שתף קטע נבחר

השלב הבא: חברי ועדת אור ייפגשו עם פרקליטי הבכירים שהוזהרו

בפגישה, שתתקיים בעוד כשבועיים, ייקבעו הנוהלים להמשך העבודה. מכתבי האזהרה נשלחו לבכירי הדרג המדיני, לבכירים במגזר הערבי ולקציני משטרה. בין המוזהרים ראש הממשלה לשעבר ברק, השר לשעבר שלמה בן עמי, מפקד המחוז הצפוני לשעבר אליק רון, השייח' ראאד סאלח וחברי הכנסת דהאמשה ובשארה

חברי ועדת אור לבדיקת אירועי אוקטובר 2000 במגזר הערבי ייפגשו בעוד כשבועיים עם עורכי- דינם של 14 הבכירים שקיבלו אתמול (ד') מהוועדה מכתבי אזהרה. בין המוזהרים ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, השר לביטחון פנים לשעבר, שלמה בן עמי, מפכ"ל המשטרה לשעבר, יהודה וילק, מפקד המחוז הצפוני במשטרה לשעבר, ניצב אליק רון, ח"כ עזמי בשארה והשייח' ראאד סאלח, ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלמית.
בישיבה ידונו הצדדים בנהלים לקראת המשך עבודת הוועדה, ייקבעו הימים בהם תתכנס הוועדה ועורכי הדין יציגו את העדים אותם ירצו לזמן כדי להציג את עמדות המוזהרים.
מכתבי האזהרה מנוסחים בחריפות ומזהירים את הממוענים כי הם עלולים להיפגע מעבודת הוועדה. אנשי הדרג המדיני מוזהרים בשל אחריותם הכוללת לאירועים, קציני המשטרה על הכשל המבצעי ובכירים בהנהגת ערביי ישראל בחשד שליבו את היצרים ברחבי המגזר. (הנוסח המלא של מכתבי האזהרה - בקישורים מימין)
מכתבי האזהרה נשלחו לאחר שהסתיים השלב הראשון של העדויות בוועדה. המוזהרים הם מי שהתעורר חשד במהלך דיוני הוועדה שביצעו פעולות בלתי חוקיות ועלולים להיפגע ממסקנות הוועדה.
ועדת החקירה, בראשותו של השופט העליון תיאודור אור, הוקמה בעקבות המהומות בהם נהרגו 13 ערבים ישראלים. במגזר הערבי נטען לאחר המהומות כי המשטרה השתמשה בירי חי לפיזור ההפגנות וכן בצלפים שירו לעבר אזרחים.

תגובות

מהמשטרה נמסר בתגובה למכתבי האזהרה ששוגרו למספר קצינים בכירים מוועדת אור כי אנשי המשטרה שאליהם נשלחו המכתבים "פעלו תוך סיכון חיים למניעת המהומות הקשות שהיו חסרות תקדים וסיכנו חיי אזרחים ושוטרים". בהודעת המשטרה נאמר כי "אין במכתבים הללו משום קביעה עובדתית לגבי אחריותם של אותם אנשי המשטרה והמפקדים". במשטרה אומרים גם כי "כל השוטרים הללו יזכו למלוא הסיוע והצמיחה שיזדקקו להם ממשטרת ישראל".
ראש הממשלה לשעבר, ברק שוהה בחו"ל ולא ניתן היה להשיג את תגובתו. בן עמי סרב להגיב, וכך גם תת ניצב משה ולדמן וניצב אליק רון.
ראאד סלאח: "היתה לנו תקווה, שעדיין קיימת, שוועדת אור תשפוט את הגוף האשם, ולא את הגוף הסובל, הרי לנו נהרגו 13 בנים, ועל כן המכתב שקיבלתי היום מאוד מפתיע אותי. לצערי אם לא ימצא צדק בועדת אור, אזי כל הדלתות סגורות".
ח"כ עבד אל מאלכ דהמשה: "טרם קיבלתי את המכתב, ולמרות שזה נפל עלי כרעם ביום בהיר, זה לא מפתיע אותי, אנחנו חיים בעידן של עליהום כנגד הציבור הערבי, ולכן זה לא מפתיע שדווקא שני אנשי תנועה אסלאמית יקבלו מכתבי אזהרה. לצערי אנחנו הקורבנות. עמדנו על כך שתקום ועדה, ופתאום הפכנו לנאשמים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 2
דיוני הועדה
צילום ערוץ 2
צילום גלי תיבון
ברק בוועדה
צילום גלי תיבון
צילום גלי תיבון
לא מגיב. בן עמי בוועדה
צילום גלי תיבון
מומלצים