שתף קטע נבחר

צה"ל השתלט על מתחם ערפאת

חיילים עוצרים מבוקשים ועורכים חיפושים מחדר לחדר במתחם הממשל ברמאללה, מלבד בלשכת ערפאת ובמעונו. קצין צה"ל נהרג בפעולה וחמישה חיילים נפצעו. הפלסטינים דיווחו על שישה הרוגים. גורמים צבאיים: יגוייסו כ-20 אלף אנשי מילואים

כוחות צה"ל ממשיכים הערב (שישי) לפעול במתחם הממשל הפלסטיני ברמאללה ("מוקטעה") , מטרים ספורים מהמשרדים של יו"ר הרשות יאסר ערפאת. אלוף פיקוד המרכז, יצחק איתן, אמר בתדרוך לעיתונאים כי החיילים עורכים חיפושים ותופסים חשודים בכל המבנים במתחם, מלבד שניים: הבניין שבו נמצא משרדו של ערפאת והבית שבו הוא מתגורר. איתן הוסיף כי מתוך לשכתו של ערפאת נורתה אש לעבר החיילים וכי אלה השיבו בירי.
יורש העצר הסעודי עבדאללה אמר היום כי קיבל הבטחה אמריקנית שערפאת לא ייפגע. גורם מדיני ישראלי בכיר אמר לסוכנות "רויטרס" כי ישראל מתכוונת "לבודד את ערפאת בלשכתו" אך לא לפגוע בו פיזית.
בפעולה ברמאללה נהרג הבוקר קצין צה"ל, סגן בועז פומרנץ (22) מקריית-שמונה, וחמיש חיילים נפצעו קל. הפלסטינים מדווחים על שבעה הרוגים ועל יותר מ-40 פצועים. אחד ההרוגים הוא שומר ראש ותיק של ערפאת, שנפגע סמוך למתחם הממשל.
אלוף פיקוד המרכז סיפר כי עד שעות הערב נעצרו ברמאללה יותר מ-60 חשודים פלסטינים, רובם ככולם במתחם של ערפאת. כן נתפסו אמצעי לחימה רבים, ובהם טילים נגד טנקים, שלפי הסכמי אוסלו נאסר על הרשות להחזיק. האלוף איתן הוסיף כי המבצע, הנקרא "חומת מגן", יימשך "ככל שיידרש כדי למנוע טרור". גורם בכיר בפיקוד מרכז הדגיש כי אם יתאפשר להשלים את הפעולה, מדובר "בהזדמנות אסטרטגית לשנות את פני המערכה ולפגוע בצורה אמיתית באירגונים הפלסטיניים ובכושר הלחימה שלהם". הגורם הוסיף כי הדרג המדיני נוטה לאשר את רוב דרישות הצבא, כולל גיוס של אנשי מילואים.
המבצע ברמאללה החל בסביבות ארבע לפנות בוקר, כצעד ראשון בפעולה הנרחבת שעליה החליטה הממשלה. כוחות גדולים מחטיבות גולני והנח"ל , יחד עם גדוד 202 של הצנחנים, כוחות שריון, הנדסה וכוחות מיוחדים, נכנסו לעיר משישה כיוונים שונים והשתלטו על רוב השכונות. חלק מהכוחות שנכנסו מצפון הקיפו את מתחם הממשל. כמה שעות מאוחר יותר הם חדרו לתוך המתחם, כשבמקביל הרסו כוחות הנדסה את הגדר המקיפה את המקום. החיילים קראו ברמקולים לכל הפלסטינים שבמתחם להיכנע, והחלו בחיפושים מחדר לחדר - אחר חשודים, אמצעי לחימה וחומרים מודיעיניים.
בצהל מעריכים שבמקום אין מבוקשים "כבדים". בכירים דוגמת מפקד התנזים מרואן ברגותי ברחו לפי ההערכה לכפרים באיזור, ובכירי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים, כמו מוחמד דחלן וג'יבריל רג'וב, נמצאים לפי ההערכה במשרדים של המנגנונים שלהם בתוך המתחם, או יחד עם ערפאת.
סגן בועז פומרנץ, מפקד ביחידת אגוז של גולני, נהרג בשלב הפריצה למתחם. כמה שעות אחר-כך נפצעו ארבעה חיילים בחילופי אש כבדים שהתפתחו במקום. בשעות הערב נפצע חייל נוסף.
בנוסף לפעולה ברמאללה ביתרו אתמול כחות צה"ל את רצועת עזה לשלושה חלקים, וחסמו את צומת גוש קטיף ואת צומת נצרים למעבר. הכביש החוצה את הרצועה לאורכה נסגר לתנועה.
צה"ל ביקש מהדרג המדיני אישור לגיוס חלקי של כוחות מילואים, לקראת פעולה נרחבת בשטחים. מדובר באנשי מילואים חיוניים בתפקידים שונים ביו"ש וכן ביחידות מילואים שאותן מתכנן צה"ל לשלב בפעולה.
גורמים צבאיים אישרו כי צה"ל מתכוון לגייס כ-20 אלף אנשי מילואים, בעיקר מגדודי רגלים מובחרים. כן מדובר בגיוס מאסיבי של מילואים ביחידות מיוחדות. יחידות שיריון יגויסו בהיקף מצומצם יותר.
בהכנת הידיעה השתתפו: דיאנה בחור ועלי ואקד

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
שרון. התייעצויות על התגובה
צילום איי פי
מומלצים