שתף קטע נבחר

צה"ל כבש את רמאללה

כוחות צה"ל השתלטו על אזורים נרחבים בעיר. שלושה חיילים נפצעו קל עד בינוני בפעולה. משתף פעולה נתלה על ידי הפלסטינים בכיכר העיר. ברצועה: 31 הרוגים בתקיפות צה"ל

כוחות גדולים של צה"ל המשיכו אמש (ג') את פעילותם ברמאללה. החיילים שולטים ברוב חלקי העיר והאיזור היחיד אליו לא התקרבו החיילים הוא מתחם הממשל שבו נמצאת לשכת ערפאת. שלושה חיילים נפצעו באורח קל עד בינוני.
על פי הדיווחים, אתמול לפנות בוקר נכנסו טנקים לעיירות ביתוניה ואל בירה, ולמחנה הפליטים אל-עמרי בעיר. כמו כן חיילי צה"ל תפסו עמדות במספר רב של מוקדים בעיר. הפלסטינים מדווחים כי חילופי האש במקום נמשכו לאורך היום וכי צה"ל הרס בתים רבים בעיר, בעיקר בחלק הקרוב למחנה הפליטים.
כמו כן ביצעו החיילים סריקות נרחבות מבית לבית על מנת לאתר מבוקשים וכדי למצוא אמצעי לחימה.
מפקד אוגדת איו"ש, תת אלוף יצחק גרשון (ג'רי), אמר כי בפעולה נעצרו מבוקשים בכירים מהחמאס ומארגונו של אחמד ג'יבריל. תת אלוף יצחק אמר כי כל הארגונים הפלסטינים ברמאללה התארגנו וניהלו קרבות עזים נגד צה"ל.
הרמטכ"ל שאול מופז שיבח היום את פעילות החיילים במחנות הפליטים. "אנו מתכוננים להשלים את ההשתלטות על רמאללה. הלילה פשטו הכוחות שלנו על עשרה מוקדים במחנה ג'בליה, הפעולה הצליחה מאוד ופגעה במוקדי ייצור נשק. כמו כן עצרנו ברמאללה 50 פלסטינים במחנה אל-עמרי".
לדברי הרמטכ"ל, צה"ל הרג לאחרונה כ-200 מחבלים. "חלק מאנשי המשטרה הפלסטינית נכנעו ומסרו את נשקם וכך הביאו לכניעת מחנות פליטים אחרים. מטרת הפעולה היא להגיע לכל מקום שבו נמצא הטרור. הפעילות הזו מטילה עומס גדול על הלוחמים, אך הצלחות הימים האחרונים יש בהן כדי לסכל פעולות טרור. מן העבר השני, הפלסטינים מסלימים את המצב במטרה להקיז דם ולהביא בכל לבינאום הסיכסוך. אני רוצה להודות לחיילי צה"ל ולמפקדי השדה של צה"ל על המאמץ הגדול".

הפלסטינים: הרוגים והריסת בתים

הרשות הפלסטינית יצאה היום בקריאה לתושבי מחנה הפליטים ברמאללה להתנגד בכוח לחיילי צה"ל.
דובר רשמי מטעם הרשות הפלסטינית אמר לסוכנות רויטרס כי: "ההנהגה הפלסטינית קוראת לכל התושבים של מחנה הפליטים אל-עמרי האמיץ לא להיענות לקריאות חיילי הכיבוש להתקבץ במקומות ציבוריים ולהתנגד לכיבוש".
זו הפעם הראשונה מאז החלה פעילות צה"ל במחנות הפליטים בגדה שהרשות יוצאת בקריאה כזו.
מקורות פלסטינים אמרו שבמהלך הפעולה נהרס ביתה של ופא אידריס, המחבלת שביצעה את פיגוע ההתאבדות ברחוב יפו בירושלים. עוד נמסר ממקורות פלסטינים שכוח של צה"ל מכתר את ביתו של חוסיין א-שייח' מראשי התנזים של הפתח בגדה.
גורמים פלסטינים דיווחו גם כי חיילים ירו אל מטהו של ערפאת ברמאללה ופצעו איש ביטחון. שר ההסברה הפלסטיני, יאסר עבד רבו, אמר כי האיש נורה בחזהו ונפצע אנושות. דובר צה"ל אמר בתגובה כי הוא אינו מודע לתקרית: "אין לצה"ל כל כוונה לתקוף את מטהו של ערפאת". מוקדם יותר אמר קצין בכיר בצה"ל כי לחיילים ניתנה פקודה לשמור על מרחק מסויים ממטהו של ערפאת.
מצה"ל נמסר כי במהלך הפעולה נתקע טנק בתוך העיר, בשל תקלה טכנית במנוע. הטנק חולץ באמצעות חיל ההנדסה.

זוועה בעיר: הוצאה להורג בכיכר העיר

תוך כדי תקיפת צה"ל ברמאללה, נרצח בעיר אדם שנחשד בשיתוף פעולה עם ישראל. תושבים פלסטינים בעיר לקחו את האיש ותלו בכיכר העיר את גופתו, בעוד אזרחים רבים מתאספים סביבו (ראה בתמונה מימין). יש לציין כי בימים האחרונים טענו פלסטינים שישראל נעזרת במשתפי פעולה כדי לאתר מבוקשים מבהלך הפשיטות שהיא מבצעת.

הפעולה ברמאללה - מסר לערפאת

יש לציין כי פעולת צה"ל בעיר נחשבת למשמעותית ביותר מבין הפעולות שבוצעו עד עתה. זו הפעם הראשונה שבה פועל צה"ל באינטנסיביות כזו בתוך רמאללה, שנחשבת למוקד הכוח השלטוני של הפלסטינים "והדבר מהווה מסר ברור לערפאת", כהגדרת גורמים ישראלים.
גורמי ביטחון מסבירים את הפעולה בכך שרמאללה הפכה באחרונה למוקד מרכזי לייצור טרור ושליחת מתאבדים. לדבריהם, מבוקשים רבים שנמלטו ממחנות פליטים אחרים שבהם פעל צה"ל, עברו לרמאללה.
עם זאת, הפלסטינים העריכו כבר לפני יומיים שצה"ל עומד לפעול בעיר, וזאת בשל תגבור הכוחות מסביב לה. לפיכך, חלק מהמבוקשים מצאו מקום מסתור.
יש לציין כי כמה גורמים העריכו שההיתר שניתן ליאסר ערפאת לצאת מרמאללה קשור לפעולה, ונועד למנוע רושם כאילו החיילים מחפשים אחר ערפאת. הגורמים אמרו כי מועד הפעולה נקבע בין השאר כדי להקדים את בואם של השליחים האמריקנים זיני וצ'ייני לישראל.
גורמים פלסטינים אמרו כי יגיבו לפעולה בפיגועים קשים. בכיר החמאס, עבד אל עזיז רנטיסי, אמר: "נמשיך להרוג ישראלים בכל עיר ובכל כפר, אין לנו ברירה אחרת אלא להגן על עצמנו".

יותר מ-20 הרוגים ברצועה

גורמים פלסטינים מדווחים שצה"ל כבש את אזור ואדי אל-סלקה במרכז רצועת עזה.
על פי הדיווח, החיילים הורו לכל הגברים בני 16 עד 60 להיכנע. כמה שעות מאוחר יותר תקפו מסוקים מפעל לייצור מרגמות בחאן יונס. מקורות פלסטנים מדווחים ששלושה בני משפחה אחת, שניים בני 25 והשלישי בן 35, תושבי חאן יונס, נהרגו בתקיפה. מאוחר יותר דווח על פלסטיני נוסף שנהרג בחאן יונס.
כוחות גדולים של צבא פעלו הבוקר במחנה הפליטים ג'בליה, שהוא מחנה הפליטים הגדול ביותר בשטחים, ובעיירה בית להיה שבצפון רצועת עזה.
בחילופי האש ברצועה דווח על כ-31 הרוגים פלסטינים, מרביתם בג'בליה ועל כ-70 פצועים. לפנות בוקר יצאו הטנקים מג'בליה.
בצה"ל אמרו כי כל ההרוגים ברצועה נשאו נשק, וכי החיילים קיבלו הוראה לפגוע בכל אדם הנושא נשק ומסכן את חייהם. עוד נמסר כי בפעולה הושמדו מחרטות רבות לייצור מרגמות וטילי קאסם. גורמים בפיקוד דרום אמרו כי מידע מודיעיני הצביע על כך שג'בליה משמשת "מעוז לייצור רקטות". לטענת הגורמים המבצע לא נועד לעצירת מבוקשים.
הפלסטינים בעיר דיווחו כי צה"ל הרס גם שני בתים במחנה, בהם ביתו של איברהים חסונה, שביצע את הפיגוע במכינה הקדם צבאית בעצמונה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
טנקים ברמאללה
צילום: איי פי
ההוצאה להורג ברמאללה
צילום: רויטרס
מומלצים