שתף קטע נבחר

ועדת חוץ וביטחון החליטה לשלול את תופעת הסרבנות

בדיון בוועדה התקבלה החלטה לקרוא לסרבנים לחזור בהם, מכיוון ש"הוועדה רואה בשירות בצה"ל חובה עליונה וערך דמוקרטי מוסרי ומשפטי". ח"כ גלאון, שלא נכחה בדיון: זו החלטה שערורייתית

ועדת חוץ וביטחון בכנסת הודיעה הבוקר (ג') כי היא שוללת את תופעת הסירוב בצה"ל. בדיון הוועדה התקבלה פה אחד ההחלטה על "שלילת סירוב הקצינים או החיילים בצה"ל למלא את המשימות המוטלות עליהם וקוראת לאלה שהתכוונו לסרב, לחזור בהם מדבריהם ומכוונותיהם".
בהודעה שהוציאה הוועדה לאחר הדיון נכתב כי "הוועדה רואה בשירות בצה"ל ובמילוי המשימות הקשות שצה"ל נאלץ לבצע, במסגרת הגנה על מדינת ישראל ואזרחיה, חובה עליונה וערך דמוקרטי מוסרי ומשפטי, שהם תנאי הכרחי לקיומנו כמדינה דמוקרטית חפצת חיים".
"מעבר לשלילה העקרונית של גילויי הסרבנות", אמר יו"ר הוועדה דוד מגן, "חשוב לזכור כי להיבט המוראלי תהיה השפעה מכרעת על גורל המערכה ולכן אסור להעניק לפלסטינים הישגים מוראליים במלחמה. אם הם יזהו בקיעים בחומת החוסן הלאומי שלנו ובנחישותנו לנצח במלחמה זו", הוסיף מגן, "עלול הדבר לתמרץ אותם להעצים את מתקפותיהם נגדנו לגבות מאיתנו קורבנות נוספים בתקווה להכניענו".
ח"כ זהבה גלאון (מר"צ) ביקרה את ההחלטה. גלאון לא נכחה הבוקר בישיבת הוועדה והיא מתנגדת להחלטתה. "זו החלטה שערורייתית", אמרה גלאון ל-ynet. "תפקידה של ועדת חוץ וביטחון הוא לפקח על הדרג המדיני והצבאי בכל הקשור לפעילות מערכת הביטחון. הוועדה היתה צריכה לקיים דיון בנסיבות שהובילו לסירוב, לזמן את החיילים ולשמוע מהם את תלונותיהם".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום משה שי
חלק מהחותמים על מכתב הסירוב
צילום משה שי
מומלצים