שתף קטע נבחר

בעקבות הפסיקה בעליון: ש"ס מציעה חוק עוקף בג"ץ

שופטי בג"ץ קבעו כי יש להכיר בגיור רפורמי גם אם נעשה בישראל. בעקבות זאת הגישו חברי הכנסת של ש"ס הצעת חוק על פיה הרבנות הראשית היא הסמכות היחידה במדינה בענייני גיור. שר הפנים אלי ישי: נציין בתעודת הזהות "יהודי רפורמי"

חברי הכנסת של ש"ס כבר החלו להתכונן היום (ד') לקרב הבא מול החלטת בג"ץ מהבוקר. בג"ץ קבע כי יש להכיר בגיור רפורמי וקונסרבטיבי, גם אם נעשה בישראל, לצורך רישום במשרד הפנים (על החלטת בג"ץ - ראה קישור מימין).
בעקבות החלטת בג"ץ, הגישה סיעת ש"ס הצעת חוק הקובעת כי הרבנות הראשית היא הסמכות היחידה בארץ בענייני גיור. על פי תוכנית ש"ס, יתוקן חוק פקודת העדות הדתיות, וכך תעקף החלטת בג"ץ. הצעת החוק עליה חתומים חברי הכנסת אזולאי, גאגולה, גמליאל, זאב, חוגי, טל, אמנון כהן, רחמים מלול, סבן ופרץ - תידון לאחר חג הפורים.
על פי הצעת החוק, "לא תינתן נפקות חוקית להמרת דת, אלא אם כן ניתן אישור להמרה מבית הדין העליון בישראל של הדת עליה מבקש אדם להצטרף", לשון החוק. בית הדין העליון בענייני דת הוא כידוע מוסד הרבנות הראשית.
ההסבר של ש"ס לחוק הוא כי "מאז קמה המדינה ועוד לפני כן נקבע כי המרת דת תוכר אך ורק באישור ראש העדה אליה מצטרף הממיר, ובישראל הרשות היא לא אחרת מהרבנות הראשית לישראל". הצעות חוק זהות להצעה זו כבר הונחו בעבר על שולחן הכנסת ה-13 וה-14 אך לא התקבלו.
שר הפנים אלי ישי (ש"ס) אמר היום כי "החלטת בג"ץ היא שערורייתית, קשה והרת אסון לעם היהודי, שעה שבג"ץ מחזק כאן זרם שולי ובטל בשישים המעודד התבוללות ומסייע להצטמצמות העם היהודי". גם השר ישי הורה לאנשי משרדו להכין שינוי חקיקה שתכיר בגיור שהוכר על ידי הרבנות הראשית בלבד. השר הבהיר גם כי במידה ובג"ץ יחייב אותו להכיר בגיור הרפורמי הוא שוקל אפשרות לציין בתעודת הזהות - יהודי רפורמי ויהודי קונסברטיבי. "כידוע בענייני הלכה אני כפוף לנשיא מועצת חכמי התורה הרב עובדיה יוסף" אמר ישי.

השמאל: נאבק

חברי כנסת מהשמאל והמרכז מתכוונים להיאבק בהצעה הסותרת את החלטת שופטי בית המשפט העליון. ח"כ יעל דיין מהעבודה הביעה סיפוק בעקבות החלטת בג"ץ מהבוקר. "אני מברכת כל ברכה אפשרית", אומרת דיין ל-ynet, "ואני נערכת להיאבק בכל דבר שינסה לעקוף את זה. ככל יכולתי אעשה גיוס מתאים בסיעה, כדי שהחוק שמתכננים החרדים לא יעבור".
ח"כ נחמה רונן מתנגדת אף היא לחוקים העוקפים, הפוגעים לטענתה בדמוקרטיה. "אני מברכת על ההחלטה של בג"ץ וחושבת שהעם היהודי לא יכול להרשות לעצמו לוותר על אף יהודי גם אם הוא גוייר בארצות אחרות, שלא לפי הדיקדוקים המקובלים במדינת ישראל. איננו סובלים מהתפוצצות אוכלוסין יהודית. אנחנו נתנגד לחוק העוקף של ש"ס בכל תוקף. החוקים העוקפים הם אחד האסונות הגדולים ביותר לדמוקרטיה הישראלית".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלי תיבון
יאיר פרץ. לתקן את החוק
גלי תיבון
מומלצים