שתף קטע נבחר

ספקנות בימין בעקבות החלטות הממשלה; חשש מהסלמה בשמאל

ראש הממשלה נפגש עם ראשי האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו בניסיון להרחיב את הממשלה ולגייס תמיכה רחבה ככל האפשר להחלטות האחרונות. בשמאל מזהירים: "הטרור יגבר"

בעקבות ההחלטה להכריז על ערפאת כעל אויב ולפעול לבידודו, אומרים בשמאל כי מדובר ב"טעות קשה" ו"החלטה אומללה". בימין, לעומת זאת מגלים ספקנות בהוצאתה לפועל של ההחלטה להתערבות צבאית רחבה וביעילותה.

באיחוד הלאומי-ישראל ביתנו לא ממהרים לחזור

ראש הממשלה אריאל שרון מחפש חיזוק מהימין וייתכן שהאיחוד הלאומי-ישראל ביתנו תחזור לממשלה. שרון אמור להיפגש הבוקר בירושלים עם ראשי הסיעה, אביגדור ליברמן ובני אלון, זאת לאחר שהודיע כי הוא פועל להרחבת הממשלה.
בסיעת האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו לא ממהרים לשוב לממשלה. בסיעה חוששים כי המהלך הצבאי הדרמטי שעליו הוחלט הלילה אינו נועד אלא להרגיע את הציבור ועשוי להתמסמס בשל התערבותו של השר שמעון פרס. "הדם עכשיו חם והמתים עוד מוטלים לפנינו", אומרים מקורות במפלגות המרכיבות את הסיעה. "קודם נראה שההחלטות יוצאות לפועל בצורה רצינית, ואז נשקול צעדים פוליטיים".
בשיחה עם ynet אמר הבוקר ח"כ אביגדור ליברמן כי הסיעה אינה קרובה לחזרה לממשלת האחדות וכי המבצע הצבאי עליו הוחלט לא ימגר את הטרור. "אין שום טעם בהצהרה הזו שערפאת אויב. מדובר במבצע מתגלגל ולא התקבלה לצערי עדיין החלטה למגר את הטרור בכל מחיר. יש כאן המשך מדיניות ולא שינוי מדיניות. כאשר ראש הממשלה החליט על ויתורים חד צדדיים (שבעת ימי השקט - ס.ש) אמרתי שזה רק יביא עוד טרור ולצערי צדקתי. הממשלה שלנו עובדת עם הצתה מאוחרת. אם היו עושים את מה שביקשתי כבר לפני חודשים, היה נמנע פה טבח".

ח"כ קליינר: מעצר מינהלי לח"כ טיבי וברכה

ח"כ מיכאל קליינר אמר הבוקר כי יש לעצור את ח"כ אחמד טיבי ואת ח"כ מוחמד ברכה במעצר מינהלי, בשל תמיכתם באויב. "החלטת הממשלה שלא לפגוע בערפאת היא בלתי מוסרית. ערפאת הוא בן מוות. לא יכול להיות שבמלחמה באויב הורגים את חייליו ומקנים חסינות למפקדם העליון. הממשלה התעלמה בהחלטותיה מהחזית של ערביי ישראל המוסתים ברשת אל ג'זירה על ידי חברי הכנסת טיבי וברכה. יש להוציא צווי מעצר מינהלי להם ולכל ח"כ ערבי שיסית באמצעי התקשורת את ערביי ישראל. מי שפועל למען האויב מקומו בכלא".
בתגובה לדברי קליינר אמר ח"כ טיבי: "אני נמצא בביתי, אם הוא רוצה לשלוח אלי אנשים. אני מנהיג ציבור ומפלגה שאומר את דעתו גם בעת קשה כמו זו".
טיבי, ששוחח עם ערפאת הכלוא בלשכתו ברמאללה, אמר עוד כי "החלטות הממשלה הן הכרזת מלחמה. זו תוכנית מגירה שאנשים בממשלה רצו בהן תמיד. למרות הזעם שיש על אובדן חיי אדם, הכיבוש הוא הבעיה ולא הפתרון. הכיבוש מחדש של השטחים יכפיל ויסלים את האלימות.
לדברי טיבי, הפעולה נועדה לגרום להרג רב בצג הפלסטיני. "לפי ניסיון העבר, יש החלטה להרוג כמה שיותר פלסטינים על מנת להיענות ליצר הכעס ברחוב הישראלי. זו מלחמה לצרכים פוליטיים, מלחמה על התודעה. ערפאת אמר לי היום 'אני כורע ברך רק לפני אלוהים בזמן התפילה'".
בתגובה לפיגוע בליל הסדר בנתניה אמר טיבי כי "אנחנו נגד פגיעה באזרחים, צריך להוציא אותם ממעגל האלימות. אבל הכיבוש לא יביא פתרון. שרון פועל מהראש ומיישם החלטות שבהן רצה תמיד".

בשמאל כועסים: ככה רק יגבר הטרור

יו"ר האופוזיציה ח"כ יוסי שריד (מרצ) מביע הבוקר מורת רוח מהחלטת הממשלה וטוען כי ההחלטה לבודד את ערפאת איננה ישימה. "ההחלטה לבודד את ערפאת היא טעות ולא תוכל להחזיק מעמד אפילו יומיים", אומר שריד. "נניח שמחר ירצו זיני או סולאנה להיפגש עם ערפאת – מה תעשה הממשלה אז? תחסום אותם ברובים מכוונים, תכבול אותם באזיקונים?".
לדברי שריד, ההתקפה על משרדיו של ערפאת מסוכנת מאוד ותביא להתלקחות של גל מעשי טרור נוספים נגד ישראל. "אם שר הביטחון בעצמו הבין רק לפני יומיים, כי איסור היציאה של ערפאת לביירות יגביר את הטרור", אמר שריד, "צריך לקוות שהוא מבין את הדברים כעת, כאשר האש על משרדי ערפאת רק הולכת ומתעצמת".
השר לשעבר יוסי ביילין אמר כי "החלטת ממשלת ישראל על מלחמה בפלסטינים היא טעות קשה אשר עלולה להגביר את השנאה, ההקצנה והאלימות. תשתית הטרור נמצאת בלבבות וניתן לעקור אותה על ידי חזרה לשיתוף פעולה ביטחוני ולמשא ומתן מדיני".
"הרס הרשות הפלסטינית, הוא הרג הכוחות הפרגמטיים וחיזוק תנועות הטרור הקיצוניות", הזהיר ביילין, "הקולות הרואים במלחמה זו איוולת מסוכנת – חייבים להישמע בשעה זו כקול צלול. הסכמת שרי העבודה למדיניות שרון, אינה הופכת אותה לפחות מסוכנת ולפחות הרת אסון".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 2
זה לא שינוי מדיניות. ליברמן
צילום ערוץ 2
צילום: דודו פריד
לא יחזיק מעמד. שריד
צילום: דודו פריד
מומלצים