שתף קטע נבחר

בימין ובשמאל הסכימו: נאום שרון איכזב

בימין תקפו את נאום רה"מ: "זו היתה דרמה חלולה, וזמן אוויר מבוזבז", אמר יצחק לוי. המתנחלים: "אם אריק חושב להשאיר אותנו מחוץ לגדר נפעל להשאיר אותו מחוץ ללשכה". בשמאל הגדירו את הנאום "מביך ומדאיג", כדברי יוסי שריד. "צריך לתת תשובות מעשיות לאזרחים"

בתגובה לנאום ראש הממשלה אריאל שרון, שהכריז על הקמת אזורי חיץ, הותקף שרון מימין ומשמאל. במערכת הפוליטית הצטייר סימן שאלה גדול מעל המושג שתבע שרון – אזורי חיץ. "הוא לא פירט למה הוא מתכוון", התלוננו בימין ובשמאל, "מה זה חיץ ביטחוני"?
יו"ר סיעת האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו, השר בני אלון, אמר כי "מלבד מסר של הרגעה, לא מבהיר ראש המשלה מהי אסטרטגיית הניצחון שלו על הטרור הגובר ואם בכלל קיימת אסטרטגיה שכזו. באשר לרוצחי גנדי ז"ל אי דרישה מפורשת להסגיר את רוצחיו הן בבחינת חילול שמו וכבודו של רחבעם זאבי".
"זהו נאום הגמגום של שרון", אמר ח"כ זבולון אורלב. "הוא לא אמר כלום. אין חזון, אין תוכנית מדינית, אין פיתרון, ואין מיגור טרור. זהו נאום גימגום כמו של אשכול. הקול קול שרון והידיים שכתבו את הנאום הם ידי פרס", דברי אורלב.
ח"כ אורי אריאל אמר כי "אם החיץ הביטחוני הוא תוכניתו של ראש השב"כ – התוכנית מקובלת עלי, אבל אם מדובר בתוכניתו הסהרורית של רמון הרי שזהו מיקסם שווא בלתי אפשרי. קל מאוד לחתוך גדר ובלתי אפשרי לאבטח 700 קילומטרים של גדר מפרידה".
יו"ר סיעת המפד"ל, הרב יצחק לוי, אמר כי "כגודל הציפייה גודל הכזבה". לדבריו, נאום שרון היה דרמה חלולה, וזמן אוויר מבוזבז. לדברי לוי, "מאדם המאייש את לשכת ראש הממשלה בזמן מלחמה, מצפים לשמוע תוכנית – איך מנצחים במלחמה ולא הטפות מוסר שאין בהן בשורה, עומק, מקוריות ולא אסטרטגיה". לוי הוסיף כי שרון מתעלל ברגשות ובאינטליגנציה של העם.
יו"ר שינוי ח"כ יוסף לפיד אמר כי הוא שמח שראש הממשלה נענה לתביעות להופיע לפני האומה ולחזק את המורל. "גם אם הדיבורים על כך שאין קריסה, יש בהם הודאה שהמורל בשפל. זהו נאום פייסני שמשאיר אופציה לשיחות עם הפלסטינים ואף נמנע מלתקוף את ערפאת. שרון רמז כי יש אפשרות שישחררו אותו מרמאללה. לעומת זאת גם שרון יודע שאזורי החיץ שיש בו הפרדה חד צדדית לא יפתור בעיות הטרור ויזמין עליו התקפות קשות ממחנה הימין".
"זה היה נאום מביך ומדאיג", כך אמר יו"ר האופוזיציה ח"כ יוסי שריד. "בנאום לאומה אי אפשר להסתפק בחזק חזק ונתחזק או נחמו נחמו עמי. זהו נאום שננאם ולמחרת הוא נובל, נעלם ונשכח. בנאום לאומה צריך ראש הממשלה לתת תשובות מעשיות לאזרחים במצוקה. החידוש כביכול בעניין איזורי החיץ הוא פאטה מורגנה ומיקסם שווא אם מדובר באזורי חיץ ולא בגדר על קו 67' כי אז עשרות אלפי פלסטינים יישארו בתוך האיזורים האלה של שרון וכל המתנחלים יישארו גם הם במקומם. הפיתרון המדומה הזה לא רק שלא יחזק את הביטחון, הוא יסבך את צה"ל בסיבוכים ביטחוניים נוספים ומיותרים".
גורמים בכירים במפלגת העבודה אמרו ל ynet כי נראה ששרון התחיל לאמץ את עקורנות מפלגת העבודה, הואיל ודיבר לראשונה על הסדר קבע ולא על הסדר ביניים ארוך טווח, וכן דיבר שרון על גבולות שמשמעותם שתי מדינות לשני עמים. הסתמכותו של שרון על התקדים של הסכם השלום עם מצריים רומזת להתייחסותו לגבולות 67' כגבולות עתידיים בהם יעבור הגבול.
השר לשעבר ד"ר יוסי ביילין אמר הערב כי נאום שרון הוא בגדר הנשמה מלאכותית להסדר הביניים שנקבע בהסכמי אוסלו. ביילין אף קרא למפלגת העבודה לצאת חוצץ נגד מדיניות שרון. "שרון איננו מבין שמה שחיוני עכשיו הוא להגיע להסדר קבע, לשים קץ לאלימות ולא להעניק הנשמה מלאכותית להסכם ביניים שהסתיים זה מכבר. הצעתו היא שני שלבים של הפסקת אש שאחריה במשך שנים תיבחן אפשרות להסדר קבע. לא רק שאין זה מעשי, אלא אף מבטיח לנו המשך האלימות במשך שנים רבות".

המתנחלים: דברים חמורים

גורם בכיר בקרב המתנחלים אמר הערב ל-ynet כי "אם אריק חושב להשאיר אותנו מחוץ לגדר נפעל להשאיר אותו מחוץ ללשכה.
בהודעה שפרסמה מועצת יש"ע נאמר כי דברי שרון הם "דברים חמורים ביותר והבטחות שווא. משום ששום גדר לא יכולה להוות תחליף לחיסול תשתית הטרור, ושום אזור חיץ לא יפרק את מחבלי ערפאת מנשקם".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו פריד
יוסי שריד
צילום: דודו פריד
מיכאל קרמר
יו`ר המפד`ל, הרב יצחק לוי
מיכאל קרמר
מומלצים