שתף קטע נבחר

11 הרוגים בפיגוע בבית קפה בירושלים

מחבל מתאבד התפוצץ אמש בקפה "מומנט" ברחוב עזה, מטרים ספורים ממעונו הרשמי של ראש הממשלה. הבוקר פורסמו שמות ההרוגים. 26 פצועים מאושפזים עדיין בבתי-החולים.

11 בני-אדם נהרגו אמש (שבת) ועשרות נפצעו בפיגוע תופת בבית-הקפה "מומנט" ברחוב עזה בירושלים, מטרים ספורים ממעונו הרשמי של ראש הממשלה. הפיגוע אירע כשעתיים לאחר פיגוע דמים בנתניה, ושעות אחדות לאחר פיגוע בכיסופים (על הפיגועים בנתניה ובכיסופים - בקישורים מימין).
הבוקר הותרו לפרסום שמות ההרוגים:
לימור בן שוהם, בת 27 מירושלים.
אורית אוזרוב, בת 28 מירושלים.
רחמים אברהם, בן 29 מירושלים.
לבנת דבש, בת 28 מירושלים.
דן אימוני, בן 23 מירושלים.
דנית דגן, בת 25 מתל אביב.
טלי אליהו, בת 26 מירושלים.
אורי פליקס, בן 25 מגבעת זאב.
ניר בורוכוב, בן 22 מגבעת זאב.
ברוך לרנר, בן 29 מהיישוב עלי.
נתנאל כוכבי, בן 31 מקריית אתא.
מעט לפני השעה 22:30 נכנס מחבל לבית-הקפה, חצה את החצר ההומה מבלים והתפוצץ בכניסה למבנה. בבתי-החולים בירושלים מאושפזים הבוקר 26 מפצועי הפיגוע, מהם חמישה במצב קשה. בבית החולים הדסה עין כרם מאושפזים עשרה פצועים, בהדסה הר הצופים נותרו שלושה פצועים, בבית החולים שערי צדק מאושפזים תשעה מפצועי הפיגוע ובבית החולים ביקור חולים מאושפזים ארבעה מפצועי הפיגוע. רוב הפצועים הם צעירים בשנות העשרים לחייהם.
למשטרה היתה התרעה על פיגוע שמתוכנן בירושלים וכוחות הביטחון נפרסו בעיר בכוחות מתוגברים. עם זאת, ההתרעה לא היתה ממוקדת והתייחסה בעיקר לצפון ירושלים.
מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב מיקי לוי, אמר אמש כי "יש שוטרים רבים בעיר, ובסוף השבוע הצלחנו ליירט מחבל בדרך לירושלים, אבל אין סגירה הרמטית. לצערי, השמיכה קצרה מדי".
מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב שלמה אהרונישקי, אמר במקום הפיגוע כי הוא ממליץ להציב במקומות הומי אדם מאבטחים, וציין כי "המשטרה לא תוכל להציב בכל מקום שוטר".
ראש עיריית ירושלים, אהוד אולמרט, שהגיע אף הוא למקום הפיגוע, אמר כי "בכל המעמדים הקודמים הזהרתי, ואני עדיין מזהיר, שזה עדיין לא הסוף. כל השבת היו כוחות רבים פרוסים ברחבי העיר, וזאת על סמך ההתרעות. אבל אין שום דרך להבטיח חסימה טוטאלית".

עד ראייה: "היה פיצוץ אטומי"

ערן, שישב בבית הקפה, סיפר: "היה פיצוץ פשוט אטומי. הכל התמלא עשן. ריח של אבקת שריפה. אנשים התחילו לצעוק, להתפרע, להשתולל. כולם קפצו מתחת לכסאות. פתאום אני רואה 10-15 איש שוכבים בלי הכרה. היו שם בסביבות 50-60 איש. אני הייתי בפנים, בתוך בית הקפה. אם הייתי שלושה מטר כלפי חוץ, הייתי מתפוצץ גם".
אלי, עד ראייה לפיגוע, סיפר: "החניתי את הרכב מחוץ למקום. יצאתי וממש שלושה צעדים לפני שהגעתי לכניסה, אירע הפיצוץ וכל החלונות התנפצו. חזרתי לרכב וברחתי מהמקום".
שחר, בן 29, סיפר: "ישבתי במומנט עם אשתי ואחותי בחלק האחורי, מול הבר. פתאום היה פיצוץ גדול. בית הקפה היה מלא ובחוץ חיכו עוד אנשים. הספקנו רק לברוח הכי מהר כי פחדנו שיהיה פיצוץ נוסף".
רן יעקב, עובד משרד החוץ, היה גם הוא בבית הקפה: "ישבתי עם עוד שתי בנות ממשרד החוץ, לקחנו שולחן פינתי ליד החלון. בשלב מסוים חיפשנו מלצר כדי לבקש חשבון, ואז פתאום היה בום גדול. מצאתי את עצמי על הריצפה. ניסיתי להיכנס מתחת לשולחן, ואז אחרי כמה דקות ראיתי הרבה אנשים שוכבים על הריצפה. אני חושב ששלושתנו היחידים שנשארנו בחיים וללא פגע במקום שבו ישבנו.

החמאס נטל אחריות

תנועת החמאס נטלה את האחריות לפיגוע, בהודעה ששיגרה כשעה לאחר הפיצוץ. בהודעה נמסר, כי המחבל שביצע את הפיגוע הוא איסמעיל חוראני ממחנה הפליטים אל-ערוב שנמצא בין גוש עציון לחברון.

"מומנט" - אחד המקומות הפופולריים בבירה

קפה "מומנט" הוא אחד מבתי הקפה הפופולריים ביותר בעיר וכמדי מוצאי שבת היו בו מבלים רבים. לפני חודשים אחדים הוא עבר למיקומו הנוכחי, לאחר שהמקום בו שכן בעבר היה קטן מלהכיל את המבקרים ברבים.
בית הקפה נמצא סמוך מאוד לביתו של ראש הממשלה בעיר. ראש הממשלה עצמו לא היה בביתו בירושלים, אלא שהה בחוות השקמים בנגב.

הבעלים: היה מאבטח; הלקוחות: לא היה

כרגע עדיין לא ברור למשטרה בוודאות אם בכניסה לבית הקפה היה מאבטח. כזכור לפני ימים אחדים סוכל פיגוע התאבדות בקפה "קפית" בעיר, ובעקבות זאת מיהרו בעלי עסק רבים להעסיק מאבטחים.
אילן, אחד מבעלי בית הקפה: "חששנו ואפילו קיבלנו התרעה, שמתי אבטחה ונתתי הוראות לפתוח תיקים גם כשמכירים וגם כשלא מכירים את הלקוח". יורם כהן, גם הוא מבעלי בית הקפה, שנפצע קל בפיגוע, טוען אף הוא כי היה מאבטח במקום: "המאבטח היה בחוץ, אני לא יודע מה עלה בגורלו".
לעומת זאת, טוענים כמה לקוחות כי לא הבחינו במאבטח: "כשנכנסנו לבית הקפה שאלנו את עצמנו איך זה שבתקופה כזו אין אף אחד שבודק אותנו ובמקום כזה", אמר אחד מהם, "אבל אז אמרנו לעצמנו שאנחנו סמוכים לבית ראש הממשלה וגם ככה יש פה אבטחה כבדה אז לא צריך לדאוג".

בכתיבת הידיעה השתתף עלי ואקד

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איזור הפיגוע
צילום: ערוץ 2
איזור הפיגוע
צילום: ערוץ 2
מומלצים