שתף קטע נבחר

ברק: מאמץ אחרון לסגור עיסקה עם ש"ס

בין הרעיונות שהועלו בהתייעצויות של ראש הממשלה: ברק יחזיק בתיקיהם של שרי ש"ס, אם יתפטרו. רמון נמנע בהצבעה על הפיטורים

ראש הממשלה החליט להעניק הזדמנות נוספת לפתור את המשבר עם ש"ס, למרות ההחלטה הפומבית של מנהיגיה לעזוב את הממשלה. ההערכה היא, כי המשא ומתן בין שני הצדדים הגיע לשלב מתקדם, וכעת נוצר אינטרס משותף למאמץ אחרון.
למרות זאת, שני הצדדים מנהלים טקטיקה של "משבר מתמשך": בש"ס טוענים הבוקר כי "ישראל אחת" הסכימה למעשה לכל דרישותיהם במהלך המו"מ הלילה, אולם השר אלי ישי אינו מוכן עדיין לפתוח במו"מ ישיר עם ברק.
אהוד ברק, מצידו, הבהיר אמש לבכירי "ישראל אחת" כי ביכולתו להקים ממשלה צרה. ברק שוקל רעיונות שונים למקרה של התפטרות שרי ש"ס. בין השאר הועלתה הצעה, לפיה יחזיק ברק בתיקים של השרים המתפטרים לכמה חודשים, תמורת הבטחה של ש"ס לא להתנגד להסכם המסגרת עם הפלסטינים, אם יושג כזה. ואולם ברור שצירופה של שינוי לממשלה יסגור את הדלת בפני חזרתה של ש"ס ומכיוון שאי אפשר להקים ממשלה בלי שינוי ובלי ש"ס, ספק אם הרעיון ייצא לפועל.
בינתיים נודע כי השר חיים רמון נמנע אמש בהצבעה הטלפונית, בה החליטו השרים לתת לראש הממשלה סמכות לפטר את שרי ש"ס בתוך שבועיים. גם שרים אחרים הביעו תמיהה על כך שלברק ניתנת סמכות לפטר שרים, שממילא הודיעו על כוונתם להתפטר ביום ראשון. התשובה שקיבלו היתה שהחלטתה של מועצת חכמי התורה אינה יכולה להישאר ללא תגובה.
אמש נועדו מנהיג ש"ס, הרב עובדיה יוסף, ויו"ר הליכוד אריאל שרון. בפגישה נכח גם יו"ר ש"ס השר אלי ישי. שרון הבטיח לרב כי ידאג לגיוס אמצעים על מנת למנוע פגיעה בתלמידי רשת החינוך של ש"ס. יו"ר הליכוד אמר כי לדעתו יש דמיון רב בין עמדות מפלגתו וש"ס. הוא החמיא לש"ס המונעת, כהגדרתו, את הפקרת שטחים בעלי חשיבות בטחונית בארץ ישראל.
בש"ס שוררת התמרמרות רבה על התנהגותו של ראש הממשלה וגורם מקורב למו"מ העריך, שלמרות שהאינטרס המובהק של שני הצדדים הוא להגיע להסכם, הסיכוי להסכם כזה אינו עולה על חמישים אחוזים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אביגיל עוזי
מי ימצמץ ראשון. אהוד ברק
אביגיל עוזי
שאולי שם-טוב
אלי ישי
שאולי שם-טוב
משה שי
אריאל שרון. פגישה לילית עם הרב
משה שי
מומלצים