שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מה נשתה הפסח הזה?

  המדור ממשיך להציג את היינות הכשרים שיעשו לנו פסח שמח. והפעם: יקבי בנימינה, יקב רמת הגולן, יקב דלתון ויקב הבוטיק של כפר תקוה

  סיפור עם ארומה מיוחדת ששמעתי באיטליה, מיהודי מקומי סוחר יינות, שאין יפה ממנו לשמש הקדמה למדור נוסף על יינות לקראת פסח. לפני שנים רבות, ביקב טוסקני אשר עשה יינות בעלי שם, על פי כל דרישות הכשרות למהדרין, נפל דבר נורא. בבוקר אחד, בסוף חודש אדר, באו העובדים למרתף היינות ומצאו כי בלילה פרצו אליו גנבים, נטלו מה שנטלו, וברחו. הוזעק בעל היקב, יהודי ירא שמיים, ובראותו את הפורץ פרץ בזעקה. ולא על היין שנלקח זעק, כי אם על היין שנותר. מה אם הגנבים גויים, הרי האפשרות שמיששו בחביות ובבקבוקים פוסל אותם! ומה יהיה על הפסח? מהיכן יבוא היין?
  הקיצור, כרגיל, הלכו אל הרב של ק"ק פירנצה, קימט הקשיש את מצחו בדאגה רגע ארוך, ואז הפציע חיוך גדול על שפתיו. היין כשר קבע. כיצד זה שאל בעל היקב? בימים אלה של הכנות לחג, אמר הרב, מי זקוק כל כך ליין לארבע הכוסות אם לא יהודים טובים, שומרי מצוות.

  יקבי בינימינה – סדרת "בינימינה"

  שני יינות לבנים מבציר השנה שעברה, הגיעו זה לא מכבר אל המדפים, והביאו איתם נחת רוח לטועם. "מוסקט 2001", חצי יבש, עשוי להיות להיט מקומי בזכות ההתאמה הנהדרת שלו לטעם הישראלי הרחב. הוא משמר היטב את הארומה המפתה של הזן, ומטביע אותה במתיקות הנכונה, המועשרת באמצעות מגע ארוך יחסית עם קליפות הענבים מכרמי כפר שפיה. מחיר לצרכן: 32 שקלים.
  בן זוגו להשקה, "סוביניון בלאן 2001", הוא סיפור אחר. חד זני, יבש ורענן, בעל גוון צהוב עם נטיה ירקרקה שמתחרזת יפה עם ארומה עשבונית וניחוח פרי הדר צעיר. הוא עשוי משילוב ענבים שגדלו בכרמי כפר תבור ובהרי ירושלים ומחירו לצרכן 32 שקלים.

  יקב רמת הגולן – סדרת "ירדן"

  מיינות היקב החדשים (שעוד נעסוק בהם לפני החג) סנונית ראשונה "הר חרמון אדום 2001". יין צעיר וידידותי, עשוי מענבי קברנה פראנק. הוא מצליח לפנק את האף עם הרבה ניחוחות של שזיף רך, גרגרי יער מעולפי שמש ותבלינים. בגלישה על מרכיבי החיך הוא פותח רבדים, מפגין עושר ללא כובד, והנאה רבה. בשילוב של איכותו ומחירו (כ- 35 שקלים), הוא קניה מצויינת לצריכה שוטפת. שימו לב לפקק החדש שלנו, סינטטי, במקום השעם המסורתי, מן העץ, שכמותו בעולם מוגבלת ולכן מחיריו עולים. העולם מתווכח על יתרונות וחסרונות הפקקים הסינטטיים ובינתיים, כאשר מדובר ביינות צעירים, ההבדל זניח.

  יקב דלתון – יין כנען

  במרומי הגליל באחד המקומות היותר יפים בארץ, שם חשים הכרמים כמו בבית, עושים מאז אמצע שנות ה- 90 יינות טובים ולעיתים מפתיעים. היקב משפחתי ומתפתח תחת כנפי ייננים מהארץ ומחו"ל וכל עתידו לפניו. "מרלו 2000", אשר הושק בימים אלה, הוא דוגמא מצויינת לנחת הרוח הנושבת מהגליל העליון. הענבים שחוו הבשלה נהדרת, ואשר אחרי התססה מטופלת וסחיטה מתחשבת ועדינה התיישנו משך 14 חודשים בחביות עץ אלון צרפתי, מתנהגים באופן יוצא מן הכלל בתור יין, עכשיו בבקבוק. האדום עמוק בכוס משחרר מהר ניחוח שזוף עם מעט שנף והבזקי עץ קלוי. הטעם קטיפתי מלטף, עם מגע של רעננות. קניה מומלצת המחיר של 55 שקלים.
  "כנען לבן 2001", חצי יבש, מערבוב אחרי התסיסה של שרדונה, סוביניון בלאן וריזלינג לבן, הוא יין ששהה במיכלי נירוסטה ויצא מהם אל הבקבוקים עם רעננות טובה, מתיקות מדודה ונעימה, אופי נוח ונעים. זהו יין חברותי, ישראלי במובן הטוב של ההגדרה. 26 שקלים.

  כפר תקווה – סדרת "יוליוס"

  יקב הבוטיק של כפר תקווה, הסמוך לטבעון הוא עניין מעורר אהדה ומצליח מכל בחינה. הכפר, יישוב קהילתי פתוח ל- 180 חברים עם צרכים מיוחדים, וכן אנשים עם שילוב של בעיות אורגניות ונפשיות, הוא גם פרוייקט כלכלי המספק תעסוקה מגוונת. יקב הבוטיק שלו, בניצוחו של היינן דובר ד"ר ארקדי פפיקיאן, השיק כעת בסדרת "יוליוס" – 5000 בקבוקים של "קברנה סוביניון 99", מענבי כרם ברמת דלתון. ה"קברנה" של השנה שעברה, אשר היה יין הביכורים של היקב, עורר הערכה רבה גם זכה בפרסים בחו"ל. מלבדו, השיק הפעם כפר תקווה גם 1500 בקבוקים של יין "פורט", גם הוא מבציר 1999, מענבי כרמי הגליל העליון.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוסקט 2001 של יקבי בנימינה. מתאים לטעם הישראלי
  מומלצים