שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  כל קשיש חמישי – קורבן להתעללות
  כך עולה ממחקרים של גורמים סוציאליים ואני אקדמיה. הקשישים נמנעים מלדווח על כך בשל חשש לפגוע באנשים שבהם הם תלויים או בשל בושה. לאור הנתונים החלה החברה למתנ"סים להכשיר מתנדבים לעבודה עם קשישים במטרה לאתר מקרים כאלה

  10 אחוזים מכלל הקשישים בישראל חשופים להתעללות ולהזנחה מצד בני משפחה וקרובים – כך עולה ממחקרים שנערכו באחרונה על ידי גורמים סוציאליים ואנשי אקדמיה, ואשר נתוניהם הועברו לידי החברה למתנ"סים.
  על פי הערכות עורכי המחקר, בפועל מתקרב מספר הקשישים החשופים להתעללות ל-20 אחוז, בהנחה שרבים מהקשישים שנסקרו לא דיווחו למבצעי המחקר על ההתעללויות שלהן נפלו קורבן.
  לאור נתונים אלה פתחה באחרונה החברה למתנ"סים קורס הכשרה למתנדבים, שיעבדו עם קשישים במתנ"סים וינסו לאתר מקרים של התעללות בהם.
  על פי המחקרים, ההתעללות בקשישים נחלקת לשלושה סוגים עיקריים: התעללות פיזית הכוללת תקיפה, סימום יתר על ידי תרופות וקשירה למיטה; התעללות נפשית רגשית בקשישים, היוצרת מצוקה פסיכולוגית, צער, הפחדה והעלבה; התעללות כלכלית –הכוללת ניצול כלכלי של הקשישים ונטילת כספם ומשאביהם. התעללות זו היא הנפוצה ביותר.
  "הקשישים הם החוליה החלשה במרבית המשפחות, בעיקר בגילאים המבוגרים מאוד, שבהם יש ירידה ניכרת בבריאות הפיזית והנפשית. ברוב המקרים, ההתעללות נעשית על יד יבני משפחה או מטפלים – ובשני המקרים נמנעים הקשישים מלדווח על כך בשלל חשש לפגוע באנשים שבהם הם תלויים או בשל בושה", אומרת אתי יריב, מנהלת המחלקה לקשישים בחברה למתנ"סים.
  בעקבות זאת החלה באחרונה החברה למתנ"סים, בשיתוף עם עמותת "עמיתים", להכשיר מתנדבים מיוחדים שיעבדו עם הקשישים במתנסים וינסו לאתר מקרי אלימות. במקביל הם יסבירו לקשישים על חשיבות הדיווח במקרים של התעללות והזנחה כלפיהם. המתנדבים אף יציעו פתרונות לקשישים, ובכללם הוצאת צווי מניעה. יצויין כי גם קשישים שאינם מגיעים למתנ"סים ואשר נפלו קורבן להתעללות, יוכלו לפנות לחברה למתנ"סים, ואנשיה יטפלו בבעיותיהם.
  לדברי יריב, באחרונה השתמשה אחת הקשישות, תושבת ירושלים, בסיוע שהעניקו לה המתנדבים. התברר כי לפני זמן מה שבה בתה לגור עמה, והחלה להתעלל בה ולהכותה. הקשישה דיווחה על מצוקתה, והבת הוצאה מהבית. "ככל שהמודעות לתופעה תגבר, כך ניתן יהיה להסיר את מעטה הסודיות ואת קשר השתיקה סביב תופעת האלימות כלפי קשישים", אמרה יריב.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים