שתף קטע נבחר

לפיד תקף את החרדים: אתם משתמטים בזמן הקשה ביותר

לפיד אמר בישיבת הוועדה הדנה בחוק טל כי "דווקא כאשר צה"ל זקוק לכל אדם בריא שיאחז בנשק. החרדים משתמטים". ח"כ גפני: "צריך לחזק את בחורי הישיבות". במקביל, ועד הרבנים החליט לבטל את החרם שהכריז על דיוני הוועדה

ויכוח חריף פרץ היום (ג') בישיבת ועדת הכנסת הדנה בגיוס חרדים בין ח"כ יוסף לפיד לח"כים החרדים, הרב משה גפני והרב מאיר פרוש. לנוכח הידיעות על חמישה פיגועים שארעו בשעות הלילה והבוקר - תקף לפיד את החרדים. "אין לאשר את חוק טל לקריאה שנייה ושלישית", אמר, "כאשר צה"ל זקוק לכל אדם בריא שיאחז בנשק. אתם משתמטים".
ח"כ משה גפני התעקש לפתוח את הישיבה בדברים לחיזוק בחורי הישיבות. "דווקא בימים קשים בהם אנו זקוקים לרחמי שמים, כאשר הפתרונות של הימין והשמאל לא עולים יפה, אנחנו נושאים את עינינו לאבינו שבשמים. דווקא עכשיו צריך לחזק את בחורי הישיבות ואת ידי כוחות הביטחון".
לפיד תקף שוב. "זאת בושה", קרא לעבר גפני, "שביום כזה יש דיון על השתמטות מצה"ל, שהזקנים ילכו להתפלל והצעירים יתגייסו לצבא".
התגובה עוררה את זעמו של ח"כ פרוש. "אתה זקן אז בוא להתפלל", זעק. יו"ר הוועדה יוסי כץ החליט לסגור את הישיבה לתקשורת עקב הקושי לנהל אותה, והעיתונאים שנכחו בישיבה התבקשו לצאת מחדר הוועדה.
כץ אמר כי הוא מקווה שחוק טל יחוקק בהקדם ויגביר את הגיוס לצה"ל. "אני מאמין שהשיוויון בנטל יהיה אחד הפירות של החוק".
במקביל הודיע ועד הישיבות (שבשבועות האחרונים החרים את הדיונים), כי הוא יחזור וישלח את נציג ועדת הישיבות לישיבות הוועדה. את ההודעה שלח מזכיר מועצת גדולי התורה, הרב אברהם רובינשטיין, ובכך שם קץ למשבר סביב דיוני הוועדה.
ייתכן כי חקיקת חוק טל תסתיים עוד במושב הכנסת הנוכחי, לאחר פגרת הפסח, אך זאת רק בתנאי שסיעות הכנסת ישתפו פעולה עם הוועדה ויזרזו את ההצבעות על אישור סעיפי החוק.
הבוקר נמנעו הח"כים מהצבעה על החוק לקראת קריאה שנייה ושלישית במליאה, בשל האירועים הביטחוניים ובשל בקשות סיעות העבודה ומרצ לערוך דיונים פנימיים טרם ההצבעה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גילי כהן מגן
לפיד. "בושה"
צילום: גילי כהן מגן
מומלצים