שתף קטע נבחר

פשרה: סעיף הלאום יימחק מתעודת הזהות

לפי הפשרה שהושגה עם ש"ס ויהדות התורה, סעיף הלאום ייימחק, ורק במרשם האוכלוסין ניתן יהיה לברר את סוג הגיור. יו"ר ועדת החוקה: אעביר את ההצעה רק אחרי ששר הפנים, אלי ישי, ימלא אחר הוראת ובג"ץ וירשום גיור רפורמי וקונסרבטיבי

בדיון שנערך שלשום (ד') אצל ראש הממשלה, אריאל שרון, סוכם על מחיקת סעיף הלאום בתעודת הזהות. על פי ההצעה, יימחק סעיף הלאום מתעודות הזהות, מסמכי הגיור יופקדו במרשם האוכלוסין ושם ניתן יהיה לברר את סוג הגיור של כל מתגייר.
להבנה שהושגה שותפים ש"ס ויהדות התורה, וכן חברי הכנסת בורג ורמון.
ראש הממשלה, אריאל שרון, פנה אל יו"ר ועדת החוקה, אופיר פינס (עבודה), וביקש ממנו שלא להכשיל את המהלך. פינס אמר כי הוא מוכן לתמוך בתיקון, אולם התיקון יועלה לדיון בוועדה רק אחרי ששר הפנים, אלי ישי, ימלא אחר הוראת הבג"ץ וירשום גיורים רפורמים וקונסרבטיבים בתעודות הזהות.
המפד"ל מתנגדת למחיקת סעיף הלאום מתעודת הזהות. יו"ר המפד"ל, הרב יצחק לוי, תקף בחריפות את אלי ישי ואת שאר חברי הסיעות החרדיות, בעקבות תמיכתם במחיקת סעיף הלאום : "הם מאחזים את עיני הציבור בנושא שהוא ציפור הנפש של היהדות. נסיגתם הפחדנית ממהלך של חקיקה ברורה ומיידית, שתקבע גיור רק על-פי ההלכה, מעידה על מגמת טיוח", אמר לוי.
לוי ציין כי המפד"ל תגיש הצעת אי אמון בממשלה בנושא. "עמידתו הגאה של ישי התגלתה כמהלך סרק", דברי יו"ר המפד"ל.
ח"כ יגאל ביבי (מפד"ל) אמר: "זו הצעה חמורה מאוד, במיוחד בתקופה כזו. לא ייתכן שבמדינת ישראל יתביישו לכתוב שאדם הוא יהודי".
הרב אורי רגב מהתנועה הרפורמית אמר בתגובה להצעה: "רוב עקרונותיה מקובלים עלינו, אך הן מיועדות לעתיד לבוא. בינתיים אנו עומדים על רישומם של הגרים שעתרו לבג"ץ כיהודים בתעודות הזהות".
בסיעות החרדיות מקווים כי הצעתו של בורג תועבר לוועדת חוק, חוקה ומשפט כבר בשבוע הבא. חברי הכנסת משה גפני (יהדות התורה) ויאיר פרץ (ש"ס) נעתרו לבקשתו של בורג והסכימו לדחות את הגשת הצעות החוק שלהם, שנועדו לעקוף את החלטת בג"ץ בנושא הגיור הרפורמי.
בכיר בש"ס אמר כי ש"ס תקפיד שלא לסטות מהעיקרון שהציב ישי שלא לרשום גיור רפורמי כיהודי, ולכן היא תומכת בהצעה למחוק את סעיף הלאום כשלב ביניים. עם זאת, הדגיש הבכיר כי ש"ס תמשיך במאמציה להשלים הליך חקיקה שיקבע כי "רק גיור שיוכר על ידי הרבנות הראשית ירשם בתעודות הזהות כיהודי".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
בורג. ממובילי המהלך
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים