפעם על שולחנו של סא"ל לבני: כתיבה של פקודת המבצע להשתלטות על טמון, שלבני לא הספיק לכתוב לפני המבצע, מכיוון שקיבל את משימתו בנוהל קרב מקוצר, רק כמה שעות לפני שהכוחות הראשונים נכנסו לעיר. הבעיה העיקרית שעמדה לפניו היא מה לכתוב בסעיף המשימה, מאחר שחייליו כבר ביקרו בכל הבתים שעליהם הצביע המודיעין, ולא עצרו איש. המבוקשים הצליחו להימלט קודם לכן. לבסוף הסתפק לבני במשהו בסגנון: "הגדוד יתפוס עמדות בכפר ויבצע סריקות בניסיון לאתר אמצעי לחימה".

  "אין אפילו התראות על מתאבדים. שעמום נוראי"

  טמון סומנה כיעד לפעולת התגמול של צה"ל לאחר הפיגוע הקטלני במושב חמרה הסמוך. על פי ההערכה, בפיגוע שאירע ביום רביעי האחרון, בו נהרגו מירי אוחנה, בתה יעל, וחייל המילואים רס"ר משה מקונן ז"ל, השתתפו בצורה כזו או אחרת אנשי החמאס של טמון, על אף שהפיגוע לא יצא משם. את שמות בני הכפר שאולי קשורים לפיגוע לא ניתן לפרסם.
  הכוחות המשתתפים במבצע - גדוד גרניט של חטיבת הנח"ל ופלוגות הסיור והחבלה של החטיבה - הוזנקו לגזרה במהלך יום חמישי. המבצע נפתח בשעות הלילה של יום חמישי, בפריסה של תצפיות וחוליות צלפים בג'בל טמון, מדרום מערב לכפר. לפנות בוקר נכנסו לכפר טנקים, דחפורים, וכוח מחטיבת הנח"ל, וביצעו פטרול בכפר. "ניסינו למשוך את החמושים הפלסטינים להגיב בירי לנסיעה עם דחפור D-9 בתוך הכפר, ולפתוח לעברנו באש, כדי לזהות את החמושים ולפגוע בהם באמצעות הצלפים שלנו", סיפר קצין המודיעין הגדודי, סגן בצלאל, "במהלך הפטרול בכפר נזרקו על הכוח ארבעה מטעני חבלה, שלא גרמו לנפגעים. הצלפים ירו במשליכי המטענים, וככל הנראה פצעו שלושה מהם". ביום שישי בשעות הצהריים עזבו הכוחות את הכפר.
  סמוך לשעה 20:00 ביום שישי החל חלקו השני של המבצע, במהלכו ביצעו הכוחות סריקות וחיפושים בבתים, ונאחזו בכמה בתים בכפר כבסיס לפעילויות הכוחות בהמשך.
  כוח מן הפלוגה המסייעת של גדוד גרניט התגנב אל פאתי הכפר ברכבי שטח של יחידת צנחנים מובחרת במילואים. הכוח ירד מכלי הרכב לא הרחק מבתי המבוקשים והתקדם לעברם ברגל. הכוחות הקיפו את הבתים ונכנסו אליהם לסריקות, אולם המבוקשים לא נמצאו בבתיהם. כוח מפלוגת הסיור ביצע התגנבות דומה לקבוצת בתים אחרת, אולם גם שם לא נמצאו המבוקשים. במהלך סריקה באחד הבתים נמצאה שקית עם כמה מאות כדורים לנשק קל, עטופה בתוך כובע צה"לי. בבית נמצאה גם שקית עם אבק שריפה. בניגוד למבצעים קודמים בשטחי A לא נתפסו מחשבים אישיים מבתי התושבים, לאחר שאלה כבר נבדקו בעבר, בפעילויות קודמות.
  גם במהלך כניסתו לכפר של הכוח העיקרי - טור נגמ"שים של הגדוד - ביצעו חלק מן הכוחות סריקות, חיפושים וניסיונות מעצר. כוחות מג"ב הטילו עוצר בכפר, ולמעט כמה הפגנות ויידויי אבנים של נערים, קוים בעוצר במרבית שעות היום. שוב העדיפו הפלסטינים שלא להתנגד לכיבוש מחדש. "כשנכנסנו לטול כרם", מספר קצין בגדוד, "היו התראות על מתאבדים שירוצו עם כולם. הפעם, אין אפילו את זה. שעמום נוראי".
  כבר בכניסה הקודמת של צה"ל לטול כרם סיפרו גורמי צבא בכירים כי מטרת המבצע לא הושגה, מכיוון שהמבוקשים ה"כבדים" - חבריו של ראאד כרמי, למשל - זיהו את היערכות כוחות צה"ל בפאתי העיר, ונמלטו למחנה הפליטים הסמוך - לשם, הניחו, ובצדק, צה"ל לא יפלוש. גם הפעם, כך נראה, היעד העיקרי שלשמו נקבצו הכוחות ובאו בשערי טמון, לא יושג: המחבלים זיהו את ההיערכות ונמלטו איש איש לדרכו. מי שהספיק ברח לשכם, שכותרה מייד על ידי כוחות אחרים מן הגדוד, ומי שלא - נמלט לטובאס הסמוכה והבטוחה לעת עתה. במהלך המבצע עוכבו לחקירה כ-22 פלסטינים, דיירי הבתים שנסרקו, אולם לאחר בדיקה של פרטיהם האישיים על ידי השב"כ הם שוחררו.

  "הרהיטים שלהם זה כל מה שיש להם"

  שבע שעות לאחר תחילת התנועה, סמוך לשעה 03:00 לפנות בוקר, התמקמו כל הכוחות בבתים בכפר. חיילי ה"מסייעת" ישבו, צבועי פנים ומיוזעים, בסלון הבית שתפסו. כמה מהם עישנו סיגריות ואיפרו במאפרת זכוכית מצועצעת שהייתה על השולחן בסלון. חלקם דיברו ביניהם על מה שעשו לפני כמה רגעים, והתייסרו בשאלות שנדיר לפגוש אצל חיילים בשירות סדיר. "זו לא פעם ראשונה שאנחנו תופסים בית", סיפר אחד מהם, "אבל הפעם, אני וחלק מהאנשים מרגישים לא טוב עם העניין. זה לא איזה מלון מהודר או בניין משרדים, ואפילו לא בית המושל שתפסנו בטול כרם".
  "זה בית של כפריים, שאפילו אין בו מים זורמים", אמר חייל אחר. "הרהיטים שלהם זה כל מה שיש להם. בעל הבית עבר אתנו במהלך הסריקות בקומות ובחדרים וביקש מאתנו, התחנן: 'אל תהרסו את הדברים בסלון'. הילדים שלו יגדלו, ובעוד כמה שנים יילכו להיות מחבלים, גם אלה שלא התכוונו. מה הם חושבים עלינו? אנחנו התכוונו אפילו לשטוף את המאפרה".
  גם קצינים בגדוד הביעו חוסר נוחות מהסיטואציה.
  היעדר ההתנגדות של תושבי טמון לכיבוש הכפר נתן את אותותיו בדרך נוספת: בעוד שבטול כרם הקפידו החיילים על תנועה קרבית, ולא העזו לצאת מן הבתים שלא לצורך - ומי ששכח נזכר מהר מאוד לקול היריות - השלווה של טמון הרדימה את האינסטינקטים אצל חלק מן החיילים. שמיכות ההצללה לא נמתחו הפעם במהירות כמו בפעם הקודמת, והחיילים העזו לצאת לסמטאות, ובחלק מן המקרים אף אישרו לתושבים מקומיים לצאת מן הבתים ולהיכנס לבתים אחרים.
  בצהריים התקיימו בכפר כמה הפגנות של נערים, שיידו אבנים לעבר החיילים והנגמ"שים. החיילים פיזרו את ההפגנות בירי כדורי גומי וגז מדמיע. הפלסטינים דיווחו על 20 פצועים. אחד החיילים, ששמר על בניין, חטף אבן בקסדה שחבש לראשו, אולם לא נפצע.
  בהערכת מצב שקיימו בבוקר שבת מפקד חטיבת הנח"ל, המפקד על המבצע, אל"מ יאיר גולן, מג"ד גרניט, חן לבני, ואנשי המודיעין והשב"כ, הוחלט על תפיסת בתים נוספים בכפר, ועל המשך הסריקות והאיתורים. פלוגת החבלה, יחד עם דחפורי D-9 של ההנדסה הקרבית, נשלחו לחסום קטע כביש המוביל מטמון לעיירה הקרובה מצפון, טובאס, וערמו עליו סוללת עפר. בצה"ל הסבירו את הפעולה בכך שטמון וטובאס והכבישים שביניהן משמשים כציר מרכזי בהברחת אמצעי לחימה משכם לג'נין, ולהברחת פעילים ומחבלים בכיוון ההפוך. גם המבוקשים מטמון נמלטו בחלקם לטובאס.
  הפעולה בטמון נמשכת בינתיים, והיום (א') תתקיים הערכת מצב נוספת, בראשות הרמטכ"ל, בה יוחלט על המשך צעדי צה"ל במסגרת המבצע. אחת האפשרויות היא להמשיך את המבצע ה"מתגלגל", אולם ככל הנראה, הפעולה בטמון עצמה תסתיים בשעות הקרובות או מחר.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "פעולת צה"ל בטמון: החיילים התלבטו בשאלות מצפוניות"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום ערוץ 1
  פעולה של צה"ל בשטחים (תמונת ארכיון)
  צילום ערוץ 1
  צילום פליקס פריש
  סא"ל לבני. הפעולה הסתיימה. מה הייתה המטרה?
  צילום פליקס פריש
  מוצר השנה
  מומלצים