שתף קטע נבחר

דו"ח: מספר תלמידי הישיבות גדל פי 3.5 מאז 1985

מדו"ח של משרד האוצר עולה כי ב-16 השנים האחרונות גדלה אוכלוסיית ישראל פי 1.5, ואילו מספר תלמידי הישיבות עלה פי 3.5. מספר תלמידי הישיבות שהמדינה מתקצבת עמד על 210,755 בשנת 2001. ח"כ פריצקי: "זהו מדד הפרזיטים בחברה הישראלית"

דו"ח של אגף התקציבים במשרד האוצר קובע: בין השנים 1985 ל-2001 עלה מספר תלמידי הישיבות המתוקצבים על ידי משרד הדתות פי שלוש וחצי.
הנתונים יעלו לדיון היום (ג') בוועדה לביקורת המדינה של הכנסת. הדו"ח הוכן עבור הוועדה על ידי יעל אנדורן, סגנית הממונה על התקציבים במשרד האוצר, והוא מפרט את מספר תלמידי הישיבות המתוקצבים ב-16 השנים האחרונות. מהנתונים עולה כי בחודש מאי 1985 מספר תלמידי הישיבות המתוקצבים היה 60,432, ובחודש מאי 2001 צמח מספר בחורי הישיבות המתוקצבים ל-210,755.
הדו"ח מצרף גם נתונים המשווים את הגידול באחוזים במספר תלמידי הישיבות ביחס לאוכלוסיית ישראל בתקופה זו. בעוד זו האחרונה גדלה ב-50 אחוז, גדל מספר בחורי הישיבות במהלך התקופה פי 3.5. הנתון האחרון שמספק הדו"ח נוגע למספר תלמידי הישיבות לפני חודשיים, בחודש דצמבר: 2001: 221,306 תלמידי ישיבות.

פריצקי: לא יישארו מספרים לתעודות זהות

ח"כ יוסי פריצקי (שינוי) אמר בתגובה לנתונים, כי "הדו"ח הוא מדד הפרזיטים בחברה הישראלית. על כל אחד שנוסף לאוכלוסייה נוספים חמישה פרזיטים חרדים שמתוקצבים על ידי המדינה. צריך לזכור שהגידול באוכלוסייה נובע ברובו מהעלייה מחבר העמים, כך שקשה מאוד להסביר את הגידול אלא אם בישיבות לומדים גם כאלה שאינם יהודים. בקצב של רמאות כזו עוד מספר שנים לא יהיו יותר מספרים לתעודות זהות" בנוסף דורש פריצקי להקים רשות לאומית להקצבות שתנתק את הקשר הגורדי, הקיים לדבריו, בין משרד הדתות לישיבות פיקטיביות.
ח"כ משה גפני אמר בתגובה לפרסומים: "מה הנביחות האלה על הישיבות הפיקטיביות? עד היום אף מנהל ישיבה או ראש כולל לא הועמד לדין בעניין כזה, למרות שאנחנו יודעים שרשויות החוק לא עושים לחרדים הנחות באכיפת החוק. למרות הגידול במספר תלמידי הישיבות הפער בין התקציב למוסדות להשכלה גבוהה לבין הישיבות רק גדל, עם משכורת של דיקן או נשיא אוניברסיטה אפשר להחזיק ישיבה שלמה".
את הגידול במספר תלמידי הישיבות הסביר גפני בכך שלרשימה נכנסו מוסדות שבעבר תוקצבו על ידי משרד החינוך, ביניהם מוסדות של הציונות הדתית, ובגידול הטבעי של הציבור החרדי. "בעבר היינו ארבעה מנדטים, ועכשיו אנחנו 22", אמר גפני.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מספר תלמידי הישיבות עולה. אילוסטרציה
מומלצים