שתף קטע נבחר

פרס: אני מעדיף להיות דון קישוט

שר החוץ שמעון פרס הגיע להציג את תוכנית פרס-אבו עלא בועדת החוץ והביטחון ונתקל בהתנגדות מקיר לקיר. ח"כ שריד: "הנייר הזה נועד להצדיק את ישיבתך בממשלה". פרס: "ראינו את החכם הזה. בגלל ויכוח על סגן שר הפסדנו את השלום". שריד בתגובה: "פרס אמן בשכתוב ההיסטוריה"

שר החוץ שמעון פרס מצא עצמו הבוקר (ב') בודד בישיבת ועדת החוץ והביטחון בכנסת. פרס הגיע כדי להציג את עיקרי תכנית פרס-אבו עלא בפני חברי הוועדה, אך נתקל בהתנגדות מקיר לקיר. "פרס יצליח להעביר כזאת תוכנית בממשלה?", התגרה ח"כ יוסי שריד, "דברים הרבה יותר פשוטים הוא לא הצליח להעביר. אני לא יודע אם אפשר לקרוא לדבר הזה 'נייר'".
הקצף על תוכניתו המדינית של פרס תרם להעשרת עולם הדימויים של חברי הוועדה. ח"כ שריד עשה שימוש בפתגמים על "פילים", ח"כ יוסף (טומי) לפיד גייס את דון קישוט ופרס עצמו הרחיק עד לקיסרים אגדיים ותוכניות בישול. "אינני מגיש לממשלה את המסמך", הסביר פרס בצאתו מן הישיבה, "כי כמו בתוכנית בישול, ככה גם בפוליטיקה, צריך לתת זמן להתבשל. ייקח זמן עד שיתמכו במסמך שלי. דרושה כעת שנה להידברות ולא שנה של יריות. הגיע הזמן לעשות משהו ולא לומר לעם 'עצום עין וחכה'. מי שעוצם עיניו ונותן לאש להתפשט, סופו שיגמור כמו ניירון קיסר".

ח"כ שריד: "התוכנית היא ניסיון פאתטי"

על פי התוכנית שהציג פרס בוועדה, הפסקת אש היא תנאי ראשון ליציאה לדרך. המסמך מציע גם הקמת ארגון ביטחוני אחיד בשטחים ואיסוף נשק, כתנאי בל יעבור. לאחר מכן מדובר על הקמת מדינה פלסטינית ועל המשך הידברות עימה.
חברי הוועדה הביעו התנגדות מיידית. "הנייר שלך עם אבו עלא הוא ניסיון פאתטי להעביר פיל דרך קוף של מחט", אמר שריד. "אבל אתה לא תמצא פיל כזה או מחט כזו. הנייר הזה נועד להצדיק את ישיבתך בממשלה, שבחודשים האחרונים נראית עצובה וחסרת פשר".
"זהו מסמך יפה", אמר ח"כ לפיד, "אבל כדי להעלות אותו צריך להיות דון קישוט". פרס לא נרתע: "כשאני רואה את האנשים המציאותיים כביכול שמכוונים את המדינה", אמר, "אני מעדיף להיות דון קישוט. יוסי שריד תמיד תוקף אותי. כבר ראינו את החכם הזה, שבגלל ויכוח על סגן שר (משולם נהרי - ס.ש) הפסדנו את השלום".
מלשכת ח"כ שריד נמסר בתגובה לדברי פרס, כי "שמעון פרס היה ונשאר אמן בשכתוב ההיסטוריה, ותמיד הוא משכתב אותה על פי מה שנוח לו. התפטרנו מהממשלה והמשכנו לתמוך בה מבחוץ, כי לא היינו מוכנים לשלם כסף פוליטי מלוכלך".

ח"כ שטייניץ: "עוד נשלם ביוקר"

בישיבת הוועדה אמר ח"כ יובל שטייניץ (ליכוד), כי פרס לא הציג נתונים חדשים בוועדת החוץ והביטחון. "את הכל כבר שמענו. זהו מסמך פגום מעיקרו: הוא מדבר על מדינה פלסטינית שתקום ורק אחר כך יוחלט אם תהיה מפורזת או בעלת מרחב אווירי", אמר שטייניץ, "את כל התנאים והשאלות דוחים לאחר כך. ואני אומר שבגלל האחר כך הזה עוד נשלם ביוקר. העיקרון צריך להיות הפוך: קודם סוגרים הסכם".
"המסמך הזה יביא אותנו להתרסקות", אמר ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו), "לפרס אין את היכולת להודות בטעות. הוא מתכחש לעובדה שהרובים שחולקו אחרי אוסלו הביאו אותנו למצב בו אנו נמצאים".
ח"כ זהבה גלאון (מרצ), התומכת בהידברות מיידית, יצאה אף היא נגד תוכנית פרס-אבו עלא. "המסמך הזה הוא 'מוכרים בלבד'. אין שום אפשרות למכור אותו לחברי הממשלה. זה רק אליבי לפרס".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רויטרס
התוכנית צריכה להתבשל. פרס
צילום רויטרס
מומלצים