שתף קטע נבחר

משומרים ערבים לחיילים תאילנדים

מה יהיה? מי אני שאדע. נביא אני לא. אבל בגלל המניה הצנועה שלי במדינת היהודים אני יודע שההיפרדות תהיה, וכנראה ניאלץ להביא חיילים תאילנדים לעשות את העבודה. העלייה הראשונה החלה את המפעל הציוני עם שומרים ערבים. שומרים תאילנדים יצילו אותו מכיליון

החלום של הימין לפתרון של כח אינו ישים. הטענה של השמאל שאפשר היה לפתור את הסכסוך בטאבה אינה הולמת שום ממצא בשטח. אם אין שלום בעתיד הנראה לעין ובאין פתרון צבאי, אין מנוס מהיפרדות. אבל איך יעשו אותה?
שרון, שנבחר כאיש החזק ופועל כאיש החלש בהיסטוריה של ראשי הממשלה בישראל, עלה לשלטון כשערפאת החליט שבמקום להגיד "כן" לברק - מה שלא יכול היה לעשות ולא יוכל גם בעתיד הנראה לעין - הוא יכול להגיד "לא" לשרון. השניים האלה נמצאים בחיבוק כבר הרבה מאוד שנים. מכל המנהיגים הישראלים והפלסטינים, השניים האלה מבינים זה את זה הכי טוב.
אז איך נפרדים? יורים ונורים. דם ניגר. וברגע מסויים, אחרי ששרון יוחלף בנתניהו, מה שעתיד להתרחש בקרוב מאוד, ייאלץ ראש הממשלה לגשת לעבודה ולבצע נסיגה חד-צדדית. נסיגה כזאת, שתהיה כרוכה בהרבה העזה ובהרבה סיכונים, פירושה פינוי רוב ההתנחלויות לגוש אחד והתפנות מוחלטת מרצועת עזה. וגם אז, ספק אם נזכה בביטחון אך שווה לנסות.
אם ייעשה הניסיון להציל את ישראל באמצעות נסיגה כזאת, איזה פרצוף יהיה לו? בימין ובין המתנחלים תקום תנועת סירוב שמה שקרה בסיני ב-82' ייראה לידה כמו פיקניק. לסרבני הימין, מהם חיילים וקצינים, ובהם רבנים עם פסקי הלכה, יש ממי ללמוד. אבל ברור שאת ההתנחלויות הם לא ירצו לפנות. המרד שלהם ישאב השראה מהסרבנות של השמאל, אך עלול להיות מסוכן ממנה. מי שחושב שההיפרדות היא בלתי נמנעת צריך איפוא לצאת חוצץ נגד תמיכה גורפת בסרבנות.
מה יהיה? מי אני שאדע. נביא אני לא. מהטעויות הפוליטיות שלי, מאמונה נכזבת בפתרון שתי המדינות, מהפעילות של חבריי ושלי במאבק על דעת-הקהל מאז שנות ה-60, אפשר לעשות אנציקלופדיה. אבל יש לי מניה קטנה בהקמת מדינת יהודים, שאינה יכולה להיות מדינת כל אזרחיה, על אפו וחמתו של השמאל הקיצוני, מדינת יהודים אחת בעולם שכבר הראה מה הוא חושב על היהודים. ואני יודע שהמדינה הזאת לא נולדה עם גבולות מוסכמים ולא נולדה להילחם עד קץ הדורות. היא לא נולדה לחלות במצב כלכלי כה גרוע בעטיה של מלחמה שאי אפשר לנצח בה.
בגלל המניה הצנועה שלי, אני יודע שההיפרדות תהיה וכנראה ניאלץ להביא חיילים תאילנדים לעשות את העבודה - כפי שעושים היום במדינה שאומרים כי היא מוכת אבטלה אך אזרחיה אינם רוצים לעבוד. מול הסרבנות של השמאל וזאת שתקום מן הימין ניאלץ לייבא צבא של זרים וכבר היו דברים מעולם. העלייה הראשונה החלה את המפעל הציוני עם שומרים ערבים. שומרים תאילנדים יצילו אותו מכיליון.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים