שתף קטע נבחר

אזורי החיץ: רצועת ביטחון בין ישראל לשטחים

גורמים מדיניים מסבירים שאזורי החיץ שעליהם דיבר שרון הם שטחים שיוכשרו בין ישראל והשטחים ושימנעו חדירת מחבלים. רוחב אזורי החיץ ינוע מממאות מטרים לקילומטרים ספורים ויופעלו בהם כוחות גדולים ומכשולים קרקעיים. במשמר הגבול ובפיקוד מרכז, שני הגופים שיידרשו לממש את התוכנית, אומרים שלא קיבלו הוראות כלשהן בעניין

גורמים מדיניים מסבירים ש"אזורי החיץ" שעליהם דיבר ראש הממשלה אריאל שרון בנאומו (עוד על הנאום- קישור מימין) הם שטחים שיוכשרו בין ישראל והרשות הפלסטינית, בעיקר באזורים מועדים לחדירת מחבלים. אזורי החיץ יתבססו על כוחות צבא ומשטרה שיפעלו בהם וכן על שורה של מכשולים קרקעים וביניהם תעלות וגדרות. רוחב אזורי הביטחון ינוע ממאות מטרים לקילומטרים בודדים.
גורמים בפיקוד מרכז אומרים שמאז תחילת האינתיפאדה הוכנו בפיקוד מספר תוכניות לטיפול במרחב התפר. לדבריהם, עסקו התוכניות בהגדרת רצועה שבה לא יוכלו פלסטינים לנוע בחופשיות ושתספק מעין "רצועת ביטחון" למניעת חדירות לישראל. במקביל הוקמו במקומות שונים, דוגמת הישוב בת חפר חומות מגן גבוהות ובאזור ג'נין נחפרו תעלות עמוקות שמונעות מעבר כלי רכב. יחד עם זאת בפיקוד הדגישו כי לא התקבלו לאחרונה הוראות כלשהן לגבי יישום תוכניות ההפרדה.
במהלך האינתיפאדה הוקמה בפיקוד גם "מפקדה משימתית" שהיתה אמורה לטפל בקו התפר. חודשים ספורים לאחר הקמתה פורקה המפקדה.
גורמים בכירים במשמר הגבול, גוף שמילא תפקיד משמעותי בכל תוכניות ההפרדה שהוצעו בשנים האחרונות, אומרים שלא קיבלו הוראות חדשות ביחס להיערכותם לאורך קו התפר. לדברי הגורמים לאורך קו התפר מתקיימות בחודשים האחרונים עבודות להקמת מחסומים פיזיים ואלקטרוניים בין ישראל והרשות הפלסטינית.
יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, דוד מגן אומר שיש בתוכנית החיץ של שרון היענות חלקית לדרישות ההפרדה. "מדובר על תוכנית שנועדה לחלק את קו התפר לגזרות. העבודות הראשונות יהיו באזורי טול כרם, קלקיליה, ובהמשך כנראה באיזור צומת מי-עמי, אום אל פאחם וג'נין. איזורי החיץ יפרידו בין יישובים פלסטינים ממזרח לקו התפר, ביש"ע, לבין היישובים הישראליים ממערב לקו התפר. "זה יגביר את הביטחון משום שזה יקשה על מעברים חופשיים בקטעים מסוימים לאורך קו התפר", אומר מגן.
השר אפרים סנה אמר: "אינני מכיר את התוכנית, ואינני יודע באילו איזורים מדובר. זה אמצעי חלקי. הוא לא יסיים את הטרור. זה עשוי להקשות באופן חלקי בלבד על המפגעים. אני בעד הקמת גדר הפרדה לאורך הקו הירוק. המכשולים הם גדרות או מכשולים פיזיים כמו מעקות, סוללות עפר וקוביות בטון שנועדו לחסום מעברים".

בהכנת הידיעה השתתפו דיאנה בחור, פליקס פריש ואטילה שומפלבי


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים