שתף קטע נבחר

עולה נוצרי השתמש בנימוק "תורתי אומנותי" – ונכלא

דימיטרי בוגולובוב (19) קיבל צו גיוס וביקש מהצבא לשחרר אותו מהשירות. הוא טען: אני נוצרי אדוק ורוצה ללמוד להיות כומר. צה"ל כלא אותו ל-21 יום. דובר צה"ל: "הסדר תורתו אומנותו מיועד ליהודים חרדים בלבד"

צעיר נוצרי על סף גיוס ביקש מצה"ל לנהוג בו כפי שנוהגים בחרדים ולשחררו מהשירות, משום שהוא נוצרי אדוק שמתכנן לצאת ללימודי כמורה. לאחר שלא התייצב ביום הגיוס – הוא זומן לבירור, ונכלא ל- 21 יום.
דמיטרי בוגולובוב (19) עלה עם משפחתו מרוסיה לפני תשע שנים. אביו יהודי חילוני, ואמו נוצריה אדוקה. לפני שנתיים הפך דמיטרי לנוצרי אדוק.
לפני כשנה קיבל דמיטרי צו גיוס לצה"ל, שנקבע לו לנובמבר 2001.
דמיטרי, שתיכנן לצאת באותה תקופה ללימודים במטרה להפוך לכומר, ביקש מצה"ל לנהוג עמו כפי שנוהגים עם צעירים חרדים שתורתם אומנותם – ולשחררו מהשירות בנימוק שהוא מתכוון לצאת ללימודי דת.
לדבריו, הוא מעולם לא קיבל תשובה. ביום גיוסו לא הופיע דמיטרי בלשכת הגיוס. הוא נקרא בשבוע שעבר לבירור והועבר למעצר. בשלב מסוים איפשרו לאמו לשוחח עם בנה בטלפון, ולדבריה הוא סיפר לה כי אחד מהקצינים הממונים עליו קרע את הצלב מעל חזהו והחרים ממנו את ספר הברית החדשה שהיה עמו.
ביום חמישי שעבר התקשר דמיטרי פעם נוספת לאמו וסיפר לה כי נשלח לכלא צבאי לתקופה של 21 יום.
אמו אמרה אמש בתסכול: "אני לא מבינה מדוע חרדים יהודים יכולים לקבל פטור מהצבא, ובני לא. הוא לא ניסה לברוח מהצבא. במקום להתייחס אליו בהגינות – משפילים אותו".
מצה"ל נמסר בתגובה: "בהיותו אזרח מדינת ישראל, שנמצא כשיר ומתאים לשירות ביטחון, נקבע עבור החייל מועד גיוס. הוא לא התייצב במועד ומשום כך הוכרז כמשתמט גיוס לפי החוק, נשפט ונידון למחבוש הפועל. הסדר תורתו אומנותו מיועד ליהודים חרדים בלבד ולא לנוצרים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום מיכאל קרמר
דמיטרי בוגולובוב
צילום מיכאל קרמר
מומלצים