שתף קטע נבחר

סקר: 57% מהציבור תומכים בהכרה בגיור רפורמי

מסקר שפרסם המרכז לפלורליזם יהודי עולה עוד כי 39% מהציבור מזדהים עם הזרמים הרפורמי והקונסרבטיבי, לעומת 34% המזדהים עם הזרם האורתודוקסי. רוב הציבור סבור שגבר ואשה יכולים לכהן כרב באותה מידה של הצלחה

57% מכלל הציבור תומכים בהכרה בגיור רפורמי או קונסרבטיבי. כך עולה מסקר שפרסם המרכז לפלורליזם יהודי של התנועה הרפורמית.
מהסקר עולה כי 39% מכלל האוכלוסייה מזדהים עם הזרמים הרפורמי והקונסרבטיבי (27% מתוכם עם הזרם הרפורמי), לעומת 34% המזדהים עם הזרם האורתודוכסי. 27% ציינו שאינם מזדהים עם אף אחד מהזרמים או עדיין לא גיבשו עמדה בשל חוסר הכרות.
הסקר הינו אחד מסדרת סקרי "מדד דת ומדינה" אותם יזם המרכז לפלורליזם יהודי. הסקר הנוכחי, המתפרסם ביום האשה הבינלאומי החל היום (ו') בוחן את עמדות הציבור גם בסוגיית מקומה של האשה בדת. את הסקר ערך מכון דחף בראשות ד"ר מינה צמח.
מהסקר עולה כי רוב הציבור (59%) מעריך שגבר ואשה יכולים לכהן בתפקיד רב באותה מידה של הצלחה. רוב הציבור (70%) תומך בכך שגם נשים יקראו בתורה בבית הכנסת; 60% תומכים בעריכת טקס בת מצווה לבנות בבית כנסת - בדומה לטקס שעורכים לבנים; 71% מתנגדים לאסור על נשים להתפלל בכותל כשהתפילה היא בקול רם, מלווה בקריאה בתורה ובהתעטפות בטלית.
עוד עולה מהסקר כי 5% מהציבור סבורים שאשה תצליח יותר טוב בתפקיד רב מגבר, אך 25% מהציבור סבורים כי גבר יצליח יותר מאשה. על פי הסקר, גם בקרב הדתיים - חרדים, 25% סבורים כי גבר ואשה בעלי סיכויים דומים להצלחה בתפקיד רב ובקרב המסורתיים 56%.
נתוני הסקר נאספו בסוף חודש פברואר. במחקר הנוכחי השתתפו 750 מרואיינים, 501 מהם מהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית בישראל.
עוד עולה מהסקר כי 61% תומכים בהשוואת המעמד בישראל של הזרמים הרפורמי והקונסרבטיבי למעמד הזרם האורתודוכסי. 66% מכלל הציבור תומכים בהכרה באפשרויות שונות לנישואין כמו נישואים רפורמים, קונסרבטיבים או אזרחיים; 10% מבין התומכים - תומכים רק בנישואין אזרחיים.
60% סבורים שרצוי או די רצוי כי ביהמ"ש העליון יתערב בתביעות הקשורות בדת ומדינה. בנתון זה חלה עלייה בהשוואה לסקר הקודם (56%). עלייה בולטת במיוחד חלה בקרב העולים (60% לעומת 49%) ובקרב צעירים אשכנזים (69% לעומת 54%).
בעניין גיוס בחורי ישיבות עולה מהסקר כי 59% מהציבור תומכים בגיוס כל תלמידי הישיבות לצה"ל וכ-32% נוספים תומכים במתן פטור מגיוס רק למספר מוגבל של תלמידי ישיבות. כ-7% בעד שחרור מגיוס של כל תלמידי הישיבות.
הסקר עוסק גם בשאלת דחיית בקשתו של יו"ר ש"ס לשעבר, אריה דרעי, להשתחרר מהכלא לאחר ריצוי מחצית עונשו: כ-68% סבורים שלא היה צריך לשחרר את דרעי לאחר שריצה מחצית מתקופת מאסרו, לעומת 26% הסבורים שכן היה צריך לשחררו לאחר ריצוי מחצית מהתקופה.
על פי נתוני הסקר בקרב מצביעי ש"ס, כ-87% סבורים שהיה צריך לשחרר את דרעי. אחוז המצדדים בשחרור דרעי לאחר ריצוי מחצית מתקופת מאסרו, גבוה יותר בקרב המזרחיים מאשר בקרב האשכנזים וגבוה יותר בקרב הצעירים (18-35) מאשר בקרב המבוגרים יותר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גל תיבון
נשות הכותל (ארכיון)
גל תיבון
מומלצים