שתף קטע נבחר

המטבחון מכונס עתה בירושלים

בכיר במשרד החוץ: הפיגועים הם קבלת הפנים הפלסטינית לשליח זיני. שר החוץ ההולנדי: ארה"ב ואירופה מגבשות מסמך שקורא לשרון להתחיל מיד בהפסקת אש

המטבחון התכנס הבוקר בירושלים כדי לדון בפעולות הישראליות נוכח המצב הביטחוני. מיד לאחר מכן תתכנס ישיבת הממשלה השבועית.
גורמים מדיניים אמרו לקראת הישיבה כי "במלחמה לא משנים אסטרטגיה בעקבות כל פיגוע ולכן רוח הפעולות הצבאיות לא תשתנה מהותית נכון לעכשיו".

בכיר במשרד החוץ: זו קבלת הפנים לזיני

גדעון מאיר, סמנכ"ל תקשורת והסברה במשרד החוץ, אומר כי "הפלסטינים הכינו את קבלת הפנים לגנרל אנתוני זיני, אותה קבלת פנים משני ביקוריו הקודמים".
לדבריו, "ערפאת מנסה לדרדר את האזור למלחמה כוללת, על מנת להשיג דרך כוח את מה שהוא לא מסוגל להשיג ליד שולחן המשא ומתן". בתגובה ליוזמה האירופית לקרוא לישראל להפסיק את פעולותיה אמר מאיר כי "מוטב שהאירופים יפעילו לחץ על ערפאת להפסיק את הטרור".

ארה"ב ואירופה נגד שרון

ארה"ב והאיחוד האירופי יגישו מסמך משותף הקורא לראש הממשלה שרון להפסיק את הפעילות הצבאית נגד הפלסטינים. כך הודיע שר החוץ ההולנדי.
דובר משרד החוץ ההולנדי אמר כי המסמך יוגש לשולחנו של ראש הממשלה תוך זמן קצר. "ארה"ב ואירופה מגבשות מסמך משותף שקורא לשרון להתחיל מיד בהפסקת אש, ולהפסיק את הפעילות נגד הפלסטינים", נאמר בהודעת השר, איסמן האנס ג'ונסן.
השר הוסיף כי "במסמך המשותף יאמר כי יש לעצור מיד את האלימות וכי הפעילות הצבאית של ממשלת ישראל לא מובילה לשום פתרון. כמובן שגם פעילות הטרור של ערפאת צריכה להיפסק".
להתקפות על מדיניות הממשלה הצטרף בסוף השבוע גם משרד החוץ האמריקני. דובר המשרד, ריצ'רד באוצ'ר אמר בתדרוך לכתבים כי ארה"ב מתנגדת נמרצות למדינות החיסולים של ישראל. "החיסולים גרמו למותם של פלסטינים רבים חפים מפשע, החשוב מכול כרגע הוא להפסיק את הפגיעות באזרחים", אמר באוצ'ר.

שרון ויתר על ימי השקט

השליח האמריקני אנתוני זיני יגיע השבוע לישראל, כדי להפעיל לחץ מקרוב על הצדדים. כשבוע לאחר זיני יגיע לאיזור גם סגן הנשיא האמריקני, דיק צ'ייני.
בשיחת טלפון שניהל ראש הממשלה עם קולין פאוול לקראת הביקורים, מסר שרון כי ישראל ויתרה על דרישתה לשבעה ימי שקט כתנאי לפתיחה במשא ומתן להפסקת אש.
גורמים בלשכת רה"מ הסבירו את ההחלטה בכל ששרון מתכוון לעשות כל דבר כדי להביא להפסקת אש "אל בכל מה שקשור למשא ומתן מדיני אין על מה לדבר כרגע". הם הבהירו כי "ניהול המשא ומתן תחת אש להשגת הפסקת אש אינו חדש, משום שזה למעשה מה שעשה פרס בשיחותיו עם אבו עלא".
גורמים מדיניים אמרו הבוקר כי גם לאחר הפיגועים מאמש, אין שינוי בעניין הוויתור על שבעת ימי השקט. עם זאת, המקורות מציינים כי "ישראל תמשיך לירות כשיורים עליה".

זעם בימין

ממועצת יש"ע נמסר בתגובה להחלטת שרון כי "ויתור ראש הממשלה על שבעת ימי השקט הוא פרס לטרור שמפעילים ערפאת והרשות הפלסטינית. עם ישראל הוא עם חזק המבקש לנצח את הטרור ואסור ששרון יחמיץ את שעת הכושר הנדירה ואת הגבורה המופלאה של חיילי צה"ל ואזרחי ישראל".
שר התשתיות אביגדור ליברמן אמר בתגובה כי "לא יתכן שישראל היא היחידה שמוותרת בכל פעם, וזאת גם בעניין עקרונות שהיא בעצמה קבעה. העיקרון של שבעת ימי השקט היה מקובל גם על האמריקנים ולכן אין היגיון בויתור עליו".
כמו כן קרא השר ליברמן לאמריקנים, שלא לשלוח את הגנרל זיני לאזור בשלב זה ובכך לתת יד להצלת ערפאת: "יש להגיע להכרעה צבאית ולכניעה מוחלטת של הרשות ולאחר מכן להוביל להסדר מדיני חדש ושונה בתכלית מאוסלו, שלו יהיו שותפים גם האמריקאים".
ח"כ מיכאל קליינר אמר כי "צריך לוותר על שרון כראש ממשלה. שרון אינו מסוגל להוביל לניצחון, הוא קיבל פיק בירכיים אחרי ההצלחה בטול כרם שממנה למד הציבור, כי יש תשובה צבאית לטרור".
גם ח"כ זבולון אורלב (מפד"ל) זועם על ההחלטה ומזהיר את הממשלה מ"צעדי התאבדות", כהגדרתו. לדבריו, "מול המתאבדים הפלסטינים אסור לנו להיות עם מתאבד. אני קורא לרה"מ לא להיכנע ללחץ אמריקאי ולהמשיך במתקפה של צה"ל למיגור הטרור. אני בטוח כי אם האמריקאים היו נתונים למתקפת טרור שכזו, הם היו מגיבים ביתר חומרה, כפי שעשו באפגניסטן".
יו"ר האופוזיציה ח"כ יוסי שריד אומר בתגובה לתפנית המדינית, כי "חבל מאוד שרק עכשיו מגיע רה"מ למסקנה, כי מתחייב משא ומתן עם הפלסטינים מבלי להמתין לשבעה ימי שקט מוחלט. יתכן מאוד כי בלי ההתעקשות הלא מציאותית על שבעה ימי שקט היו פחות משפחות שיושבות שבעה על יקיריהן".

השתתפו בהכנת הידיעה: דיאנה בחור, סמדר שמואלי וסוכנויות הידיעות

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
מגיע לאיזור. זיני
צילום איי פי
מומלצים